Met Gala 2024: Pěšinou v rajské Zahradě času neprošly spousty celebrit

Probuďte spící krásky

Pondělním večerem byla zahájena nová výstava Sleeping Beauties: Reawakening Fashion. V expozici je k vidění 250 extrémně vzácných kostýmů ze sbírky Costume Institute od jmen světové módy jako byli Christian Dior, Hubert de Givenchy, Elsa Schiaparelli a další. Historie se přitom snoubí s nejnovějšími technologiemi, protože některé z vystavovaných kostýmů jsou příliš křehké – a aby nebyly vystaveny riziku poničení, jsou předváděny také pomocí umělé inteligence, světelných projekcí či video animací, zatímco originály leží pod hermeticky uzavřenými skleněnými vitrínami. Znovu rozkvést pořadatelé akce nenechali jen historické modely, ale především současné róby pozvaných hostů. Letošní dress code zněl The Garden of Time, neboli Zahrada času. Inspiraci našli ve stejnojmenné povídce J.G. Ballarda z roku 1962. A jak se dalo čekat, schody Metropolitního muzea vykvetly velkolepými květinovými kreacemi. 

Nejlepší róby Met Gala 2024 v plném květu

Návštěvníci tuto předlohu pojali různorodě. Překvapením večera, leč očekávaným, byly hned dvě slavnostní róby, které na sebe oblékla herečka Zendaya za pomoci svého stylisty Law Roache. Ta nejenže na sebe vzala róbu z dílny Maison Margiela od Johna Galliana, který v ní citoval sám sebe a inspiračně vyšel ze svého modelu z kolekce Spring Summer 1999, jenž vytvořil pro módní dům Dior. Doplnila ji o klobouk od kloboučníka Stephena Jonese. Její druhý look pocházel z dílny stejného návrháře, nýbrž od značky Givenchy. Róbu z roku 1996 doplnila rozkvetlým kloboukem značky Alexander McQueen z kolekce Spring Summer 2007 od Philipa Treacyho. Enfant terrible John Galliano ovládl schody letošního Met Gala – róby domu Maison Margiela, jehož je přes deset let kreativním ředitelem, na sebe vzali Kim Kardashian, Gwendoline Christie i hudebník Bad Bunny. Prvenství si drží také newyorská značka Thom Browne, jejíž róbu oblékli například Gigi Hadid, Rebecca Ferguson a nebo hněd několik mužů A list seznamu.

Nejlepší róby Met Gala 2024

Kontroverzní TikTok a princova premiéra

Po boku Anny Wintour, která akci předsedá už od roku 1995, se čestnými spolupředsedy stali kreativní ředitel španělské módní značky Loewe Jonathan Anderson a také singapurský byznysmen a ředitel společnosti TikTok, která je sponzorem letošního Met Gala, Shou Zi Chew. Právě jeho přítomnost, stejně jako participace platformy TikTok vzbudila velkou kontroverzi, protože se v USA jedná o plošném zákazu této sociální sítě. Účast TikToku na galavečeru je o to pikantnější, že na Met Gala platí přísný zákaz používání mobilních telefonů a sdílení čehokoli na sociální sítě. Ke spolupředsedům se dále připojili právě Zendaya, která v módě nikdy nezklame, vždy okouzlující Jennifer Lopez, dále Chris Hemsworth, který si letos na Met Gala odbyl svou premiéru a o kterém si Anna Wintour zažertovala, že nikdo jiný není lepší princ, který probudí spící krásky, než právě modrooký krasavec. Posledním spolupředsedajícím byl milovník extravagantní módy rapper Bad Bunny, který se zhruba před půl rokem rozešel s modelkou Kendall Jenner.

Mohlo by se vám líbit

Jedenáct nejpikantnějších skandálů z historie Met Gala

Některé skandály mají jepičí život a spolu s posledním vyluxovaným glitrem z koberce Metropolitního muzea už o nich nikdo neví. A pak jsou také aféry, na které nikdo nezapomene ani roky poté. Třeba jako slavná výtahová bitka sestry a manžela Beyoncé. Nebo příchod Kim Kardashian, kterou na party nikdo nepozval... Na deset nejpikantnějších událostí z historie Met Gala si zavzpomínáme nyní. A budeme čekat, jestli letošní ročník přinese něco nového do sbírky.
elle.cz

Smutné absence

Letošní ročník Met Gala překvapil absencí hvězdy, která se svým kostýmem obvykle postará o velký rozruch. Ačkoli ještě minulý týden před médii laškovně poodhalovala, jak bude její kostým a make-up vypadat, po koberci se nakonec neprošla vůbec. Rihanna a její outfit budou chybět všem milovníkům extravagantní módy, protože v jejím případě je vždy se na co dívat. Důvod její nepřítomnosti? Prostý. Skolila ji chřipka. Další stálice Met Gala, která letos vynechala, byla Katy Perry. Ta sice zveřejnila své foto, na němž v květinové róbě stojí na koberci Metropolitního muzea, bohužel se ale ukázalo, že se jednalo o vtípek vytvořený AI. Perry k tomu jen uvedla: „Nemohla jsem na MET přijít, musela jsem pracovat.“ Neukázal se ani Ben Affleck, od kterého se čekalo, že na Met Gla doprovodí svou manželku JLo. V tomto příadě asi není třeba vymýšlet zástupné důvody pro jeho nepřítomnost. Ben je známý svou nechutí veřejně vystupovat, a tak jednoduše raději zůstal doma. Jennifer v božské třpytivé róbě zvládla reprezentovat za oba. Sám se po koberci imitujícím pěšinu v rajské zahradě musel projít i Brooklyn Beckham. Jeho manželka Nicola Peltz se rozhodla zůstat doma se svou nemocnou babičkou a akci sledovat pouze prostřednictvím live-streamu. Neukázal se ani manželský pár Biebrových. Justin a Hailey se rozhodli letošní Met Gala vynechat. Jejich nepřítomnost není překvapivá, vzhledem k tomu, že je veřejným tajemstvím, že si Justin prochází těžkým obdobím. Poté, co vyvolal znepokojení médií a fanoušků zveřejněním fotografií, na kterých pláče, odhalil zdroj z jeho okolí pro Entertainment Tonight: „Justin v poslední době čelil určitým potížím. Měl těžké časy a necítil se jako obvykle." Hailey údajně dělalá, co může, aby byla Justinovi oporou, ale je pro ni těžké vidět, jak on zápasí sám se sebou," pokračoval zdroj. „Dělají, co mohou, aby věci mezi fungovaly a vzájemně se podporovali. Jsou odhodláni udělat vše pro to, aby všechno bylo zase lepší.“ 

A překvapivé návraty

O velké překvapení se naopak postarala Demi Lovato, která se na Met Gala objevila po dlouhých osmi letech. Po své poslední návštěvě Met Gala se vyjádřila, že to bylo tak strašné, že měla chuť pít a musela z akce odjet rovnou na setkání anonymních alkoholiků. Zjevně se jí podařilo zlomit vnitřní odpor a dorazila předvést svou stříbrnou róbu mermaid střihu posetou květy. Nebyla ovšem jediná, kdo překvapil. Éterická blondýnka Sydney Sweeney se postarala o moment překvapení, když do Metropolitního muzea nakráčela černovlasá a v černobílé róbě vypadala velmi dekadentně. Nejdiskutovanější outfit a make-up večera zvolila Doja Cat, když dorazila se slzami od řasenky stékajícmi po tváři a v obrovském bílém mokrém tričku. „Všichni volí květinové róby. Moje květina je ta nejpoužívanější – bavlna,“ řekla o svém outfitu. Své „clean girl image“ posledních měsíců dostála Kylie Jenner, která vynesla jednoduchou nude róbu bez jakýchkoli ozdob. Zajímavým momentem Kyliina vystoupení na bílém koberci tak byly pouze špičaté košíčky korzetu na šatech a nepřítomnost Timothée Chalameta po jejím boku. 

Mohlo by se vám líbit

Ty nejikoničtější módní momenty v historii Met Gala

Pamatujete si na první vystoupení Kate Moss na Met Gala v minimalistických šatech od Calvina Kleina? Na téměř nahou Cher v průsvitných šatech Bob Mackie, nebo na čtyři outfity v jednom v podání Lady Gaga? Věděli jste, že Kaia Gerber nebyla první, která v roce 2021 oblékla šaty Oscar de la Renta, ale že svou róbou vzdala hold Biance Jagger? Met Gala tak jak jej známe oslaví 26. výročí, tak se pojďme ohlédnout za těmi nejikoničtějšími módními momenty.
elle.cz

Módní SuperBowl

Cena vstupenek se letos vyšplhala na 75 000 dolarů (tedy asi 1 764 000 Kč). Je to o 25 000 dolarů více než minulý rok. Přesto byla akce vyprodaná a všechna místa u stolů, které stojí 350 000 dolarů (cca 8,1 milionu korun) obsazená. Hlavní roli nehrají ale pouze peníze, které mohou hosté za lístky zaplatit. Například miliardář a exprezident USA Donald Trump, který by si mohl koupit stůl sám pro sebe, má na akci ban od samotné Anny Wintour. Hosté jsou vybíráni z řad známých osobností podle své popularity a společenského přínosu, díky kterým udržují prestiž Met Gala na absolutní výši. Ostatně, většina celebrit za galavečer nic neutratí. Lístky ani místa u stolů si nekupují, neboť jsou hosty módních domů, které je zároveň také oblékají. Pro módní značky je to nejlepší forma reklamy, asi jako pro Pepsi reklama v poločase Superbowlu. Výtěžek z této vrcholné společenské události je věnovaný podpoře chodu Metropolitního muzea. A částky to nejsou zanedbatelné, pohybují se v závratných osmimístních cifrách.

Mohlo by se vám líbit

Co se děje za zdmi přísně tajného Met Gala večírku?

35 000 narcisů, 12 000 hyacintů a klec s živými pávy. Metropolitan Museum of Art's Costume Institute v New Yorku se každoročně proměňuje dle aktuálního tématu, kterému je daný ročník zasvěcen. Ačkoliv vše od židlí po skleničky odráží atmosféru, vše je zde jen pro potěchu oka samotných návštěvníků. Málokdy totiž uniknou snímky z dění, které se odehrává poté, co slavné osobnosti opustí ve svých róbách ostře sledované schody Met a tajuplný večírek plný hvězd tak zůstává opředen tajemstvím. Mládeži nepřístupno, prosíme, nefoťte!
elle.cz

Zdroj: Up Next, The Cut, Vanity Fair, People