Krkonošská pohádka o moderní chalupě

V husté trávě na louce pod domem každoročně hnízdí ohrožený chřástal polní, jehož hlas, zvláště za soumraku na přelomu jara a léta, chalupě dodává neopakovatelnou atmosféru. Dům ze severní strany přiléhá k lesu a z ostatních se otevírá směrem k údolí. Z jeho oken, terasy a lodžie tak majitelé a jejich hosté mohou obdivovat Krkonoše v jejich plné kráse, včetně výhledů na nejvyšší českou horu Sněžku.

Chaloupka Dvě sestry: kousek Skandinávie v Čechách

elle.cz

Krkonošská pohádka o moderní chalupě

Jak vypadá chalupa, kterou si vysnili? Stojí v horách na místě, kde lišky dávají dobrou noc, má kouzelné okolí, útulný, nadčasový interiér a je obklopená přírodou a uzpůsobená odpočinku. Od jara do zimy si tu každý přijde na své. Majitelé sem jezdí s dětmi o víkendech, kdy v teplejších měsících chodí na túry a výlety, na houby, maliny a borůvky, tak jako o prázdninách po okolí chodívali se svou babičkou, bratrem a rodiči. To pravé dobrodružství ale přichází v zimě, kdy tu čas tráví nejraději. Chalupa je téměř na samotě, takže jediný způsob, jak se dopravit do zasněžené pohádky, je rolba. Po napínavé cestě hned přichází zasloužená odměna: lyže, nebo běžky, sáňky či brusle, nebo dokonce stavění iglú? Možností je bezpočet a jednou z nejúžasnějších výhod chalupy je, že z ní prakticky můžete vyjet ven rovnou na lyžích. Zimním radovánkám nestojí nic v cestě.

Óda na barvy v moderní chalupě: Vítejte Mezi sklepy

elle.cz

Návod na to, jak zpomalit

Po námaze přichází čas na relaxaci. Srdce domu tvoří minimalistický krb z černé válcované oceli s nenapodobitelným duhováním, kolem něhož se v obývacím pokoji soustřeďuje velká část dění. Při světle plápolajícího ohně si tu majitelé vychutnávají sklenku vína, posezení s rodinou a přáteli, začtou se do knihy nebo s dětmi za jemného praskotu polínek hrají deskové hry. Masivní ručně vyrobený jídelní stůl z dubového kmene je dalším středobodem prostoru i společenského života. U něj může společně povečeřet větší skupina lidí, a majitelé tak potěšení ze svého horského domova sdílejí s blízkými. Třešničkou na dortu je domácí spa se saunou, z níž je majestátní výhled do hustě zasněžené krajiny. Lázně jsou prostor pro nerušenou četbu i čas strávený ve venkovní vířivce. Těžko si představit lepší formu odpočinku.

Krkonošská pohádka o moderní chalupě

Chalupa plná moderního designu

Na přání majitelů jsou v chalupě uplatněné přírodní materiály, její design je především moderní, nadčasový a zároveň praktický. Samotný dům svým archetypálním tvarem vychází z tradičních horských staveb, současně ale ztělesňuje ideál moderního minimalismu. Dle slov Aleše Lapky, který se svým kolegou Petrem Kolářem a jejich studiem ADR stojí za zrodem stavby, spočívá její největší kouzlo v jednoduchosti formy. Vyrostla v národním parku, a tak bylo třeba, aby exteriérem i velikostí do okolní krajiny dokonale zapadla. V interiéru od Kataríny Varsové a Petry Dagan ze studia Formafatal však měli zcela volnou ruku. Pro jeho zařízení zvolili tlumenou škálu barev a materiálů, perfektně zhotovené moderní kousky a několik ikonických designových předmětů. Výsledek dává vyniknout dechberoucímu okolí, a nic tak nebrání tomu, aby si majitelé vychutnali ranní kávu s výhledem či večer nerušeně pozorovali úchvatný západ slunce ze svého kousku ráje. I chřástal si uměl vybrat.

Mnohovrstevnatý: Na chalupě u Tona Stana

elle.cz

Zdroj: autorský článek