KVIFF plný významných událostí: Hollywodské star, protesty i pocty

Největší a nejslavnější český festival, jehož první ročník se konal v roce 1946, má za sebou, ale také před sebou, bohaté a významné události, které se zapsaly nejen do historie samotné filmové akce. Úroveň festivalu se zvýšila v roce 1994 příchodem nových organizátorů v čele s ředitelem festivalu Jiřím Bartoškou. Ten akci vdechl nový život a na jeho pozvání se do Varů začaly sjíždět početné zástupy hvězd světového formátu. Právě k nim se z velké části pojí ty nejvýznamnější a nejdiskutovanější události.

První předání Křišťálového glóbu 

Jednou z nejvýznamnějších událostí se jednoznačně stalo historicky první předávání Křišťálového glóbu. Toto ocenění v roce 1948 jako první získala polská režisérka Wanda Jakubowská za film Osvětim. Dokumentární příběh byl natočen podle skutečných událostí žen vězněných v koncentračním táboře Osvětim – Březinka. Porotu festivalu zaujal smutný obraz této děsivé historie. 

Vary slaví úspěch aneb Vstup do kategorie A 

Rok 1956 se stal zcela klíčovým. Karlovarský filmový festival byl totiž zařazen do kategorie A, čímž se stal jednou z nejprestižnějších filmových akcí světa. A to i přes skutečnost, že Česko bylo stále ve spárech komunismu. KVIFF se tak dostal do společnosti festivalů jako Cannes, Berlín či Benátky. V období rozpuku a mírného rozvolňování trvajícího až do roku 1968 karlovarský filmový svátek navštívily osobnosti jako Claudia Cardinal, Henry Fonda či Olga Schoberová.  

Vary mimo festivalový maraton. Kultura, umění i zábava

elle.cz

Pocta Formanovi 

V roce 2018 byl festival ve znamení pocty zesnulému Miloši Formanovi. 53. ročník byl zahájen projekcí Formanovy tragikomedie Lásky jedné plavovlásky z roku 1965, která získala nominaci v rámci cen Oscar a Zlatý glóbus. Oscara mohl získat také jeho snímek Hoří má panenko z roku 1967. Významný režisér českého původu se stal čestným hostem karlovarského festivalu v roce 1990, 1997 a 2009. „Miloš Forman byl nejen skvělým filmařem, ale také velkým přítelem karlovarského festivalu. Rozhodli jsme se ho připomenout nikoliv nějakými oslavnými projevy, ale tím, co symbolizoval – filmem. A přestože domácí diváci Lásky jedné plavovlásky znají z řady televizních repríz, jistě si je rádi vychutnají znovu na velkém plátně. Věříme, že uvedení tohoto filmu uvítají i naši zahraniční hosté, kteří nemají tak častou možnost vídat Formanovu českou tvorbou, která zásadním způsobem ovlivnila vývoj naší kinematografie,“ řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. 

Dojatý Michael Caine 

Jednou z hlavních hvězd 55. ročníku festivalu se stal britský herec Michael Caine, který obdržel Křišťálový Globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Během předávání ceny Caine sklidil obrovské ovace, které herce dojaly. „Děkuji. I za největší aplaus, co se mi kdy dostal,“ řekl v kinosálu v Karlových Varech tehdy osmaosmdesátiletý herec. Na jeho bezprostřední štěstí budou účastníci ceremoniálu ještě dlouho vzpomínat. 

Kontroverze kolem Deppa 

Početné diskuze vzbudilo oznámení, že se 55. ročníku festivalu zúčastní herec Johnny Depp, který vedl dlouholetý spor s jeho bývalou manželkou Amber Heard. Vzhledem k tomu, že Deppova osobní pověst byla pošramocena, mnozí lidé považovali rozhodnutí pořadatelů Deppa na festival pozvat za nešťastné. A to především s přihlédnutím na to, že se ho Hollywood rozhodl bojkovat. Organizátoři pozvání nekomentovali a Deppova návštěva Varů nakonec dopadla zdárně. Dokonce byla provázena mnohými ovacemi.  
 

Originální znělky plné hvězd 

K Mezinárodnímu festivalu Karlovy Vary neodmyslitelně patří slavné festivalové znělky, ve kterých si zahrály také známé hollywodské tváře. Originální filmové mikropříběhy jsou obměňovány v každém ročníku a pro festival je natáčí přední domácí režiséři. První sérii znělek natočili herci Danny DeVito a Harvey Keitel a režiséři Miloš Forman a Věra Chytilová. V dalších znělkách se objevily hvězdy jako Andy Garcia, Jude Law, Mel Gibson, Helen Mirren, John Malkovich či Casey Affleck.  

Velká filmová jízda startuje!

elle.cz

Přítomnost hollywoodských superhvězd i českých talentů 

Festival si velkou oblíbenost získal také díky přítomnosti hvězd světového formátu i české kinematografie. Milovnice módy každý rok doslova hltají róby a elegantní obleky, které na akci vynesou celebrity. Diváky a fanoušky nejvíce zaujal příjezd Leonarda DiCapria, Roberta Redforda, Roberta de Nira, Richarda Gera, Roberta Pattinsona, Scarlett Johansson, Renée Zellweger, Mela Gibsona, Michaela Caina a Johnnyho Deppa. Z českých hvězd na červeném koberci pravidelně září Aňa Geislerová, Jenovéfa Boková, Jiří Bartoška, Jana Plodková, Livia Klausová, Marek Eben, Daniela Peštová a další. 

Protesty kvůli sponzorům 

Do historie akce se zapsaly i neslavné protesty proti sponzorům festivalu – České zbrojovce a zbrojařskému holdingu Czechoslovak Group. Protestujícím se nelíbilo a nelíbí, že Česká zbrojovka v minulosti prodávala zbraně nedemokratickým režimům a to, že Czechoslovak Group vyváží vojenskou techniku do Saúdské Arábie, kde se dodnes odehrávají krvavé boje.

Vary 2022 ve znamení vzpomínky na Evu Zaoralovou 

Když opustíme minulost a zaměříme se na přítomnost a budoucnost, celý 56. ročník festivalu se jednoznačně ponese ve znamení vzpomínek na Evu Zaoralovou, pravou ruku ředitele festivalu Jiřího Bartošky. Zaoralová se umělecky a organizačně nepodílela jen na českém festivalu. Stala se totiž také součástí filmového festivalu v Benátkách, Berlíně, Cannes či Mannheimu. Česká filmová publicistka a členka vedení „KVIFFu“, známá jako první dáma karlovarského filmového festivalu, zemřela 10. března v roce 2022.  

Snímky, které byste si ve Varech neměli nechat ujít

elle.cz

Zdroje: Reflex, KVIFF, Wikipedia Commons, Kinobox, ČSFD, iRozhlas