Příběhy fotografií: Beatles kráčející přes přechod na Abbey Road

Beatles kráčející přes přechod napodobují miliony lidí po celém světě

Zdánlivě obyčejná fotka patří k těm nejvíce napodobovaným na celém světě. Řeč je o obalu poslední desky, kterou Beatles nahráli. Album z roku 1969 nese název Abbey Road, což je místo, kde byla legendární fotografie pořízena. Snímek zachycuje čtyři členy kapely (George Harrisona, Paula McCartneyho, Ringa Starra a Johna Lennona) kráčející přes přechod na Abbey Road před londýnským studiem EMI, kde hudební skupina strávila spoustu času nahráváním svých legendárních písní.

Focení tehdy muselo proběhnout rychle, protože dané místo je za normálních okolností velmi rušné. Pořízení světoznámého snímku tak prý trvalo zhruba deset minut. Bylo za potřeba asistence policie, která kvůli focení zastavila dopravu. Autorem fotografie je Iain MacMillan, který za svůj život spolupracoval s celou řadou umělců, herců, zpěváků a spisovatelů.

Mohlo by se vám líbit

Yoko Ono jako návrhářka?

Vdova po Johnu Lennonovi navrhla kolekci pánského oblečení inspirovanou jejím manželem.
elle.cz

Skutečný význam fotografie

Fotografii napodobují lidé po celém světě, mnozí však vůbec netuší, co je na ní tak výjimečného. Konají se zde svatby, oslavy, na místo jezdí celebrity i turisté. Z řad slavných, kteří slavnou fotografii napodobili, můžeme jmenovat například Bena Stillera a Owena Wilsona, hudební skupinu Red Hot Chili Peppers či prince Harryho a Jona Bon Joviho. Dokonce někteří lidé touží po tom, aby na Abbey Road byl rozprášen jejich popel. V roce 2010 byl místu udělen status „ikonického kulturního místa“. Zajímavostí je, že původně se nemělo vůbec fotit v Londýně, ale mnohem dál – na Everestu. To byl totiž zamýšlený název alba i lokace pro focení obalu desky. Jenže kapele se do Himalájí ani trochu nechtělo a přišla s mnohem jednodušším plánem, a tím bylo focení na Abbey Road.

Mohlo by se vám líbit

Zaměřeno na muže: 4 hollywoodští fešáci s kapelou

Některým hercům nestačí jen jedna kariéra…
elle.cz

V čem je album Abbey Road a jeho obal tak speciální? Důležité je, že se jedná o předposlední album Beatles před vydáním desky Let It Be (někteří jej dokonce považují za poslední album Beatles, pozn. red.). Je to také jediný obal alba, na kterém není na přední straně obalu název kapely a desky. Byl to nápad Johna Koshe, který tou dobou byl ve funkci kreativního ředitele společnosti Apple. Přišlo mu zbytečné psát na obalu název tou dobou nejslavnější kapely světa. Někteří lidé mají za symbolické, že prvním chodcem je John Lennon, který také jako první Beatles opustil. Skrytý význam by někteří lidé mohli spatřovat v tom, že je Paul McCartney bosý. Žádná symbolika se však za tím neskrývá, boty si sundal z důvodu, že mu byly moc těsné.

Právě bosý Paul McCartney leží v žaludku konspiračním teoretikům. Někteří z nich spekulují o tom, že tou dobou byl hudebník již mrtvý a kapela ho nahradila dvojníkem. Příznivci této teorie tvrdí, že ve skutečnosti se jedná o symbolické vyobrazení pohřebního průvodu, kdy je podle nich George Harrison oblečený jako hrobník, Ringo Starr jako pracovník pohřebního ústavu a John Lennon jako kazatel.

Zdroje: Sky News, Radio X

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24