Architekt se spojil s oděvní značkou, vytvořil pro ni ostrovní dům

Značka Vollebak využívá technologie a materiálové inovace k vytváření oblečení, které je udržitelné, trvanlivé a krásné. „Jinými slovy, jedná se o módní ekvivalent architektonické filozofie našeho studia BIG. Pro Vollebak Island jsme představili pokoje jako uměle vytvořenou horu jednotlivých částí vyrůstajících ze země a samostatnou základnu na okraji lámajících se vln,“ představuje projekt Bjarke Ingels. „Chtěli jsme filozofii hédonistické udržitelnosti přenést do rodinného domu,“ dodal spoluzakladatel společnosti Vollebak Steve Tidball. Ingels a Vollebaknavrhli dům pro ostrov Leader Island, který byl nakonec přejmenován na Vollebak Island. Tým si ostrov představuje jako udržitelné útočiště, které by mohlo nabídnout silnou vizi toho, jak bychom mohli žít na zemi udržitelným způsobem.

Prozkoumejte návrh udržitelného ostrovního domu...

Centrem ostrova bude dům o rozloze 597 m2 zvaný Earth House, který se skládá z devíti vzájemně propojených budov uspořádaných kolem centrálního nádvoří.

Udržitelný komplex budov

Obytný blok je navržen celý ze slámy, tvoří jej čtyři ložnice z nehořlavého konopného betonu. Loděnice má být izolována mořskými řasami a místnost pro pozorování hvězd bude postavena z leštěného betonu. V návrhu je k domu připojen skleník vyrobený výhradně ze skleněných cihel. Ten má sloužit k pěstování potravin pro obyvatele ostrova. Nechybí lázně v japonském stylu s vanami vytesanými ze skalního podloží ostrova.

Neobvyklé přírodní materiály

„Vyrobili jsme oblečení ze všeho možného, od mědi a řas až po keramiku, minerály a grafen,“ řekl Tidball pro magazín Dezeen.„V případě oděvů však existuje praktický limit, protože vše, co navrhujete, musí fungovat přímo vedle lidského těla, které se neustále pohybuje. Takže když se přesunete do architektury, otevřou se vám další možnosti,“ pokračoval. „V tomto projektu se zabýváme materiály, které jsou zároveň ty nejmodernější možné, i starobylé – od skalního podloží a rákosu až po mořské řasy a konopný beton.“ Vedle hlavní rezidence navrhl tým na východním pobřeží ostrova také osm metrů vysoký trojúhelníkový dům pro hosty. Dům se dvěma ložnicemi, pojmenovaný Wood House, poháněný větrnou a solární energií, bude postaven ze dřeva vytěženého na ostrově. 

Ostrov Vollebak je navržen jako uměle vytvořený ekosystém a je na něm vše, co k životu potřebujete. Celý ostrov spolu s Ingelsovými návrhy, které mají plné povolení k výstavbě, má být vydražen v aukční síni Sotheby's Concierge Auctions. Tidball doufá, že ostrov si ostrov zakoupí někdo, kdo si chce osvojit soběstačný životní styl.

Philippe Starck odhalil svůj jedinečný návrh mrakodrapu

elle.cz

Zdroj: BIG, Wikimedia Commons