Křehký víkend v Mikulově se blíží!

Už pojedenácté ožije Mikulov pod záštitou české značky Křehký sběratelským designem. Zámek Mikulov se promění v prostor pro originální autorské instalace a návštěvníci se mohou těšit na pestrou paletu doprovodného programu, který zahrnuje divadelní představení, tvůrčí workshopy, prezentace designérů a aktivity pro celou rodinu. Nechybí ani tradiční opékání buřtů na Kozím hrádku nebo nedělní výšlap na Svatý kopeček. Velkolepý festival přináší nové příběhy jak českých, tak i světových tvůrců. Nabízí nejen setkání s galeristy a designéry, ale také unikátní kulturně-společenský program v nádherné atmosféře architektonicky výjimečného města, které se nachází v kraji proslulém vinařstvím. Křehký představí novinky od čtyř tvůrců: Tomáše Černého, Šárky Ištvánové, Anny Šupolíkové a Antonína Tomáška. Festival Křehký Mikulov se koná od 26. do 28. května 2023 a je otevřený veřejnosti zdarma. Výstava na Zámku Mikulov potrvá až do 4. června 2023.

 

Podívejte se, na co můžete v Mikulově těšit...

Jak zastavit čas

„Křehký je prostor pro představivost a vstoupit do něj může každý, kdo chce spojovat zdánlivě nespojitelné,“ uvádí designér Antonín Tomášek hlavní výstavu 11. ročníku festivalu. Na mikulovském zámku v Gajdošově sále představí svůj příběh plný filmové imaginace. Jeho instalace spojuje sošky, proud tekoucí vody a světlo v hrnku kávy nechá na okamžik zastavit čas. Tomášek je známý výtvarník a vedoucí ateliéru Design keramiky na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Se začnou Křehký jej pojí dlouholetá spolupráce, která letos vyústila ve vznik dvou novinek - sběratelských figurek s názvem "Silence of Charles Bronson" a série šálků nazvaných "Unplugged".

Další novinky pro značku Křehký připravili zástupci nastupující generace designérů, které shodou okolností pojí studium na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity pod vedením Gabriela Vacha. Šárka Ištvánová navrhla pro Křehký limitovanou edici váz Pole lesy,  Tomáš Černý limitovanou edici motýlích váz BMBRFLY  a  Anna Šupolíková rozšíří portfolio značky Křehký o sérii hrníčků s názvem Nejmilejší. Ty si pohrávají s různými odstíny barev i velikostmi a každý si tak snadno najde svého oblíbence.

Johan Pertl, Tomáš Kučera a jejich experimentální laboratoř

elle.cz

Kečup, nebo hořčice, aneb zábava pro všechny

Křehký Mikulov zahájí v pátek 26. května vernisáž a večírek na zámeckém nádvoří. V sobotu proběhnou prezentace vystavujících autorů v oblíbeném formátu pecha–kucha a do kreativního procesu nechají návštěvníky vtáhnout tvůrčí workshopy. Rodiny s dětmi si budou moct vyzkoušet práci v porcelánové manufaktuře Daniela Piršče, tvořit s Antonínem Tomáškem nebo navštívit workshop ABCZ: Je možné popsat zemi hesly abecedáře? s autorkou Denisou Šedivou. Chybět nesmí tradiční opékání buřtů s obligátní otázkou „Kečup, nebo hořčice?“, lampionový průvod nebo nedělní výšlap na Svatý kopeček zakončený piknikem. Po několika letech se do Mikulova vrací také divadlo Verse, tentokrát s představením a projekcí filmu Igora Chmely ROZPTÝLENÍ/BARCAROLE v Městském kině Mikulov.

Noví bohémové

elle.cz

Zdroj: Křehký Mikulov, Wikimedia Commons