Záchrana vlasů po létě: Ty nejúčinnější tipy na jejich regeneraci

Jednotka intenzivní péče 

Působení chlóru ztenčuje ochrannou vrstvu vlasu a zvyšuje jeho suchost a citlivost. Aby se vlas opět uzdravil, je nutné dát mu infuzi v podobě silné hydratace, výživy a znovu posílit jeho kutikulu. Ptáte se, jestli potřebujete kondicionér, nebo masku, nebo bezoplachovou péči? Potřebujete je všechny. Kondicionér aplikujte do délek vlasů po každém mytí. Masku, která se běžně doporučuje nanášet 1 x týdně, si udělejte klidně třikrát. Vaše vlasy teď potřebují opravdu intenzivní péči. A bezoplachovou péči, ať už ve formě fluidu nebo vlasového oleje, nanášejte na konečky po každém mytí nebo i na suché vlasy. „Uhladí šupinky na jejich povrchu, takže budou nejen lépe vypadat, ale nebude z nich nadále unikat výživa, vlhkost ani pigment.“ vysvětluje hair stylistka Olga Sudová. 

Vlasy jako topmodelka? 4 tipy pro zdravé a krásné vlasy

elle.cz

Snížení teploty

Místo klasicky teplé vody navolte při mytí vlasů pouze vlažnou. Nevěřte pověrám, že se vám kvůli tomu „vlasy pořádně neumyjí“. To ostatně nezáleží na teplotě vody, ale na kvalitě šamponu. Co na teplotě vody ale záleží, je to, jestli vlasy mytím na vysoké stupně ještě více vysušíte. Vlažná voda je k vlasům mnohem šetrnější. Stejně jako vlažný nebo dokonce studený vzduch při fénování. Vlasy jemně prosušte od kořínků studeným vzduchem. Silné zahřívání a následné zchlazení jim neprospívá, mnohem více se pak lámou. Na druhou stranu jim nesvědčí ani nechat je pouze volně uschnout.
 

Oživení barvy

Pokud vlasy působí až příliš vyšisovaně a mdle, budete jim jistě chtít vrátit původní intenzitu. Místo klasické barvy poproste kadeřnici tentokrát jen o přeliv. Vrátí vlasům barvu i lesk, ale nezatíží je díky menší síle používaného peroxidu tolik jako barva. Kromě toho nenaruší kutikulu a pigmenty zůstanou jen na povrchu vlasu, což je v procesu regenerace vlasového vlákna velmi vítané. Když navíc zvolíte přeliv s perleťovým nádechem, vaše vlasy budou zářit  různými odlesky, a to také posílí dojem zdravých vitálních vlasů.  

Šetrné k pleti i planetě: Facial bars, pleťová mýdla nové generace

elle.cz

Terapie krevní plazmou

Metoda plazmaterapie (ošetření vlastní krevní plazmou, pozn. red.) se dlouho používá v péči o pleť, ale už tolik se neví, že se jí ošetřuje i vlasová pokožka. Využívá se hlavně při slábnutí a padání vlasů. Takže nejen po dovolené, ale třeba také po těhotenství nebo po prodělané nemoci Covid 19. „Plazmaterapie je přirozené ošetření, které využívá vlastní růstové faktory z krevní plazmy,“ vysvětluje MUDr. Šárka Ševčíková z Institutu Asklepion. „Růst vlasů začíná v pokožce a její stimulace krevní plazmou podporuje jejich výživu, obnovu a zamezuje vypadávání. Může se použít ale i jen jako prevence a na podporu hustoty vlasů,“ shrnuje expertka. 

Posílení jídlem

Ozdravný proces vašich vlasů ale nezahrnuje pouze povrchovou péči. Když nebudete dobře jíst (pokud nejste majitelkou nezničitelných vlasových genů), může být vnější péče sebelepší ale na vlasech velké zlepšení znát nebude. Konzumujte častěji ořechy, dýňová semínka, avokádo a ryby.  Obsahují nenasycené tuky, které prospějí nejen vašemu srdci, ale taky pokožce a vlasům. Do pitného režimu zařaďte kolagenové nápoje. Doplní chybějící protein ve vašem těle a budou pro posílení vašich vlasů a pokožky fungovat jako nadupaný booster. 
 

Autor: Veronika Čížková

Zdroj: Wikipedia Commons, Asklepion – Institut klinické a estetické medicíny