Hluboká sonda do života Marilyn Monroe. Co přinese snímek Blonde?

Po sérii vedlejších rolí ve filmech No Time To Die, Blade Runner nebo Knives Out se čtyřiatřicetiletá Ana de Armas dočkala první hlavní role v životopisném filmu o Marilyn Monroe, snímku v režii Andrewa Dominika, po jehož boku film produkuje i Brad Pitt. K Aně de Armas se ve vedlejších rolích přidají jména jako Sara Paxton, Evan Williams, Adrien Brody, Caspar Phillipson, stejně jako Bobby Cannavale a Julianne Nicholson. Na ztvárnění příběhu se prý pracuje již od roku 2010. Před obsazením Any de Armas se prý uvažovalo o herečkách Jessice Chastain nebo Naomi Watts, které byly s filmem spojovány v minulosti. K oficiálnímu obsazení však došlo až bezmála deset let poté, co se o přípravách začalo hovořit.

Ana de Armas byla během natáčení podrobena intenzivním hereckým přípravám a neuvěřitelným proměnám. Ať už šlo o každodenní téměř čtyřhodinové líčení, či o různé hloubky hereckého projevu, podle jejích vlastních slov to byla nejintenzivnější práce na roli, jakou doposud podstoupila. Natáčení jí mimochodem komplikoval i fakt, že došlo k posunu produkce jejích předchozích filmů. Například zranění Daniela Craiga při natáčení No Time To Die posunulo dokončení celého velkofilmu, kvůli čemuž musela Ana de Armas emocionálně, mentálně i fyzicky přepínat z jedné role do druhé a okusila různé tváře svého hereckého já. Je však více než pravděpodobné, že si díky práci na této roli získá pozornost těch, kteří o ní doposud neslyšeli.

Prohlédněte si první snímky z filmu Blonde...

Blonde čerpá především z knižní předlohy stejnojmenného románu od spisovatelky Carol Oates, jejíž kniha je fiktivní meditací o Marilyn Monroe, jejích démonech a ceně slávy. Podle Andrewa Dominika bylo myšlenkou filmu Blonde podrobně popsat dětská dramata a poté ukázat způsob, jakým toto prožité drama rozděluje ovlivňuje veřejné i soukromé já. Ukázat příběh člověka, jehož racionální obraz světa je přemožen jeho nevědomím, využívajíc k tomu ikonografii Marilyn Monroe. Dominik využívá až surreálního snového přístupu, díky kterému se můžeme těšit na hlubokou sondu do života doprovázeného odvrácenou stranou slávy milované blondýnky. Otázkou zůstává, jak hluboko se film do jejího příběhu ponoří. Klouzání po povrchu bylo již dost a silný životní příběh Marilyn si intenzivní rozbor zaslouží.

Film v produkci streamovacího giganta Netflix se dočká své premiéry 28. září, nejprve však bude mít své světové uveřejnění na filmovém festivalu v Benátkách. Informace o tom, co přesně můžeme od filmového počinu očekávat, vyvstávají postupně, jako drobné teasery v podobě poskytnutých rozhovorů hlavních představitelů a tvůrců, stejně tak jako fotografie ze zákulisí. Před pár dny byl však uveřejněn mnohé odhalující trailer. Doufejme tedy, že oko filmového nadšence bude potěšeno nejen vizuálně nabitou podívanou, ale i citlivou adaptací příběhu, který znají všichni, ale rozumí mu jen málokteří.

Zdroj: Netflix, Entertainment Weekly, Grazia