Realita? Spíš fake. Proč nám celebrity na Instagramu stále lžou?

Fakestagram vs realita

Jedni argumentují, že to ke světu sociálních sítí prostě patří. Zvykli jsme si, že tam slunce svítí častěji, barvy září intenzivněji a všichni jsou šťastnější, štíhlejší a krásnější než v reálném životě. Tak to na Fakestagramu chodí a my jsme se naučili s tím kdesi v koutku mysli počítat. Jiní se bouří, že to ostatním smrtelníkům nastavuje nereálné standardy krásy, vyvíjí to na ně tlak a je to důvodem, proč stále více mladších lidí podstupuje estetické úpravy.

Dokonalost nestačí

Výsada retušovaných fotek z časopisů a umění jejich grafiků přešla s aplikacemi jako Facetune nebo FaceApp do rukou široké veřejnosti. Celebrity nevyjímaje. Když mají možnost na každé fotce vypadat jako na obálce časopisu, proč by vypadaly hůř? To, že to občas přeženou tak jako například Madonna, jejíž instagramový vzhled se s tím skutečným rozchází natolik, že ji fanoušci naživo skoro nepoznají, je toho nepříjemným důsledkem. Upravují se ale i ty, jejichž druhé jméno by mohlo znít Dokonalost. Sestry Kardashianovy, Hadidovy, Hailey Bieber a další desítky celebrit, mužské nevyjímaje. I David Guetta, který se ve svých 55 letech může pochlubit výstavním (a skutečným) sixpackem, ho na fotce opticky vylepšuje. Pokroucený regál v pozadí fotky toho budiž smutným důkazem.

 

 

Návykové lajky

Jenže i celebrity jsou jen lidi. Stejně jako všichni ostatní jsou náchylné k pocitu nejistoty a sociální sítě jim slouží k tomu, aby si potvrdily vlastní hodnotu. Povrchnost showbyznysu znamená, že mnoho hvězd spojuje svou sebehodnotu se svým fyzickým vzhledem. Obrázkové sociální sítě, zejména Instagram, vytvářejí situace, kdy pocit uznání osobní důležitosti a úspěšnosti přichází zvenčí - z lajků, komentářů a reakcí sledujících. Když dostanou lajk nebo pozitivní komentář, je to pro ně jako potvrzení vlastní hodnoty. Tělo v reakci na to uvolní dopamin, hormon dobré nálady, který má návykovou vlastnost. I to je důvod, proč se na fotkách vylepšují.

All about money

Chtějí se z estetického hlediska prezentovat tím nejlepším možným způsobem. Proto se upravují a vylepšují, i když to ve skutečnosti nemají zapotřebí. Dalším důvodem jsou peníze. Kdyby hvězdy nevypadaly tak skvěle a kdybychom my netoužili vypadat jako ony, jak by se jim prodávaly jejich doplňky stravy, stahovací prádlo, kosmetika? Nehledě na to, že čím více lajků, komentářů a zhlédnutí na svých účtech mají, tím více se zvyšuje jeho hodnota. A o to více si celebrity mohou účtovat za spolupráce a reklamy. To, jakým způsobem se podepisují na sebevědomí a vnímání reality svých fanoušků, si už hvězdy nepřipouští.

Mohlo by se vám líbit

Opojná popularita & závratné výdělky: Nejsledovanější Instacelebrity

Novou společenskou smetánkou, která popularitou i výdělky válcuje klasické filmové a hudební celebrity, jsou influenceři. Díky tomu, kolik lidí je denně na Instagramu sleduje a důvěřuje jejich názoru, se pro firmy a značky stávají tím nejlepším způsobem reklamy. A také tím nejdražším. Poznejte instagramery, kteří se umístili v top 10 a zjistěte, kolik si za své posty účtují.
elle.cz

Odhalení

Pro ty, kteří fandí skutečnosti a nemíní si nechat motat hlavu upravenou realitou, tu jsou ale instagramové účty, které nesmlouvavě sdílí záběry „před a po“ a odhalují ty celebrity, které se více či méně šikovně vylepšují. Jeden z takových účtů je například CelebFace. Ukazuje, která celebrita ci co na fotce upravila a umisťuje šipky na ta místa na fotkách, která vypadají zkreslená nebo upravená. Takže rozdíly jsou schopni vidět úplně všichni. Welcome to reality.

Mohlo by se vám líbit

5 blond ikon, které na Instagramu prostě musíte sledovat

Muži prý mají rádi blondýnky. Podle počtů followerů, které těchto pět blond krásek na Instagramu sledují, jde ale jejich obliba napříč všemi pohlavími. Pokud mezi sledující těchto světlovlasých ikon ještě nepatříte, je to zřejmě jen otázka času. Jsou totiž nejen krásné, ale také inspirující a motivující.
elle.cz

Zdroj: Autorský článek, Instagram, dailymail.co.uk, thetab.com