Terezie Kovalová o novém menstruačním kalíšku Whoop.de.doo

Designérka Anna Marešová, zakladatelka studia Whoop.de.doo, boří tabu spojené s ženskou intimitou. V roce 2013 uvedla na český trh první designový vibrátor, který se pyšní oceněním Red Dot Awards 2016, následovaly venušiny kuličky a v současné době pracuje na vývoji vibračního vajíčka. Anna Marešová nedávno přišla s dalším přelomovým produktem - navrhla unikátní designový menstruační kalíšek.

Vznik kalíšku podpořila kampaň na HitHitu, kde se za neuvěřitelných 7 dní vybrala částka, díky které se kalíšek na podzim tohoto roku začne vyrábět. Kampaň Whoop.de.doo překročila několik milníků a díky přispěvovatelům vznikne mimo kalíšek také antibakteriální čistící sprej na intimní pomůcky, podcast o ženské intimitě a mobilní aplikace menstruační kalendář. Zkrátka je opravdu na co se těšit.

 

Menstruační kalíšek Whoop·de·doo

 

Podcast ELLEness s Annou Marešovou

V našem podcastu ELLEness si Zorka Hejdová povídala s designerkou Annou Marešovou, která navrhuje originální a zdraví prospěšné intimní pomůcky pro ženy. Celou epizodu si můžete poslechnout přímo zde či na svých oblíbených podcastových aplikacích.

 

 

Terezie Kovalová otevřeně

Violoncellistka a modelka Terezie Kovalová se často vyjadřuje k aktuálnímu dění, otevírá tabuizovaná témata a upřímně o nich mluví na svém instagramovém profilu. Není proto divu, že je právě ona jednou z tváří kampaně designového kalíšku Whoop.de.doo. Terezie alternativní menstruační pomůcky používá již 7 let, za tu dobu je vyzkoušela opravdu všechny - látkové vložky, mořskou houbu, menstruační kalhotky a v neposlední řadě menstruační kalíšek. Jaký je ten červený z dílny Anny Marešové?

Terko, v čem bys řekla, že se kalíšek Whoop.de.doo od ostatních značek liší? Kromě toho, že je červený.

Člověk si to na první pohled neuvědomí, ale to, že je červený, je vlastně dost zásadní věc. S krví se v běžném životě už normálně nesetkáváme. V minulosti bylo úplně běžné, že si lidé na dědině sami zabíjeli zvířata pro obživu. I díky tomu si myslím, že jsme trochu v tomto ohledu změkli. Což je v pořádku, ale ve chvíli kdy se to týká práce se svým vlastním tělem, tak to asi není úplně ideální, protože na stavu menstruační krve člověk vidí, jestli je v pohodě. Pro lidi, kteří s tím mají třeba trošku problém, tak je ta červená ideální, protože tu krev vlastně maskuje a nepůsobí to potom tak extrémní. Druhá věc je ta kulička, kterou ten kalíšek můžeš vytáhnout. Ostatní kalíšky tam mají stopku, kterou si každý může libovolně zkrátit podle potřeby tím, že to ustřihne. Což není úplně ideální, protože se to nemusí dobře chytat. S tou kuličkou má člověk jistotu, že to najde a v klidu vytáhne. A také ten kalíšek má hrozně příjemný povrch. Ty chirurgické silikony, ze kterých jsou vyrobeny ostatní kalíšky, působí občas na omak jako plast, tohle je takové sameťoučké.

Stalo se ti někdy, že ti krev vytekla mimo kalíšek? 

To se mi stane většinou v noci, proto jsem ho na noc vyměnila za látkové vložky. Přes den se mi to stalo asi jednou, když jsem vysazovala hormony a přirozeně se mi upravovalo to množství krve, které ze mě vycházelo, které je přirozeně bez hormonů větší. Většinou když mám silné dny, tak do toho nosím i slipové látkovky pro jistotu. Jinak jsem s tím neměla problém nikdy a kalíšek od Whoop.de.doo mi zatím neprotekl nikdy.

Mohlo by se vám líbit

#FreePeriod aneb kdy se přestaneme za svou menstruaci stydět?

Schovávání tampónů po cestě na toaletu, pocity trapnosti při jejich nákupu, stud při první menstruaci, nenávist vlastního těla. Proč se stále stydíme za něco tak přirozeného a jak to můžeme změnit?
elle.cz

Osobně s tím hodně zápasím, často mi kalíšek protéká. Asi nedokážu najít tu správnou pozici, jak ho umístit nebo mám špatnou velikost. Máš na to nějaký trik?

Rozumím. Taky se mi to jednou výjimečně za čas stane, že to zastrčím tak, že když se začnu hýbat, tak najednou zjistím, že je mi až fyzicky blbě od toho, že je tam něco špatně. Nejlepší tip je prostě dát nohu co nejvýš a pořádně se rozkročit. Prostě si opřeš nohu o umyvadlo a je to. Co se týče té velikosti, tak právě nový kalíšek Whoop.de.doo bude mít výhodu v tom, že se bude prodávat ve dvou velikostech.

Jak často kalíšek vyléváš?

To se odvíjí od toho, kde zrovna jsem. Někdy se to dá naplánovat a někdy úplně ne. Snažím se to ale držet v té dolní hranici, což je tuším nějaké 4 hodiny, jinak jsem nejvíc zkoušela 6 nebo 7 hodin. Jde to, protože nehrozí bakteriální infekce jako u tampónu. V kalíšku krev zůstává stále v kapalném stavu a nedochází k takovému množení bakterií a díky tomu můžeš mít kalíšek zavedený v těle déle, než tampón. Je to samozřejmě o tom, jak dobře se znáš. Ze začátku je lepší dávat menší intervaly, které postupem času můžeš rozšiřovat.

Jak to řešíš ve chvíli, kdy jsi na toaletě, u které není malé umyvadélko, kde bys mohla kalíšek umýt. Nosíš s sebou např. láhev s vodou nebo nějaké ubrousky?

U kalíšku je výhoda, že když ho vyndáš a vyliješ, tak ho nemusíš desinfikovat, protože se ihned vrací zpět do toho stejného prostředí, ve kterém byl před chvílí. Samozřejmě je nutné si předtím umýt ruce. Nosím s sebou flaštičku s vodou a antibakteriální gel na ruce, což je naprosto dostačující. Důležité je se toho nebát. Máme jako ženy naprostou výhodu, že se nám každý měsíc vlastně čistí tělo a to je prostě super věc.

 

Menstruační kalíšek Whoop.de.doo

 

Když porovnáš nový kalíšek Whoop.de.doo s kalíšky, které jsou již na trhu, cítíš nějaký rozdíl mezi nimi? Cítíš například jeho přítomnost v těle?

Dobře zavedený kalíšek nevíš, že máš. Největší výhoda kalíšku od Anny Marešové je v materiálu a v té kuličce, což je pro mě nejzásadnější při aplikaci dovnitř a ven. Když blbě střihneš tu stopku u ostatních kalíšků, tak tě mohou občas i škrábat a to není úplně příjemné.

Jaký je na omak? Na první pohled působí, že je vyroben z měkčího silikonu, než jsou ostatní kalíšky, je to tak?

Byla jsem sama překvapená, že tomu tak nebylo. Je vlastně z pevnějšího materiálu, takže ze začátku jsem přemýšlela, jak ho budu skládat. Jakmile jsem na to jednou přišla, tak to bylo v pohodě. Výhoda je, že se tak snadno nepromáčkne, když se vyndává. Nemusíš se tedy bát, že ho při vyndávání zmáčkneš a že se krev všude nerozstříkne.

Co bys poradila ženám, které přemýšlí, že by přešly na alternativní menstruační pomůcky? Jak by měly začít?

Myslím si, že pro spoustu žen je to strašidelné už jen kvůli té změně. Celý život vidíme reklamu jen na vložky a tampóny, majoritní hvězdy o těchto věcech nemluví. Je to celé taková utiskovaná oblast našeho života, což je pro mě fascinující, protože žen je nadpoloviční většina lidí na téhle planetě a menstruují až na pár výjimek všechny. Asi bych řekla jenom to, že je úplně zbytečné se toho bát, že je to o dost zábavnější, než se zdá, nemluvě o environmentálním a finančním aspektu. Jediné co je potřeba je ta vstupní investice, to je všechno. Koupíte si kalíšek, pár látkových vložek, pár sterilizačních tablet, žlučové mýdlo a to je všechno. Ve chvíli, kdy se o to člověk pořádně stará, tak to vydrží několik let a v podstatě to není potřeba pořizovat znovu. Je to o tom nebrat to tak vážně a fakt se toho nebát. Jednou si to vyzkoušíte a už se nebudete chtít vracet.

 

Terezie Kovalová pro Whoop.de.doo
Zdroj článku:

Časopis ELLE

ELLE Zářijové vydání 09/24