Panna, nebo ne?
Většina z nás si panenskou blánu představuje jako „fólii” u poševního vchodu, která se při prvním styku protrhne. To je mýtus, protože hymen vůbec jako blána vypadat nemusí. Jedná se o slizniční řasu, která v sobě má dírku nebo několik (je nespočet variant), aby mohla odcházet menstruační krev. Je také různě tuhá. A k jejímu narušení nemusí dojít během prvního pohlavního styku, ale klidně až po několikátém. Může být také narušena používáním tamponů, masturbací, při extrémním sportu či úrazu.
Otěhotnění při mensesu
Fyziologicky může žena otěhotnět jen během ovulace, tedy v momentě, kdy je uvolněno vajíčko z vaječníku. Ovulace u 28denních cyklů přichází přibližně 12. až14. den. Tedy až týden po skončení sedmidenní menstruace. Za těchto okolností není možné, aby žena otěhotněla během menstruace. Může se ovšem stát, zejména u krátkých cyklů, že plodné dny (+- 3 dny od ovulace) zasahují do menstruačního krvácení. A pokud k tomu přidáme fakt, že spermie přežije v našem těle až pět dní, znamená to, že žena otěhotní ZE STYKU během menstruace nebo spíše končící menstruace, přičemž k oplodnění dojde až při ovulaci. Dalším matoucím faktorem také může být, že ženy jsou zvyklé hodnotit každé vaginální krvácení jako menstruaci. Může se však už jednat o krvácení ovulační neboli spotting, za který může nejčastěji výkyv hladiny estrogenu a progesteronu, který se vyskytuje během ovulace.
Vagina se může ‚vytahat‘
Vagina se při vzrušení může několikanásobně prodloužit a roztáhnout. Následně se vrací do původního stavu, tedy přibližně do hloubky 10 cm. Samotná hloubka a roztažení vaginy se můžou lišit dle genetiky nebo etnické skupiny. Co se ovšem může stát, je, že při porodu nebo při zatížení pánevního dna obezitou, po operacích a podobně dojde k sestupu pánevních orgánů a zborcení poševních stěn. Pacientky mohou mít obtíže s močením, stolicí, se stykem, mají pocit cizího tělesa mezi nohama. Nejde o stav život ohrožující, ale subjektivně obtěžující (koneckonců o tom v některých případech ani nemusíte vědět). Situaci je třeba řešit, pokud zažíváte diskomfort nebo vás trápí estetická stránka věci.
Sex v těhotenství je tabu
Pohlavní styk v těhotenství je naprosto bezpečný, pokud těhotenství probíhá fyziologicky, tedy normálně, bez komplikací. Mělo by jít vždy o praktiky příjemné těhotné ženě bez nátlaku na bříško. Ani orgasmus by neměl vadit a orgasmické ztuhnutí dělohy by nemělo vést k počátku porodu. Sexu by se měly vyhnout ženy, které mají těhotenství nějakým způsobem komplikované a hrozí, že u nich dojte k potratu, předčasnému porodu nebo mají potíže s takzvaným vcestným lůžkem, tedy že placenta překrývá vnitřní děložní branku.
Chcete číst dál a dočíst se o zbývajících faktech? Neváhejte si pořídit červnové vydání ELLE. Nenechte si jej uniknout a rovnou si dopřejte třeba předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkazu.
Zdroj: autorský článek