Ceny Grammy 2023: noví majitelé zlatých gramofonů i úchvatných rób

Pocta hudbě i módě

Stejná pozornost jako na pódium je v případě cen Grammy upřená na červený koberec. Dychtivě se čekalo jak na nové majitele zlatých gramofonů, tak i na róby a doplňky, které pozvaní hosté předvedli před objektivy fotografů. Zatímco polovina pozvaných se chtěla líbit v klasické showbusinessové velkoleposti, druhá si dala za cíl spíše šokovat. Posuďte sami.

Nejlepších looky z 65. ročníku Grammy Awards:

Fenomenální Beyoncé

Slavnostní ceremoniál se vrátil do losangeleské Crypto areny a večerem už potřetí za sebou provázel jihoafrický komik Trevor Noah. Nejvíce nominací 65. ročníku udílení cen Grammy patřilo zpěvačce Beyoncé. Ta se také stala nejčastěji nominovanou umělkyní na Grammy ve více než šedesátileté historii této ankety. Se svým nejnovějším albem Renaissance nasbírala Beyoncé devět nominací a celkem se tím dostala už na neuvěřitelný počet 88. Z nich proměnila vítězství hned ve 4 kategoriích. Diva na slavnostní udílení cen dorazila se zpožděním, když podle moderátora uvízla v dopravní zácpě. Noah jí cenu za nejlepší R&B píseň pak předal rovnozu u jejího stolu.

 

Adele je zpět

Po pěti letech se do hry o Grammy vrátila se sedmi nominacemi také Adele. Adele se v jedné kategorii s Beyoncé ocitla naposledy v roce 2017 a tehdy zlatou sošku za album „25“ ukořistila pro sebe. O jednu nominaci méně měl britský zpěvák a módní ikona Harry Styles s deskou Harry's House. Cenu za album roku si v konkurenci kapely ABBA, Brandi Carlile, a raperek Doja Cat, Lizzo a Mary J Blige odnesl právě on.

Golden Globes 2023: Nejlepší róby z červeného koberce

elle.cz

Protesty hudebníků

Kredit prestižní americké hudební ankety snižují protesty z řad hudebníků, kteří opakovaně kritizují způsob výběru vítězů. Vadí jim, že výherce vybírají anonymní komise, které údajně nerozhodují nezaujatě. Grammy proto bojkotují například zpěvák Weeknd a rapper Drake. Nicki Minaj zase protestovala proti přesunu svého songu Super Freaky Girl z kategorie rap do kategorie pop, až komise její píseň z výběru pro jistotu vyřadila úplně. Podobný osud potkal i nahrávky rapperek Blackpink či Megan Thee Stallion, oceněné před dvěma lety cenou Grammy za nejlepší rapovou píseň roku.

 

Poklona hip-hopu

Jedno z největších vystoupení akce bylo poklonou a oslavou nadcházející 50. výročí hip-hopu, a chopili se ho Run-DMC, DJ Jazzy Jeff, Salt-N-Pepa, Flavour Flav, Queen Latifah, Big Boi of Outkast, Missy Elliott a další. Show zahajoval Bad Bunny, poprvé se na pódiu představil Luke Combs a Kacey Musgraves, Bonnie Raitt, Sheryl Crow, Mick Fleetwood a Quavo vzdali hold umělcům, o které svět přišel v uplynulém roce.

 

 

Nejdůležitější výhry: 

Nahrávka roku 2023 : Lizzo - About Damn Time

Album roku 2023: Harry Styles - Harry’s House

Song roku 2023: Bonnie Raitt - Just Like That

Nejlepší nový umělec/umělkyně: Samara Joy

Nejlepší sólový popový výkon: Adele - Easy On Me

Nejlepší popové duo/skupina: Sam Smith & Kim Petras - Unholy

Nejlepší tradiční popové vokální album: Michael Bublé - Higher

Nejlepší popové vokální album: Harry Styles - Harry’s House

Nejlepší taneční/elektronická nahrávka: Beyoncé - Break My Soul

Nejlepší album taneční/elektronické hudby: Beyoncé - Renaissance

Nejlepší rockové vystoupení: Brandi Carlile - Broken Horses

Nejlepší metalové vystoupení: Ozzy Osbourne featuring Tony Iommi - Degradation Rules

Nejlepší rocková píseň: Brandi Carlile - Broken Horses

Nejlepší rockové album: Ozzy Osbourne - Patient Number 9

Nejlepší tradiční R&B vystoupení: Beyoncé - Plastic Off The Sofa

Nejlepší R&B píseň: Beyoncé - Cuff It

Nejlepší progresivní R&B album: Steve Lacy - Gemini Rights

Nejlepší R&B album: Robert Glasper - Black Radio III

Nejlepší rapová píseň: Kendrick Lamar - The Heart Part 5

Nejlepší rapové album: Kendrick Lamar - Mr. Morale & The Big Steppers 

Zdroj: Elle.com, grammy.com, newyorktimes.com