Neplýtvejte energií a nadáním. Osvojte si talent management

Začněme tím, že si řekneme, co to vůbec talent je nebo co v praxi znamená. Z pohledu kognitivní psychologie jde o způsob, jakým „přidáváme hodnotu s lehkostí”. Poznáme to u činností, kde se cítíme naplněni a tzv. ve flow. Vzpomeňte si třeba na situaci, kdy se po celodenním maratonu vracíte domů unavení, ale šťastní. Problém je ovšem často v tom, že se na talent díváme ze špatného úhlu pohledu a zaměňujeme ho například s dovednostmi, které v průběhu času získáváme. 

U talent managementu jde ve zkratce o umění z lidí dostat to nejlepší, co sami nejsou schopni vidět. Osobně se u talentu nejvíc zaměřuji na psychologické bezpečí a rozvoj silných stránek a vrozených preferencí, a to napříč organizacemi, se kterými spolupracuji.

Chcete skvělý vztah, lepší práci a víc peněz? Naučte se vyjednávat!

elle.cz

Proč je v dnešním rychle se měnícím světě talent management stále důležitější? Žijeme v době, kdy nevíme, co přijde, a ani nejsme schopni cokoli plánovat, aniž by přišly velké změny. Klíčové slovo je tedy adaptace, při níž je práce s talentem extrémně důležitá — umět sebe a své lidi připravit na měnící se svět a podmínky, ve kterých žijeme a pracujeme. Změna v lidech většinou vyvolává stres a strach z neznáma, což je zcela normální. Lidský mozek změny nemusí, vidí v nich ohrožení. A žít v neustále se měnícím prostředí vede dlouhodobě k různým formám úzkosti nebo jiných psychických problémů. 

Naší výzvou ale není svět, který se přetváří rychlostí světla, nýbrž náš strach se adaptovat — změnit svůj úhel pohledu a začít věci dělat novým způsobem, ba dokonce jinak i žít. A jakmile se bojíme, přejdeme do stavu „autopilot”, kde buď tzv. zamrzneme a začneme být apatičtí (v tom lepším případě), nebo budeme přede vším a přede všemi utíkat. V horším případě zaujmeme ofenzivní pozici a začneme se s celým vesmírem hádat. Talent management zde může výrazně pomoct podobné stavy eliminovat nebo přinejmenším minimalizovat.

Provokace jménem feminismus. Co za ním skutečně stojí?

elle.cz

Nejlepší verze 

Proč by firma, která chce uspět a smysluplně se posouvat kupředu, měla spolupracovat s odborníkem na talent management?  Důvod je jednoduchý – chcete ze svých lidí dostat to nejlepší, ať se to týká jednotlivců, nebo celých týmů. Definice talentu a rozvoje každého člověka vám může mnohonásobně zefektivnit váš obchodní potenciál a nastartovat jeho exponenciální růst. Zadruhé, protože o své nejlepší lidi přeci přijít nechcete! A co to prakticky znamená? Postavte firmu, ve které svým lidem nabídnete hodnotnou vizi, psychologicky bezpečné prostředí, zdravý kolektiv a možnost neustálého růstu a rozvoje silných stránek. A to nás vede zpět k talent managementu. Dnešní generace hledá vyšší smysl, impakt, chce se neustále zlepšovat a posouvat. Ve chvíli, kdy to svým lidem dopřejete, jste na dobré cestě, a to bez ohledu na konkurenci, pandemii, recesi, válku nebo cokoli dalšího. Práce s talentem vám může také zajistit vyšší loajalitu zaměstnanců.

Více o talent managementu si můžete přečíst v tištěném vydání lednové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Autor: Marv Shamma

Lednová Elle pod taktovkou Terezy Maxové

elle.cz