Design tvarovaný vzduchem: Jedinečná milánská instalace značky Lexus

Současná prezentace je nejnovější ze série artefaktů, které Lexus na milánský týden designu historicky přivezl. Při tvorbě instalací spolupracoval s mnoha vizionářskými výtvarníky, jakými byli například Philippe Nigro, Neri Oxman, Sou Fujimoto, Rhizomatics nebo Germane Barnes. V duchu stejné tradice kráčí i Shaped by Air od Suchi Reddy. Její dílo je inspirováno konceptem Lexus Electrified Sport. Ten je vizí budoucího čistě elektrického sportovního kupé této značky, stejně tak jako jeho tvary zdánlivě definované okolním vzduchem. Instalace od Suchi Reddy se poprvé představila v Institutu moderního umění ICA v Miami během přehlídky Miami Art and Design Week 2022. Pro účely milánského týdnu designu byla přepracována do podoby takzvaného vícesmyslového prostředí, v němž se mohou návštěvníci volně pohybovat. 

Prohlédněte si prostory Superstudia...

Les jako od Matisse

Instalace navržená přímo pro prostory Superstudia umožňuje návštěvníkům procházet mezi soubory složených tvarů zavěšených ze stropu, které svou podobou připomínají les. Artefakty v různé výšce a v zářivých odstínech zelené připomínají kompozice francouzského malíře a grafika Henriho Matisse. Ocelové a hliníkové plastiky jsou zčásti vyrobeny z recyklovaných nebo opětovně využitých spotřebních materiálů. Do harmonie s přírodou uvádí návštěvníky zvukový doprovod inspirovaný větrem.

Lexus Design Award 2023

Součástí expozice jsou i prototypy vytvořené vítězi soutěže Lexus Design Award 2023. Účastníci předložili koncepty, které reagují na problémy budoucnosti prostřednictvím pokrokových řešení.

Díla vyjadřují přesvědčení, že design má schopnost přinášet pozitivní změny. V rámci této soutěže, pořádané již jedenáctým rokem, byli oceněni noví a nadějní tvůrci z celého světa. Panel porotců – Paola Antonelli, Karim Rashid a Simon Humphries, ve všech případech mezinárodně uznávané osobnosti ve svém oboru – vybral ty koncepty, které nejlépe představují motto Design pro lepší budoucnost.

Čtveřice vítězů...

Článek vznikl ve spolupráci s Lexus.

Zdroj: Lexus, Wikimedia Commons