Zamilujte se do Helsinek až po uši. Co v severském městě navštívit?

 

Original Sokos Hotel Vaakuna, Helsinki

Doporučuje kurátor a historik Adam Štěch

Svého času jeden z největších hotelů ve Skandinávii se již od padesátých let minulého století pyšní elegantní modernistickou architekturou podle návrhu Erkkiho Huttunena a ještě skvostnějšími interiéry, které jsou dílem Runara Engbloma. Po nedávné precizní obnově vás tento šperk finské moderní architektury přenese do atmosféry poválečného optimismu. Jsou to především fascinující uměleckořemeslné detaily od Paava Tynella nebo jeho ženy Helene, které představují v interiéru hotelu výmluvné příklady kultovního finského designu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Didrichsen Taidemuseo

Doporučuje Leading Online Editor ELLE Aneta Bartoníková

Didrichsen Art Museum se nachází u moře na ostrově Kuusisaari na západ od Helsinek. Původně budova sloužila jako soukromý dům rodiny sběratelů umění Marie-Louise a Gunnara Didrichsena, toto sídlo citlivě navrhl architekt Viljo Revell. Ten byl známý tím, že při plánování respektoval lidské aspekty a jeho styl spojuje prvky modernismu, racionalismu a strohého brutalismu. Proto je objekt vskutku zajímavou podívanou nejen kvůli sbírkám, které jsou v něm prezentovány. Dnešní účel vyzývá návštěvníky z celého světa, aby zavítali i pár kilometrů mimo hlavní město a nadýchali se nejen čerstvého vzduchu, ale i umění. Sbírka muzea zahrnuje tisíce položek, které ukrývají finské a mezinárodní umění dvacátého století, stejně jako příklady ze starověkých asijských a latinskoamerických kultur. Zajímavostí je, že je objekt obklopen veřejným sochařským parkem, ve kterém se můžete potěšit pohledem třeba na skulptury líbivých tvarů sochaře Henryho Moora.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Restaurant Savoy, Helsinki

Doporučuje social media manager & online editor ELLE Nicole Kudělková

Hosty krmí po více než osm dekád, vítá je v unikátním interiéru, který mají na svědomí velikáni severské architektury Aino a Alvar Aalto. Ti restauraci vdechli svou kreativní vizi a cit pro použití vysoce kvalitních přírodních materiálů. Původní Savoy, který hostům otevřel své brány již roku 1937, byl bohatý na různé druhy dřeva a materiálů, které v interiéru poskládaly dokonalou symfonii tvarů. Takovou, pro kterou Seveřany obdivujeme. Během více než osmdesáti let provozu, změn a renovací byl však původní interiér pozměněn. Před dvěma lety byl zrenovován ve spolupráci s Artek, Helsinki City Museum a Alvar Aalto Foundation. Účelem rekonstrukce bylo přiblížit interiéru jeho původní kouzlo a krásu a zároveň ho osvěžit o současnosné prvky. Neméně obohacujícím zážitkem pro vás samozřejmě bude samotná kuchyně. Šéfkuchařka Helena Puolakka zde vytváří menu respektující dlouholetou historii restaurace, chutě však snoubí i se současnými gastronomickými tendencemi.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Curated Secondhand

Doporučuje influencerka, modelka a moderátorka Jitka Nováčková

Saint Laurent sako ze sekáče? Nekoupila jsem ho. Ale měla jsem, občas si na něj totiž vzpomenu. Ve Finsku a dalších severských státech zbožňují secondhandy. Obecně se snažím přemýšlet nad svojí spotřebou, a tak tuhle cestu také vítám. Do charitativních bazarů odnáším doplňky do bytu, rovněž je tam i nakupuji, a právě až díky Finsku jsem se naučila tato místa hledat v každé zemi. Víte, že už jich máme spoustu i v Česku? Udržitelný nákup za pár korun. Věci mají příběh a vy pak dobrý pocit!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jitka Nováčková pro nás v aktuálním vydání ELLE sepsala mnohem více dojmů z Finska. A taky tipů, které při své cestě můžete využít. Nalistujte stranu 124 a nechte se inspirovat k návštěvě severské země.Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkazu.

 

6 důvodů, proč je Kodaň nejlepším městem na světě

elle.cz