Coco Chanel: Kolaborace s nacisty i odmítnutí vévody z Westminsteru

 

Monogram z propletených „C" a za nimi žena, která pocházela z poměrů tak skromných, že se až nechce věřit, kam to dotáhla. Nebudeme vám vyjmenovávat její zásluhy, „malé černé", klobouky a korzety, kterým řekla navždy „adieu". To všechno jistě víte sami, stejně jako to, že Coco Chanel (1883-1971) nebyla zrovna všemi oblíbenou postavou. Zemřela sama, v apartmánu pařížského hotelu Ritz, v neděli. Tento den v týdnu ostatně nenáviděla, protože nemohla pracovat.

1. Rodiče jí dali jméno Gabrielle, přezdívku Coco si vysloužila až od vojáků, pro které často vystupovala v kabaretu. Řada životopisců ženě, která zásadním způsobem ovlivnila dějiny módy, připisují také dráhu prostitutky. Coco byla totiž z velmi chudých poměrů, dětství trávila v sirotčinci a protloukala se všelijak. Je možné, že nejen zpěvem, ale i tělem. 

2. Dětství v klášteře cisterciáků v Corrèze ale malou Gabrielle připravilo na její budoucí zářivou kariéru. Naučila se zde žehlit, šít a vyšívat. Inspirací pro nesmrtelný parfém Chanel No.5 byla vůně žlutého mýdla a povlečení od jeptišek.

 

Avantgardní Chanel N°5 a jeho stoletý triumf

elle.cz

3. Tvrdilo se, že je Coco Chanel bisexuálka a udržovala vztahy nejen s mocnými muži, kam kromě jejího sponzora britského aristokrata Arthura Edwarda ‘Boye’ Capela, Igora Stravinského či Edwarda VIII., patřil i nacistický pohlavár a německý špión Hans Gunther von Dincklage. Návrhářka také nikdy nemohla očistit své jméno od spekulací, že byla sama špiónkou pro Hitlerovu Říši.

4. Nicméně v roce 1939 musela Coco Chanel svůj butik zavřít, propustila své zaměstnance a odjela do Švýcarska. Ani po druhé světové válce návrhářka nespěchala zpět do Paříže, protože dobře věděla, že její reputace je kvůli stykům s nacisty značně poškozená. Nějaký čas pobývala proto ve svém domě v Roquebrune.

5. Nikdy se neprovdala, ale odmítla několik nabídek k sňatku. Včetně té od vévody z Westminsteru, kterému prý odvětila, „že existuje hodně vévodkyň, ale pouze jediná Coco Chanel".

6. Coco Chanel měla značně komplikovaný vztah s ostatními návrháři. O Yves Saint-Laurentovi měla prohlásit, že „má skvělý vkus, protože jí kopíruje". Cristóbal Balenciaga byl podle ní zase příliš starý, aby pokračoval jako návrhář...

7. Poměrně odmítavý vztah měla Coco Chanel i k oblékání šlechty. Otevřeně říkala, že princezny a vévodkyně nechtějí za své šaty platit a „proč by jim měla dávat cokoliv zadarmo?".

 

 

8. Zaměstnankyně, především modelky, se Coco Chanel bály. Jasně dávala najevo, že nesnese pohled na nenalíčený obličej. Byly proto nuceny přicházet do práce dříve, pečlivě se namalovat a být tak perfektně připraveny k příchodu malé velké šéfky. Coco také tvrdila, že „žádný muž se nechce probudit vedle bledé tváře".

9. Nesnášela minisukně i bujný dekolt Brigitte Bardot. Obé s vervou kritizovala jako „přehlídku masa", což se Coco Chanel hnusilo. Správná žena podle jejího názoru měla nosit kalhoty, za což byla Gabrielle během vichystického režimu krátce zatčena.

10. Na své přání byla Coco Chanel pochována v jednom ze svých tvídových kostýmků. Jednalo se variantu béžovo-bílé se zlatými knoflíky.

Michael Kors a jeho americký sen podle pravítka

elle.cz