Cannes 2023: Kdo se předvede na plátně i na červeném koberci

Filmový luxus

Festival v Cannes je nejznámějším filmovým festivalem na světě. Koná se každoročně v květnu v prostředí luxusního francouzského letoviska Cannes a je všeobecně považován za jedno z nejdůležitějších setkání osobností filmového průmyslu. Letošní oficiální plakát festivalu představil hereckou ikonu francouzského filmu Catherine Deneuve, černobílý vizuál vznikl z fotografie Jacka Garofala pořízené během natáčení filmu La Chamade a vzdává hold Deneuve za její celoživotní přínos filmovému průmyslu.

Zahájení pod taktovkou intrik

Festival otevírá snímek Jeanne du Barry – Králova milenka v režii francouzské herečky a filmařky Maïwenn, která si ve filmu zároveň zahrála hlavní roli. Maïwenn ztvárnila oblíbenou kurtizánu krále Ludvíka XV. v podání Johnnyho Deppa a rozehráli spolu příběh plný intrik, vášně a skandálů. Předsedou poroty udělující nejvyšší ocenění, tedy Zlatou palmu (Palme d'Or), bude švédský filmař Ruben Östlund. Poslední film, který návštěvníci Cannes uvidí, a který festival uzavře, bude Pixar Elemental režiséra Petera Sohna.

 

 

Ve hře jsou i ženy

Na festivalu v Cannes jsou promítány filmy z celého světa, od nezávislých a experimentálních snímků až po velké produkce. Hlavní akcí festivalu je soutěžní sekce Official Competition, ve které vybrané filmy bojují o prestižní cenu Zlatá palma za nejlepší film. Další soutěže zahrnují například sekci Un Certain Regard, která se zaměřuje na objevné a originální filmy, a sekci Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight), která je věnována nezávislým tvůrcům.

Letošní oficiální výběr je plný velkých jmen, včetně bývalého dvojnásobného vítěze Zlaté palmy Kena Loache (za snímky Zvedá se vítr a Já, Daniel Blake), stejně jako Wima Wenderse, Nanni Morettiho, Nuri Bilge Ceylan a Hirokazu Koreeda, kteří už v minulosti hlavní cenu v Cannes získali. Stará garda bude soutěžit se jmény jako Wes Anderson se svým novým filmem Asteroid City a s Toddem Haynesem a jeho filmem May December, stejně jako s rekordním počtem filmařů v soutěži.

Celkem sedm z 21 soutěžních titulů režírují ženy, mezi které patří Alice Rohrwacher, Catherine Corsini, Jessica Hausner a Catherine Breillat. Jedná se o historický rekord Cannes, které se opakovaně dostávalo pod palbu kvůli nedostatečnému zastoupení ženského pohlaví – zejména ve srovnání s téměř rovnoprávným poměrem pohlaví na Berlínském filmovém festivalu v jeho nejnovějším soutěžním výběru. Stále je to pomalý pokrok, ale je to pokrok.

Připomeňte si nejlepší a nejskandálnější momenty z festivalu v Cannes

elle.cz

Filmový vesmír plný hvězd

Co je ale očekáváno se stejným, ne-li větším zájmem než filmová tvorba, jsou slavní hosté, kteří se projdou po červeném koberci. Pravidelnými hosty festivalu jsou herecké hvězdy Brad Pitt, Nicole Kidman, Penelope Cruz, Marion Cotillard nebo režiséři Quentin Tarantino či Pedro Almodóvar. Letos účast přislíbili Leonardo DiCaprio a Robert De Niro na premiéře filmu Martina Scorseseho Killers of the Flower Moon. Harrison Ford, Mads Mikkelsen a Phoebe Waller-Bridge by měli v Cannes představovat poslední díl ságy Indiana Jonese, a to Indiana Jones a nástroj osudu. Po červeném koberci se už prošel  Johnny Depp, který si zahrál v zahajovacím filmu Jeanne Du Barry, Jude Law a Alicia Vikander budou reprezentovat historické drama Karima Aïnouze Firebrand. A pak je tu výše zmíněné Asteroid City s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Margot Robbie, Edwardem Nortonem, Mayou Hawke a mnoha dalšími. Zapomenout nesmíme ani na Michaela Douglase, který se festivalu zúčastní, aby si převzal čestnou Zlatou palmu.

90 top fashion momentů na filmovém festivalu v Cannes

elle.cz

Zdroj: Festival-cannes.com, euronews.com, Wikipedia