Calvin Klein: Móda je způsob života, nikoliv jen oblečení

 

Narodil se 19. listopadu 1942 v Bronxu do rodiny židovských emigrantů z Evropy. Kdyby jeho rodiče nebyli natolik prozíraví, aby starý kontinent opustili, Klein by pravděpodobně jako miliony jiných zahynul v nacistickém vyhlazovacím táboře. Ve Spojených státech žili Kleinovi mezi komunitou podobných přistěhovalců a znali se i s rodinou Lifshitzů, kteří měli chlapce Ralpha. Ten si později změnil jméno na Lauren a jeho dětský přítel Calvin se pro něj stal hlavním kariérním rivalem.

S jinou americkou designérkou, Donnou Karan, která má stejné kořeny, se ale Calvin Klein dlouhodobě přátelí, a dokonce spolu létají na dovolené. Odvěká rivalita s Laurenem vznikla proto, že cílí na stejný typ zákazníka a oba nabízí nejen oblečení, ale také určitý způsob života. Calvin Klein je ale králem minimalismu, jehož kolekce z nultých let a reklamy na džíny z 90. let musí být připevněny v Pinterestové nástěnce každého milovníka současného stylu „méně je více". 

Mohlo by se vám líbit

Winona navždy. Proč je devadesátkový look této herečky tak IN?

Ztělesňuje křehkost Audrey Hepburn i syrovost hudebního stylu grunge. Její třicet let staré outfity si právě teď na Pinterestu ukládá kdejaká influencerka. Johnny Depp to kdysi svým tetováním vystihl přesně: Winona Forever.
elle.cz

Když byste měli ihned jmenovat značku nejslavnějšího pánského spodního prádla, bude to jistě to s logem Calvina Kleina. Stačí si vzpomenout na všechny ty billboardy se sexy muži i ženami, kteří na sobě mají velmi jednoduché boxery, slipy, kalhotky nebo sportovní podprsenky. V posledních letech přibyl hashtag #inmycalvins a klasicky krásné modely a modelky či celebrity, nahradily plus size osobnosti.

Když byste měli ihned jmenovat značku nejslavnějšího pánského spodního prádla, bude to jistě to s logem Calvina Kleina.

 

Zajímavé jsou také kulturní reference, kterým se módnímu domu Calvina Kleina dostalo. Za všechny můžeme jmenovat třeba film Clueless s Alicií Silverstone. Bílé šaty, které tam její postava Cher Horowitz oblékne (a jasně prohlásí, že se jedná o model od Calvina Kleina), se staly natolik populární, že je značka uvedla na trh znovu po deseti letech od premiéry snímku.

Calvin Klein dnes představuje impérium, kde najdete také parfémy a řadu doplňků. Samotné začátky značky, které se datují do roku 1968, jsou ale spojené s kabáty. Klein si otevřel obchod výhradně se svrchníky, které byly jednoduché, nadčasové a zalíbily se především mladým zákazníkům. O rok později už kabát od Kleina vévodil na obálkám módních časopisů. O pár let později už patřil Calvin Klein k tak bohatým osobnostem New Yorku, až se jeho malou dceru rozhodl unést bratr její chůvy a žádal vysoké výkupné. Dívka byla nakonec osvobozena a dnes je z ní uznávaná televizní producentka Marci Klein, která pracuje na pořadech jako Saturday Night Live nebo 30Rock.

 

Carolyn Bessette

 

Hledáte okamžitou inspiraci pro svůj šatník? Pak se podívejte na to, co nosila na konci 90. let PR manažerka Calvina Kleina Carolyn Bessette, později Kennedy. Je to kombinace všeho, co je teď trendy: monochromatické barvy, midi sukně, džíny a klasická tílka na špagetová ramínka. Vše dokonale sedí, nic tam není navíc. Nosit Calvina Kleina znamenalo být cool s tím, kdo jste. Nepřikrášlovat se, neschovávat se, vystavit především sebe samé. 

Mohlo by se vám líbit

Příběh slavné sestry, hrdinky francouzského odboje: Catherine Dior

Catherine Dior, žena, hrdinka, inspirativní žena... Nezdobilo ji jen slavné příjmení jejího bratra, módního návrháře, ale i odvaha. Stala se výraznou osobností francouzského odboje a poválečného boje za ženská práva.
elle.cz