Barcelona, jak ji neznáte. Objevte španělskou metropoli skrze hudbu

Barcelona Obertura, bezprecedentní kulturní iniciativa, spojila nejvýznamnější hudební sály klasické hudby – Liceu Opera Barcelona, ​​Palau de la Música Catalana a L'Auditori, aby představily svou hudební nabídku širému světu. Cílem je propagovat hudbu a prezentovat Barcelonu na mezinárodní úrovni jako evropské centrum klasické hudby. Motto projektu „Přijeďte do Barcelony za hudbou, zůstaňte na to ostatní,“ je inovativní způsob, jak kombinovat hudební zážitky s cestovním ruchem.

Přijeďte do Barcelony za hudbou, zůstaňte na to ostatní...

Barcelona Obertura vybírá nejlepší koncerty a hudební produkce ze zmíněných sálů a seskupuje je do hudebních balíčků. Můžete vybírat z nespočtu variant. Nicméně březen je vrcholem celoročního hudebního programu, koná se tu totiž paralelně Spring Festival a Ciutat de Clàssica.

Spring Festival (8. - 25. března 2023) spojuje skvělé koncerty na třech místech, Ciutat de Clàssica (10. - 26. března 2023) pak nabízí více než 20 koncertů zdarma. V jejich rámci se představují místní mladí talenti v neobvyklých prostorách, jako jsou umělecké galerie a muzea – Fundació Miró, Museo de Arte Contemporáneo (MACBA), Museo Nacional de Arte (MNAC) nebo Fundación Tapies. V rámci programu Ciutat de Clàssica můžete navštívit i historické budovy La Casa Batlló nebo Pavilon Mies Van der Rohe, bývalou věznici La Model, zajímavé knihovny nebo některá barcelonská občanská centra.

 

Operní highlighty Spring Festivalu

7 deaths of Maria Callas

U příležitosti stého výročí narození Marie Callas uvedla známá umělkyně Marina Abramović show, která spojuje operu, živé umění a videotvorbu. Sedm úmrtí Marie Callas obsahuje ikonické árie, které provázely kariéru řecké sopranistky a připomínají nespočet žen, jež skladatelé 19. století obětovali ve svých dílech. Ženy v nich totiž byly vždy oběťmi...

Alexina B.

Inspirací pro tuto operu je příběh Adélaïde Herculine Barbin, intersexuálky známé také jako Alexina B. Skutečný příběh se odehrál ve Francii v první polovině 19. století. Alexině bylo při narození přiděleno ženské pohlaví a vyrůstala v klášteře. Později, když pracovala jako učitelka, se zamilovala do ženy. Ve společnosti, kde bylo přijímání rozdílů komplexní záležitostí a heterosexualita byla normou, se Alexina znovu definovala jako muž a změnila své legální pohlaví a identitu, aby se stala Abel Barbin. Ani tak nebyla schopna se přizpůsobit, stáhla se do ústraní a spáchala sebevraždu. Její svědectví poskytlo dojemný motiv pro zvukový vesmír, který zhmotnila hudební skladatelka Raquel García Tomás.

Objevte finskou metropoli. Zamilujete si Helsinky na první pohled?

elle.cz

Zdroj: Barcelona Obertura, Wikimedia Commons