Ceny Grammy 2022: Mladé tváře a zcela nová dimenze extravagance

Rok od roku se červený koberec předávání cen Grammy stává spíše přehlídkou extravagance nežli místem promování nejnovějších kolekcí módních domů. Dress code je spíše volitelný, a hlavním cílem je tak způsobit co největší #wow efekt. Známých tváří pomalu ubývá, a na výslunní se dostává mnoho nových jmen – pro hudební průmysl tak zřejmě nastává nová éra. Krom herce Jareda Leta, komičky Tiffany Haddish a návrhářky Donatelly Versace letos červený koberec okořenily i královny RuPaul's Drag Queen Race, které reinkarnovaly ikonické fashion momenty známých zpěvaček. Kameron Michaels si oblékla look po Lady Gaga, kterým v roce 2016 vzdala holt zesnulé legendě Davidu Bowiemu, Naomi Smalls si oblékla kostým Cher a Coco Montrese šla „za” Janet Jackson.  

Ceny Grammy potkává posledních několik let podobný osud jako Oscary. Nejenže sledovanost každým rokem klesá, ale samotné udílení se stalo terčem kritiky i ze stran umělců, a to kvůli absenci transparentních postupů hlasování. Pandemická opatření překazila hladký průběh loňského ceremoniálu, a ani letos se situace o moc nezlepšila. Akce byla odložena o více než dva měsíce, změnila se i samotná lokalita. Místo tradičního Staples Centra (nyní Crypto.com Arena) se ceny předávaly v MGM Grand Garden Areně v Las Vegas. Hlavní nejasnosti se však až do poslední chvíle týkaly programu, a to konkrétně performance umělců.  

Předávání cen Grammy 2022:

Kanye West, jehož album Donda bylo nominováno na album roku, dostal od organizátorů zákaz na akci vystoupit. Důvodem bylo jeho „znepokojivé chování online”, kdy si Ye dovolil vyřknout rasové nadávky vůči Trevoru Noahovi, který se letos vrátil do role moderátora. Westovy nevhodné zprávy směřovaly také na adresu jeho bývalé manželky Kim Kardashian a jejího nového partnera Peta Davidsona. Rozhodnutí přišlo poté, co byl jeho instagramový profil na několik dní správcem sítě blokován.

Další velkou ránou byla také náhlá smrt Taylora Hawkinse – bubeníka kapely Foo Fighters. Kapela se nehledě na své tři nominace Grammy rozhodla na poslední chvíli nevystoupit. Plány překazil i nedávný pozitivní test na Covid 19 K-pop dua BTS, jejichž performance mělo být také součástí programu. Sázkou na jistotu tak zůstali snad jen Olivie Rodrigo, Billie Eilish, John Legend a Lil Nas X. Nemohla chybět ani pocta legendárnímu skladateli a textaři Stephenu Sondheimovi (Sweeney Todd, Hamilton's America), který zemřel loni listopadu.  

Palčivou otázkou tak i nadále zůstává, zda jsou si ceny Grammy's schopny zachovat svou původní hodnotu, a zda ceremoniál jako takový není již pouhým přežitkem doby. Standardy společnosti se rapidně mění a spolu s nimi zřejmě zaniká i prestiž akademií, které je udělují.  

 

Zdroj: Nytimes.com, NPR.org