Naomi, gratulujeme! Je mateřství po padesátce ještě ok?

Matek 50+ přibývá

Poté, co se Naomi Campbell stala v 51 letech poprvé matkou a překvapila svět, rozpoutaly se debaty, jestli je to v tomto věku ještě etické. Čísla ale ukazují, že například v Británii, odkud Campbell pochází, v loňském roce rodily ve stejném věku jako Naomi tři ženy týdně. Počet těch, které oddalují mateřství ne do doby středního věku, ale dokonce dlouho po něm, prudce stoupá. Někteří matkám ve zralém věku fandí, jiní je kritizují. Převládá názor, že těhotenství ve vyšším věku není vhodné. Jak kvůli zdravotním rizikům, tak kvůli samotným dětem.

Sobecké matky?

Nejčastějším argumentem je ten, že se zralé matky nemusí dožít ani maturity svých dětí, natož jejich vnoučat. A že je vrcholně sobecké si pořizovat děti, ale nebýt schopny jim zaručit, že tu pro ně budou, když budou matku potřebovat. Naopak, místo toho, aby si ve svých dvaceti letech užívali a cestovali po světě, se budou možná muset starat o své staré nemocné mámy. Jsou vystavení riziku, že nebudou řešit to samé, co jejich vrstevníci, a to pro ně nemusí být vůbec příjemné.

Kariéra, nebo rodina? A proč ne obojí?

elle.cz

Naomi není sama

Naomi Campbell nikdy neupřesnila, jak její dcera a nyní i syn přišli na svět. Jejich otec je neznámý, protože Naomi nemá oficiálního partnera. Těhotenské bříško Naomi také nikdy neukázala, ale odmítla verzi o adopci a tvrdí, že jsou děti „její“. V úvahu tedy připadá asistovaná reprodukce nebo odnošení dětí náhradní matkou. Vzhledem k tělesné konstituci topmodelky se světová média přiklánějí spíše k verzi náhradní matky. Kromě způsobu, jakým se stala matkou, tají modelka i jména obou svých dětí. „Je ze mě dvojnásobná máma. Nikdy není pozdě na to, stát se matkou, prohlásila šťastně modelka. Campbell ale není jediná celebrita, která si pořídila rodinu v tak pozdním věku. Například herečce Brigitte Nielsen bylo 54 let, když se jí narodilo její páté dítě, dcera Frida. Americká zpěvačka Janet Jackson porodila ve věku 50 let syna Eissu. A další známou mámou 50+ je americká senátorka Tammy Duckworth, veteránka z Iráku, která přišla o obě nohy, když byl její vrtulník v roce 2004 sestřelen. Porodila ve věku 50 let.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Výhody pozdního mateřství

I když věk a tělesná kondice protestují, jiné okolnosti pozdnímu mateřství nahrávají. Počítá se s tím, že prvorodičky, kterým je nad padesát, mají dobré finanční zázemí. Nemusí se stresovat tím, jestli dítě uživí a jestli jim v kariéře neujede vlak, zatímco budou na rodičovské. Nestrachují se už ani tolik o svou postavu. Mají spoustu zážitků, pravděpodobně si splnily už většinu svých vysněných cílů a chybí jen poslední položka na seznamu nesplněných přání – dítě. Pokud už navíc na potomka doma čekají nějací sourozenci, je výhodou i to, že se dá těžit z předchozích zkušeností. Zkušená matka už bude více v klidu a miminko si více užije.

A proč ne?

Pozdní mateřství nemá ale jen výhody. Souvisí s ním také řada komplikací. Když pomineme hormonální léčbu a vše, co s otěhotněním v tak vysokém věku předchází, je to i průběh těhotenství. To je automaticky bráno jako rizikové, protože hrozí vyšší množství komplikací než v těhotenstvích v mladším věku. A pak je tady rovina osobního života. Být okolím považována za babičku vlastního dítěte může bolet. Zralé ženy mají také méně energie a rychleji se unaví. Zatímco jejich vrstevnice si užívají odrostlých dětí, odpočinek, věnují se samy sobě a svým koníčkům, prvorodičky čekají bezesné noci, kojení, přebalování a kompletní výchova malého člověka, což je velké sousto v každém věku, natož ve vyšším. Dnešní technologie a lékařské postupy nám umožňují mít děti třeba až do 75 let. Otázka zní: je to to, co chceme?

Nikoli nechtěné, ale vyvolené: celebrity, které byly adoptovány

elle.cz

Zdroj: theguardian.com, dailymail.co.uk, timesnownews.com