Can Ferrereta, Mallorca
Rodina Soldevila Ferrer, která stojí za ikonickým hotelem Sant Francesc v Palmě, objevila v panském sídle v městečku Santanyí další příležitost udělat to, co umí nejlépe: oprášit historické budovy a s úctou je zrenovovat. Po třech letech intenzivní rekonstrukce je Can Ferrereta pětihvězdičkovým hotelem s 32 pokoji a apartmány. Pokoje jsou ukryty v bujných zahradách, většina z nich má patio a terasu. Hlavní apartmá má navíc i vlastní bazén. Společný je 25 metrů dlouhý plavecký bazén a vnitřní bazén jako součást wellnes.
Na rekonstrukci se podílelo místní studio Bastidas Architecture a barcelonské studio WIT. Původní dřevěné trámy a kamenné stropy architekti pečlivě odhalili a obnovili, a zachránili dokonce i starý pastýřský domek, kde dnes sídlí restaurace La Fresca. Interiérem se nesou tóny béžové, hnědé a slonové kosti, doplněné o nábytek na míru a designové kousky od Piera Lissoniho či Hanse Wegnera. Staré tu kontrastuje s jednoduchým a vzdušným designem a společně proměňuji dům v přívětivý letní domov.
Es Racó d’Artà, Mallorca
Architektem, designérem a majitelem Es Racó d’Artà je Toni Esteva. Díky spolupráci s dlouholetým přítelem, stavitelem Jaumem Danúsem, a přispění dětí (syna Toniho, který se vydal v otcových profesních šlépějích, a dcery Rosy, módní návrhářky) vzniklo jedinečné dílo. Opuštěná finca ze 13. století je díky tomu citlivá ke všemu kolem. Je esencí Mallorcy – jejích staveb, kultury a krajiny. Je uskutečněnou představou o harmonii člověka a přírody. Důkazem, co všechno může architektura dokázat a čím vším může být.
Es Racó se rozkládá na 200 hektarech chráněného přírodního parku Llevant v obklopení olivovými háji, vinicemi a sady. Během obnovy nebyl pokácen jediný strom, wellness využívá geotermální a solární energii a přírodní filtraci. Hotel má osm pokojů v původní budově, 21 domků – casitas – s terasami, některé s bazény, a dva větší domy. Jedno z nejhezčích wellness, co jsem viděla, je dokonale včleněno do zahrady, podobně citlivě byl nalezen také prostor pro meditaci a cvičení jógy, a to v bývalé kapli panství.
Son Vell, Menorca
Hotel Son Vell poblíž města Ciutadella je prvním hotelem otevřeným pod značkou Vestige Collection, španělskou rodinnou firmou zaměřenou na obnovu historických budov a jejich proměnu v luxusní ubytovací zařízení. Vestige byla založena rodinou Madera – hlavní roli v jejím vzniku sehrála Maria Obdulia Fernández. Její vizí je zachovávat kulturního dědictví a zároveň poskytnout hostům jedinečný zážitek z pobytu v historických objektech. Panství Son Vell se rozkládá na pozemku o rozloze 180 hektarů, který obklopuje vilu z 18. století ve stylu „casas del signore“. Okolí tvoří olivové háje a citrusové sady a prochází jím starobylá stezka Camí de Cavalls, vedoucí do nedaleké zátoky Cala Son Vell. Luxusní pokoje leží v hlavní vile a pěti samostatných domcích. Interiéry kombinují místní pískovec marés, dřevo, jemné textilie a moderní prvky. Každý z 34 pokojů má terasu nebo zahradu. Hlavní restaurace Vermell a venkovní Sa Clarissa používají suroviny z vlastní organické zahrady a od místních farmářů.

Menorca Experimental
Za interiérem šarmantní usedlosti z 19. století stojí Dorothée Meilichzon, renomovaná francouzská designérka. Vytvořila koncept hotelu jako letního sídla imaginárního umělce – klidného a inspirativního útočiště, určeného k odpočinku i kreativitě. Dorothée zachovala rustikální základ, ke kterému přidala nové prvky – obloukové portály, nábytek z betonu, ručně glazované dlaždice či pastelové barvy inspirované východem a západem slunce na ostrově. Areál 9 historických budov hostí 43 jedinečných pokojů s balkonem nebo terasou, některé s bazénkem či zahrádkou. Na zeleninový sad a zahradu navazuje restaurace vy užívající jejich plody a bar s koktejly z místních bylin a ostrovním vínem. Nekonečný bazén i kolemjdoucí stezka Camí de Cavalls vedoucí k tajným plážím jsou pak příslibem dokonalého odpočinku.
Chcete pokračovat ve čtení? Letní vydání ELLE Decoration můžete najít právě teď na stáncích všech dobrých trafik, online a v knihkupectvích BookTherapy.
- Zdroj článku:
Podzimní edice ELLE Decoration

