Známe jména finalistů soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2024

Odborná porota talentové soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2024 vybrala na základě životopisů a portfolií předložených přihlášenými návrháři čtyři finalisty, kteří budou mít možnost prezentovat svou tvorbu v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku FW24. Soutěž, která se již osmým rokem koná ve spolupráci s módním domem VAN GRAAF, je určena pro české a slovenské módní tvůrce ve věku do 26 let a mohou se do ní hlásit na základě open call výběrového řízení vyhlašovaného pravidelně počátkem daného roku.

Mohlo by se vám líbit

Martin Kohout: Netradiční cesta na vrchol české módy

Návrháře Martina Kohouta netřeba představovat. Jaký je jeho příběh cesty módním světem a jaká byla jeho první samostatná show? O tom čtěte v exkluzivní reportáži přímo z přehlídkového mola.
elle.cz

Odbornou porotu tvoří Verena Czajagenerální ředitelka VAN GRAAF, ředitel Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku Lukáš Loskot, Danica Kovářová, šéfredaktorka Vogue CS,  šéfredaktorka Elle Thea Prokop, šéfredaktorka Harper’s Bazaaru Nora Grundová, šéfredaktor Esquire Petr Matějček, šéfredaktorka Cosmopolitanu Adéla Mazánková, šéfredaktorka magazínu Top Fashion Barbora Franeková, vedoucí lifestylového magazínu Hospodářských novin PročNe Gabriela Marešová, šéfredaktorka titulu Dolce Vita Lenka Šubrtová, renomovaný český designér Jan Černý a odborná garantka, oděvní designérka a profesorka Liběna Rochová.
 
„Společnost VAN GRAAF je přesvědčena o tom, že mladí talentovaní tvůrci si zaslouží podporu. Jsme proto velmi rádi, že i letos proběhne Mercedes-Benz Prague Fashion Week s naší účastí. Těšíme se na setkání s letošními finalisty a přejeme jim, aby uspěli jak v této soutěži, tak ve své budoucí kariéře,“ uvedla Verena Czaja, generální ředitelka společnosti VAN GRAAF.

Mohlo by se vám líbit

Made in Czech: Laformela

Značka, kterou založili Antonín Soukup a Miroslava Kohutiarová, se dostala do selekce prestižního losangeleského multibrandového butiku H Lorenzo. Štěstí přeje připraveným, říká se. Jenomže uspět v zahraničí vyžaduje více než jen to. I když... někdy zkrátka stačí to před cílovou destinací nevzdat.
elle.cz

Finalisty pro rok 2024 se stali: 

1. Hana Valtová

studentka UMPRUM, Ateliér designu oděvu a obuvi

Ve své tvorbě se nejraději zabývá historickými řemeslnými technikami a jejich aplikováním na současný oděv. Kolekce nesoucí název Dandizette, kterou představí v rámci soutěže, je odkazem na dandysmus a módu 18. a 19. století.
@hana_valtova 

2. Valerie Jurčíková

studentka UMPRUM, Ateliér designu oděvu a obuvi

Valerie je studentkou posledního ročníku Ateliéru designu oděvu a obuvi. Kolekce, kterou představí v rámci MBPFW, je inspirována pohřbem a postavou vdovy. Toto téma pojímá s nadsázkou a událost, kterou si sama zažila, interpretuje vlastním výtvarným jazykem.                                                                                 
@valerie_jurcikova

3. Vojtěch Lopour

Absolvent ArtEZ, University of the Arts, Nizozemsko

Jeho tvorba kombinuje pánský tailoring a sportswear. Inspiraci čerpá z aerodynamických tvarů, architektury, nábytku a funkčnosti každodenního života. Připravovaná kolekce bude osobitou reprezentací DNA jeho tvorby s důrazem na funkční prvky, inovativní postupy a nevšední materiály. 
@vojtechlapour 

4. Šimon Žák

student UMPRUM, Ateliér designu oděvu a obuvi

V kolekci Found Footage se inspiruje stejnojmenným konceptem, kdy nalezené materiály a inspirace z různých zdrojů tvoří základní stavební blok. Pracuje s dekonstrukcí a remixem různých prvků z minulosti a přítomnosti, aby vytvořil unikátní a autentické styly, které reflektují šíři a bohatství lidské zkušenosti.
@simon__zak 
 
Finalisté představí své módní kolekce v rámci přehlídky nadcházející edice MBPFW FW24, která se uskuteční 20. dubna ve 14:00 v Tyršově domě – sídle České obce sokolské.

Absolutní vítěz soutěže získá finanční příspěvek na zhotovení nové kolekce, kterou poté představí zdarma na podzimní edici Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku po boku největších profesionálů v oboru. Také mu ze strany Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku budou poskytnuty PR a organizační podpora a zajištěny materiály, které může následně využít pro účely budování své značky.

Mohlo by se vám líbit

Mladé talenty MBPFW: Komu věštíme hvězdnou budoucnost?

Studentské přehlídky jsou plné módních experimentů zkoumajících hranice nositelnosti a testujících nové technologie a materiály, formy i tvary. Často se pohybují až za jejím horizontem. Jsou prodchnuté novostí, hravostí i avantgardou. A v neposlední řadě – nechybí jim špetka naivity, která je společně s nadšením a odhodláním hnacím motorem mladých návrhářů na počátku jejich kariéry. Kterým jménům věštíme hvězdnou budoucnost?
elle.cz

Zdroj: Mercedes-Benz Prague Fashion Week