Cycle syncing: Jak žít v souladu s naším menstruačním cyklem?

Jednou jsme plné energie a připravené dobýt svět, jindy stěží vstaneme z postele. Jednou se cítíme nádherné a oplýváme sebeláskou, jindy se bojíme podívat do zrcadla. Náš každodenní život doprovází výkyvy nálady, produktivity a sebevědomí a jejich nepředvídatelnost nás dokáže dohánět k šílenství. Kdo za to může? Hormony. Dřívější studie dokazuje, že kolísání estrogenu a progesteronu ovlivňuje mozkové funkce, emoční stav, myšlenkové procesy, produktivitu, chuť k jídlu a další.

Zpět do školních lavic! Všichni víme, že těla mužů a žen fungují jinak. Mužské tělo funguje na 24hodinové bázi. Hormonální cyklus mužů (ve kterém figuruje především testosteron) vystřídá všechny své fáze během jednoho dne. Tomuto cyklu vyhovuje většina konvenčních diet a tréninkových plánů. Ženský hormonální cyklus je ale oproti tomu mužskému mnohem delší a komplexnější. Trvá 21 až 35 dní a v každé své fázi potřebuje jiný druh péče.

Tady vstupuje do hry metoda cycle syncing. Koncept poprvé představila Alisa Vitti ve své knize WomanCode. Jedná se o proces, při němž žena upraví svůj životní styl podle jednotlivých fází menstruačního cyklu. Pojďme se na ně blíže podívat...

Síla přírody zvaná homeopatie: spása těla a mysli nebo placebo efekt?

elle.cz

1. Menstruační fáze

Nezačínáme zlehka. Menstruace může trvat 3 až 7 dní. Je doprovázena krvácením, kdy se spolu s děložní sliznicí z těla vyplavuje i neoplozené vajíčko. Hladina progesteronu a estrogenu je v tomto období nejnižší – stejně jako naše energieMenstruační fáze je naší vnitřní zimou, nese s sebou dobu odpočinku – naši vlastní hibernaci. V tuto chvíli nám tělo říká: ‚‚Zpomalte, buďte k sobě něžné.‘‘ Uvolňují se emoce a energie z předešlého cyklu. Komunikace mezi pravou a levou hemisférou našeho mozku probíhá jasněji něž kdy předtím, proto je chvíle na to se uzemnit a napojit na své „vnitřní já“. Produktivita je přirozeně nižší a vaše tělo si častěji říká o odpočinek. Věnujte mu ho a netlačte se do úkolů, na které nemáte sílu. Vymezte si čas na meditaci nebo journalingStejně jako v chladný zimní den se zahřejte teplými polévkami a bylinnými čaji. Zaměřte se na zdravé tuky a nezapomeňte na hydrataci.

Doplňte ztracené zásoby železa formou stravy bohaté na tento prvek (listová zelenina, červené maso, játra a další). Náladě a energii pomozte omega 3 mastnými kyselinami, hořčíkem a vitamíny B. Pohyb omezte na procházky, jemné protahování nebo pomalejší jin jógu.

Jak střeva ovlivňují naše duševní zdraví? Seznamte se s mikrobiomem, naším druhým mozkem

elle.cz

2. Folikulární fáze

Konec krvácení přináší folikulární fázi a spolu s ní i nárůst estrogenu a energie celkově. Tvoří se nová děložní sliznice a nezralá vajíčka. Tato fáze může trvat 7 až 10 dní. Tato fáze je jako naše vnitřní jaro, je obdobím plným nové energie a odhodlanosti. Buďte přítomny a přesměrujte tuto energii do vašeho pracovního i osobního života. Pro folikulární fázi je typická vysoká produktivita a otevřenost novým zkušenostem. Nese se v duchu nových projektů a strategického plánování. Sněte ve velkém, říká.

Zároveň nastává čas na lehčí jídla bohatá na vlákninu a probiotika. Doporučuje se listová zelenina a fermentované potraviny. Po době odpočinku se probuďte intenzivnějším pohybem, může to být během, jízdou na kole nebo tancem.

#FreePeriod aneb kdy se přestaneme za svou menstruaci stydět?

elle.cz

3. Ovulační fáze

Následuje ovulace a s ní vytoužené léto. Trvá 2 až 4 dny a je tedy nejkratší fází našeho cyklu. Vajíčko se dostává do vejcovodu a čeká na oplodnění. Estrogen je na svém vrcholu a spolu s ním se zvedá i hladina testosteronu. Během ovulace je naší super schopností sebevědomí. Vaše děloha je na lovu a tělo se obléká do role wingmana. S vyzařující sebejistotou z nás sálá neobvyklé množství feromonů, díky kterým jsme přirozeně přitažlivější. Flirtujeme, červenáme se a cítíme se sexy. Zlepšují se nám komunikační dovednosti, jsme sociální a kreativní. Plánujete důležitou schůzku, prezentaci nebo rande? Nyní je ten pravý čas.

Zchlaďte své tělo pomocí salátů, džusu a smoothies. Čerstvá zelenina a ovoce vám zajistí dostatek vlákniny a potřebných vitamínů. Překypující energii využijte na vysoce intenzivní tréninky, jako je CrossFit nebo HIIT.

Průvodce spodním prádlem: Krajkové, basic, menstruační i udržitelné

elle.cz

4. Luteální fáze

Posledních 10 až 14 dní dominuje cyklu fáze luteální, které můžeme přezdívat vnitřní podzim. Hladina estrogenu a testosteronu upadá, zatímco progesteron dosahuje svého vrcholu. Pokud vajíčko nebylo oplozeno, progesteron v druhé polovině fáze ustupuje a vaše děloha se začne připravovat na menstruaci. Energické dojezdy ovulace střídá ztráta motivace. Energie ženy v druhé polovině luteální fáze začne postupně upadat. Společenská scéna vám může najednou připadat vyčerpávající. Potřebu socializace nahradí touha po klidném večeru v pohodlí domova. Nastává čas opět postupně zpomalit, reflektovat a pozornost obrátit dovnitř. V práci zkuste upřednostnit úkoly, které vyžadují hlubší koncentraci a oko pro detail – to jsou v tuto chvíli vaše přednosti. Nemějte na sebe vysoké nároky a respektujte potřeby vašeho těla.

Naším cílem je udržet optimální hladinu krevního cukru, který má tendenci s nástupem progesteronu klesat. Ujistěte se, že jíte pravidelně nutričně vyvážená jídla s dostatkem bílkovin, tuku a vlákniny. S poklesem hormonů se často cítíme unaveně a úzkostlivě. Pro pohyb jsou ideální pilates a jóga, jelikož propojují tělo a duši.

Nekonečná menstruace? Kdy být na pozoru?

elle.cz

Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom neboli PMS zahrnuje všechny nepříjemné bolesti a nálady, které indikují brzký příchod menstruace, a spadá do luteální fáze. Každá žena prožívá PMS v jiné intenzitě, a to je v pořádku. Pokud však zásadně ovlivňuje váš každodenní život, může to znamenat, že vaše hormony nejsou v rovnováze. V tomto případě stojí za to navštívit lékaře.

Zkuste chvíli sledovat, jak se v dané fázi cítíte, co vám vyhovuje a co vám naopak bere energii. Cílem metody cycle syncing je žít v harmonii s naším cyklem a předejít vyčerpání a vyhoření. Jen naše tělo ví, co je pro nás nejlepší a je důležité mu bedlivě naslouchat.

Přichází doba psychedelická: Pomůže LSD při léčbě úzkosti a deprese?

elle.cz

Zdroj: Healthline, Forbes Health, TZR, sofreshnsogreen.com