Strašidlo jménem společný účet

Pamatuji si, jak mi kamarád před pár lety představoval svoji vyvolenou, která si nám – víceméně cizím lidem – prakticky v moment, kdy usedla ke stolu, začala stěžovat, že nemají společný účet. Považte, po celých třech týdnech vztahu! Vzpomínám si taky, jak z toho všechny zalila vlna rozpaků. Conversation starter při prvním setkání to tedy není nejvhodnější, ale po určité době (vyplatí se počkat pár měsíců, abyste poznali své  finanční zvyklosti) byste tohle téma měli s partnerem otevřít.   

Už vás to nebaví? 5 rad, jak z obyčejné práce udělat dream job

elle.cz

Výchozí pozice je jasná: už vás nebaví neustálé dohadování, kdo to tentokrát zaplatí a z kterého účtu budou odcházet pravidelné platby. Někteří lidé to navíc podobně jako partnerka mého kamaráda považují za další krok ve vztahu, důkaz toho, že to druhý se společnou cestou životem myslí vážně. 

Největší strašák je také viditelný na první pohled: naprostá ztráta finančního soukromí. Od téhle chvíle budete vědět, že si váš partner, který se rozhodně neživí konstrukcí budov a zřídkakdy vstává od počítače, koupil ke stávajícím dvěma úhlovým bruskám třetí. On ale taky zjistí, kolik stála oprava vašeho laptopu poté, co jste v záchvatu smíchu vchrstla dvojku bílého rovnou do klávesnice. Pokud jste v téhle chvíli posmutněla a v duchu zavíráte to okno na ploše, ve kterém svítí „zřídit účet“, nepropadejte beznaději – vedle nevýhod má tohle uspořádání i nemalé výhody, a navíc existuje kompromisní řešení, které uspokojí i ty největší nezávisláky.

Proč je dobré vstávat brzy, a jak si na to rychle zvyknout

elle.cz

Somebody's watching

Díky zjednodušení a větší přehlednosti je společný účet ideální k tomu, abyste naplánovali rodinný rozpočet a vytvořili úspory (ty je pak třeba přesunout na spořicí účet, ale o tom zase jindy). Možná to v porovnání s tím na dřeň odhaleným soukromím nezní jako tak výrazná výhoda, ale, ruku na srdce, jak se vám daří šetřit teď? Když vám na konci měsíce náhodou zbude na kontě příjemná částka, přesunete ji na spořák, nebo s radostí rozsvícenýma očima hledáte ten mail, který má v předmětu „Jedinečná nabídka na Zalando Lounge“? Ono občas to vědomí, že se někdo dívá, není na škodu… 

O dalším benefitu nikdo ani moc nechce přemýšlet, ale  v případě společného účtu taky můžete s penězi nakládat i po smrti partnera. Jestli patříte mezi ty šťastné, kteří nemuseli řešit odchod blízkého člena rodiny, řeknu vám jediné: nejspíš si nedovedete představit, jak komplikované a časově náročné je všechno kolem peněz v případě, že každý z partnerů svými prostředky disponoval odděleně.   

Rozmyslete si, které výhody a nevýhody 
společného účtu
 jsou podstatné právě pro vás

Statistika říká, že v České republice má asi třetina párů jeden jediný společný účet, zbytek jede sólo nebo volí kompromis – nezávislé duše, zpozorněte! –, tj. má jeden účet společný a k tomu dva oddělené. Tohle řešení je (a říkám to ze svého subjektivního hlediska) ideální: neuslyšíte výčitky, že jste si zase koupila nové boty, když botník praská ve švech, ale zůstanou vám výhody jako dokonalý přehled o pravidelných platbách, které navíc můžete dvojmo kontrolovat.

 

Více o tématu společné kasy se dočtete v tištěném vydání prosincové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Nalaďte se na adventní atmosféru s prosincovou ELLE

elle.cz