Nekonečná menstruace? Kdy být na pozoru?

1. Hormony

Důvodem toho, proč vůbec máte menstruaci, jsou hormony. Jde o chemikálie v těle, které posílají signály vašim orgánům, aby dělaly různé věci. “Vaše dny” nastanou, když tělo pozná, že nejste těhotná. Hladina estrogenu a progestinu klesá a vaše děloha dostane zprávu, aby se zbavila všeho, co za měsíc vybudovala, kdyby přišlo početí. Pokud však hormony nefungují tak, jak mají, může dojít k delšímu cyklu. Jde o nejčastější příčinu prodloužené periody a není zde běžně důvod k obavám.

2. Štítná žláza 

Tento malý orgán, který se nachází zepředu vašeho krku, je původcem produkce hormonů. Až třetina žen, ve věku 30/40 let s ním má však problémy, a tak dochází ke změnám v biologických procesech v jejich těle - tedy i k delší menstruaci. Ačkoliv často nejde o nic vážného, raději navštivte odborníka. 

3. Polypy 

Co jsou to polypy? Jde o abnormální výrůstky tkáně, ke kterým může dojít v jakémkoliv orgánu, - včetně dělohy. Pokud se zde objeví, může docházet ke “špinění”. Jelikož mohou být rakovinné, je třeba je nechat vyšetřit. 

Mohlo by se vám líbit

Body positivity: Proč je kladný vztah ke svému tělu tak důležitý?

Pojďme si promluvit o pozitivním vnímání nejen svého těla. Body positivity, body shaming - co to znamená a jak se v tom zorientovat?
elle.cz

4. Změna antikoncepce 

Některé pilulky ovlivňují frekvenci a intenzitu krvácení, ovšem v tomto případě jde o naprosto normální úpravu menstruace. Pokud měníte antikoncepci, začínáte ji užívat či ji naopak vysazujete, počkejte alespoň tři cykly, než se krvácení ustálí. 

5. Sexuálně přenosné infekce 

Příliš dlouhé krvácení, výtok a bolesti... to vše může být způsobeno i sexuálně přenosnými chorobami jako jsou ku příkladu kapavka či chlamydie. Všechny tyto problémy lze léčit, obzvláště pokud jsou diagnostikovány v ranném stádiu. Proto neváhejte navštívit gynekologa.  

6. Potrat 

Dlouhé a velmi silné krvácení může být způsobeno i samovolným potracením v brzkém stádiu těhotenství. Tato možnost nastává u 20 % žen, které jsou těhotné a dlouho krvácí. Ovšem lékaři se shodují na tom, že většina pacientek to často ani netuší. 

7. Cysty 

Pokud jste někdy měla cystu, jistě víte, že ji provází bolest břicha a nepravidelné měsíčky. Jde o celkem běžnou diagnózu, ale pozor, to neznamená, že nemusí být nebezpečná. Některé cysty totiž sami zmizí, stejně jako přišly, ale jiné mohou být rakovinné. Proto si je raději vždy nechte vyšetřit.

Mohlo by se vám líbit

Ideální kondice jinak! Tyto fitness účty zařezávají nezdravé očekávání

Fitness Instagram je směsicí inspirativních wellness účtů, propagujících zdravý životní styl, ale i nerealistické cíle a tipy, které mohou uškodit. Profiltrovali jsme pro vás velkou část fitness instagramového spektra a přinášíme netradiční a inspirativní výběr.
elle.cz