Jan Černý, nový návrhář českých olympioniků

Honzo, čekají vás hned tři důležité milníky. Tím nejbližším z nich je odhalení skutečnosti, že budete navrhovat nástupovou kolekci českého olympijského výboru. Když pohlédnete do historie, v čem si myslíte, že je největší výzva vytvářet modely pro olympioniky?

Pro mě osobně bylo vůbec nejtěžší dát zpočátku kolekci nějaký směr. Nástupová olympijská kolekce, to je vlastně set dvou modelů pro zahajovací ceremoniál olympijských her. Takže úbor, který bude vidět v přímém přenosu v televizi. Vzhledem ke geografické blízkosti Paříže navíc očekáváme, že to bude možná nejsledovanější přímý přenos v historii Česka. Kdo ví. Pro mě výzva spočívá především v tom, že nedělám kolekci čítající třicet modelů, ale jen jeden model dámský a jeden pánský. Musím ze sebe ukázat to nejlepší a propojit to s určitou národní hrdostí sportovců, kteří se do Paříže vydávají reprezentovat českou zemi. Vybrat jeden svršek, jeden spodek a maximálně jednu věc pod to či nějaký doplněk, to je nelehký úkol. Zároveň jsem se příliš neohlížel na české olympijské kolekce v posledních letech a spíš listoval archivními kolekcemi staršími. Dělám věci nové, na to, co už bylo, se dívám spíš jen proto, abych kolekci pojal diametrálně odlišně. Je potřeba nad tím takto přemýšlet, aby vznikla věc, která je opravdu nová – což si myslím, že se stalo. V kolekci je takový typ oděvu, který zřejmě nejen Česko, ale ani ostatní země dříve neodhalily.

Je podle vás navrhování olympijské kolekce způsob, jak prolomit bariéru české módy a českého národa? Co to pro návrháře, jako jste vy, znamená?

Ono se to stane, ať chceme, nebo ne. Protože pozornost médií bude masivní. A všichni na to budou mít názor, což je naprosto v pořádku. Nebyl bych to já, abych v takové kolekci nehledal extrémy. Určitě to bude věc, která vás nenechá klidnými.

Naše země, bývalá módní velmoc, má dnes s módou vztah poměrně křehký. V čem může Čechům vaše kolekce pro olympijský tým pomoci?

Možná pocítíme změnu, možná budeme vnímat, že jsme v porovnání se světem obstojnější. A třeba také ne, a naopak olympijskou kolekci lidé vůbec nepochopí. To je vždy velká neznámá. Není úplně jednoznačné, že to může českému národu pomoci. Uvidíme, zajímá mě hlavně srovnání se světem. Kolekce je skutečně postavená tak, aby zaujala světová média. A v ten moment to může začít být teprve zajímavé. Je zvláštní, že se dva outfity mohou stát silnou značkou a reprezentovat český národ, že? Ty dva kousky jsou zkrátka velká zodpovědnost, pořád si to říkám.

Desátá show Jana Černého: Věrné ohlédnutí i vítání nové éry

elle.cz

Vládnete streetwearu. V čem je pro vás navrhování ryze sportovní kolekce jiné?

Líbí se mi estetika současného sportu a především móda, která je dnes považována za sportovní, stejně tak jako ta, která byla vnímána jako sportovní před, dejme tomu, padesáti lety. Při práci na olympijské kolekci jsem například studoval knihu dokumentující oblečení historických českých výprav. Před desítkami let nás reprezentovali sportovci v krásných kostýmech a, světe, div se, byli to úplně stejní sportovci jako dnes. Sport se nezměnil. Změnila se technologie, která to všechno protíná. Ale sport je stále pohyb a perfektní souhra svalů, hlavy a celého těla. A skutečnost, že reprezentující sportovec dokáže něco, co například my ne. To se nemění. Když je na mě něco až moc sportovní, vnesu tam eleganci, ale zároveň chci stále zůstat aktuální. A tam se vše potkává.

Chystáte také představení své v pořadí jedenácté show. Ta bude specifická především místem, kde bude odhalena. Jste zřejmě první návrhář své doby, který odprezentuje ucelenou kolekci na Pražském hradě. S jakými výzvami jste se potýkal v tomto případě?

Vše je velice intenzivní, a to především produkčně. Od prvotní myšlenky, která padla někdy v červnu tohoto roku, přes rozhovor s panem prezidentem po den, kdy tu spolu sedíme. A ještě je mnohé před námi. Je to možná vyčerpávající, ale naštěstí mám tým skvělých lidí a nejsem na to sám. Není to nic snadného, uspořádat show na Pražském hradě. Možná proto jsem také první…

Přizpůsobujete samotnou kolekci skutečnosti, že bude představena na takovém místě?

Kolekci jako takovou lokaci nepřizpůsobuji, ale myslím si, že se tím umocní. Hraji si v ní s různými myšlenkami, propojuji spirituální stránku duše s tou materialistickou a vznikají tak podle mě vtipná připodobení. Velmi spirituální vlivy jsou tu současně se silně komerčními a obojí tvoří zábavný mix.

Při tom všem si říkám – ne každému se podaří v jeden rok dobýt Hrad a olympijský stadion, viďte…

Vše se to hezky propojuje. Téma olympiády je vlastně určitou reprezentací státu, show se uskuteční na Hradě… Věřím, že to propojí hlas mladé generace napříč tradičními institucemi, což mi připadá skvělé pro každého z nás.

Chcete se si rozhovor přečíst celý? Najdete jej v říjnovém vydání ELLE, které vychází již ve středu 13. září. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a s poštovným zdarma na tomto odkaze.

Forehand, backhand, smeč! Móda z tenisového kurtu obsadila náš šatník

elle.cz

Zdroj: Autorský článek