Exkluzivně z Havaje: „Líbánky se nám ze 14 dnů protáhly na 3 měsíce.“

Praha zdraví Havaj! Jaké máte dneska počasí v ráji?

Havaj zdraví Prahu! Dnes máme – jako skoro každý den – slunečno, počasí se ale během těch více než dvou měsíců, co jsme tady, změnilo. Přijížděli jsme v období končících dešťů, kdy občas zapršelo, a teď už je každý den sluníčko a více větrno. Alespoň máme možnost vidět střídání podnebí i tady.

Nejdříve velká gratulace k vaší nádherné svatbě! Tvoje svatební fotografie jsou nádherným rozptýlením naší pražské „covid reality“. 

Děkuji moc, původně jsem chtěla dát na Instagram jen pár fotek, ale psalo mi o ně tolik čtenářek, které například musely odložit kvůli koronaviru svatbu, že jsem se jich rozhodla nasdílet více nejen na rozptýlení, ale i pro inspiraci. 

Ale začneme od začátku… Kdy jste se rozhodli vzít na Havaji a proč právě Havaj?

Celý příběh s Havají začal před třemi lety, kdy jsme s manželem jeli společně na první větší společnou dovolenou právě na Havaj, na ostrov Maui. Tak moc jsme si to tady nejen kvůli dokonalému surfingu zamilovali, že jsme začali plánovat, kdy se sem budeme moct vrátit. Nakonec to vyšlo na loňský červen, kdy jsem byla požádána o ruku právě na Havaji, konkrétně na sousedním ostrově Kauai. Když jsme loni zhruba v polovině listopadu začali plánovat svatbu, věděli jsme hned, že si chceme říct své „ano“ právě na Havaji. Je to naše srdcová destinace.

 

 

Když se situace s koronavirem v Praze začala zhoršovat, uvažovali jste, že zůstanete doma a svatbu zrušíte, nebo jste byli rozhodnuti odletět?

Za nás to rozhodl osud. Když jsme odlétali koncem února z Prahy, nebyl u nás v ČR ani jeden případ výskytu. Naopak v té době si z toho dělali všichni legraci a mluvilo se o koronaviru jako o chřipce, takže nás ani nenapadlo, že se něco bude dít. Na letištích nejen v Evropě, ale i v USA byl v té době ještě klid, všude plno lidí, vypadalo to na úplný klid… no, ale byl to klid před bouří.

Svatbu jste pak stihli opravdu „last minute“. Jak vše na Havaji probíhalo?

Svatby byly na Havaji oficiálně zakázany asi 10 dnů po našem obřadu, který nám vyšel na den vyhlášení nouzového stavu v Česku. Asi dva dny po svatbě jsme začali uvažovat o předčasném návratu domů, ale to už bylo pozdě, nedostali jsme se do posledních letů odsud z Maui.

Jak vypadal svatební den? 

Náš svatební den začal ranním vyzvednutím tradičních svatebních havajských květin Lei pro nevěstu a ženicha. Poté za námi přiletěla z vedlejšího ostrova naše fotografka, kamarádka Míša (@misha.photo ), jež je shodou okolností na Havaji také, a poté už začaly samotné přípravy na obřad, který proběhl při západu slunce na naší oblíbené surfařské pláži. Obřad jsme měli typicky havajský, kdy nám oddávající zahrál na ukulele, zazpíval tradiční havajské písně a pak jsme si složili svatební sliby. Vše probíhalo zcela normálně, podepsali jsme povinné formuláře pro uznání manželství a začalo svatební focení. To se ale trošku zvrtlo. Asi po 20 minutách focení na pláži jsme totiž zjistili, že jsme ztratili, respektive utopili v oceánu klíče od půjčeného auta. Jenže v tom autě byly telefony, doklady, klíče… prostě všechno. No abych to neprotahovala, celý svatební večer (asi do půl 1 do rána) jsme zařizovali nové auto, odtah, museli jet dvakrát na letiště…to vše jsem absolvovala ve svatebních šatech. Řeknu to tak: na náš svatební den a následné tříměsíční uvíznutí na Havaji budu vzpomínat celý život.  

 

Naše líbánky se protáhly na čtvrt roku. Havaj je nádherná a naštěstí bezpečná země, takže je to určitě nejlepší místo na uvíznutí, ale už se těšíme domů.

 

Pověz mi něco víc o šatech, věnečku, botech… co jsi měla na sobě? 

Když jsme loni v listopadu oficiálně potvrdili naši březnovou svatbu na Havaji, začala jsem hledat ty pravé svatební šaty. Věděla jsem určitě, že musí být naprosto minimalistické, ideálně bez krajky, a také, aby v nich bylo ve 30 stupních příjemně. Hledala jsem dlouho, až jsem nakonec objevila salon @ouiprague, kde jsem na první pohled uviděla ty své vysněné svatební šaty. Jsou od izraelské značky Florabridal a já si je ihned zamilovala. Poznala jsem to hned, jak jsem je poprvé oblékla na sebe. Jakoby byly šité přímo pro mě. 

Co se týče bot, věděla jsem, že to musí být sandálky bez podpatku, protože celý obřad se odehrával na pláži. Většinu času jsem tedy byla bosá, ale měla jsem sebou pro jistotu i bílé páskové sandálky Aquazzura, které jsem ale nakonec použila při focení jen opravdu na pár fotografií. 

Květiny byla kapitola sama pro sebe. Měla jsem jasnou představu a chtěla jsem co nejvíce tradiční havajské květy. Už v zimě jsem si domluvila březnovou návštěvu u nejznámější floristky na Maui, která je v tradičním vázání havajských svatebních květin (tzv. lei) opravdový profík a vytvořila pro mě nádherný věnec kolem hlavy a pro manžela typický věnec okolo krku z předem dané havajské flory. Ta vůně květin z věnečku a kytice vydržela v domě dalších 10 dnů. 

Jaké jsou tvoje první manželské dojmy? 

Zatím nevidím rozdíl. Neměli jsme šanci to zatím osobně oslavit s rodinou ani přáteli, takže si myslím, že ty dojmy se dostaví asi až po návratu domů. 

Teď startujete na Havaji třetí měsíc. Jak se vám tam žije? 

Ano třetí měsíc. Naše líbánky se protáhly na čtvrt roku. Co na to říct? Havaj je nádherná a naštěstí bezpečná země, takže je to určitě nejlepší místo na uvíznutí, ale těšíme se už domů. Na druhou stranu jsme se za ty tři měsíce tady neskutečně zlepšili v surfingu a pokud se letos už k oceánu kvůli situaci s koronavirem nedostaneme, asi to nějak přežijeme, vysurfovaní jsme až až.

 

 

Co pokusy o návrat domů? Máte nějaký výhled, kdy se dostanete do České republiky?

Do repatriačního letu, který byl z USA jako jediný vypraven někdy v dubnu, jsme se bohužel nevešli, takže jsme odkázáni sami na sebe. Letenky zjišťujeme každý den,  zatím to ale vypadá až na červen a i ten je zatím s otazníkem.

Jak vypadají vaše běžné dny na Havaji?

Časový posun mezi Havají a Českem je 12 hodin. Naše brzká rána a pozdní večery jsou tak ve znamení práce a komunikace s rodinou. Během dne se snažíme cvičit, oba máme rádi jógu a běh, skoro každý den 2 až 3 hodiny surfujeme nebo si jdeme zaplavat. Snažíme se prozkoumat ještě námi neobjevená nová místa na ostrově a v neposlední řadě si každý večer užíváme společné vaření. Činnost, která mě dosud v Praze vůbec nebavila, ale tady jsem v sobě objevila skrytý talent .

Jaké jsou omezení pohybu na Havaji v rámci pandemie koronaviru?

Havaj stejně jako zbytek USA přijal podobná opatření jako u nás. Restaurace jsou otevřeny pouze na take-away, školy a hotely jsou zavřené, musíme udržovat od ostatních lidí „social distancing“ a na veřejnosti nesmí být více než 10 lidí pohromadě. Roušky máme ale na rozdíl od ČR povinné pouze v obchodech, venku nikoli. Sportovat můžeme kdekoli, surfing, plavání a běhání je tak povoleno i na plážích, na rozdíl třeba od jiných států, kde jsou pláže uzavřeny. Tady ne, Havajané berou oceán od nepaměti jako ozdravnou kůru pro tělo i mysl.

Co tě na Havaji nejvíc baví? 

Takzvaný Aloha spirit. Havajané jsou velmi pozitivní a přátelští lidé. Opravdu se odlišují od běžných Američanů svojí více otevřenou povahou. Rádi vám pomohou a našli jsme zde za ty tři měsíce několik nových známých. Samozřejmě když k tomu připočtu zdejší přírodu a počasí… dostojí Havaj svému jménu velmi snadno.

Co ti naopak chybí? 

Nejvíc samozřejmě rodina, přátelé a běžná práce. A taky můj šatník, botník a kabelky. Já vím, je to sice malichernost, ale člověk, když žije už tři měsíce z jednoho kufru, tak se těší domů i na maličkosti.

Takže se těšíte domů? 

Ano, těšíme. Zároveň se ale snažíme užívat každého dne tady.

cara
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA