Zazářili. Kteří čeští výrobci svítidel oslnili Milano Design Week?

Živý mrak 

Čtyřmetrová pulzující instalace ze skla a optických vláken Cloud od uměleckého ředitele společnosti Lasvit Maxima Velčovskéhobyla zřejmě hlavním tahákem veletrhu Euroluce, tedy prostoru, kde se každý rok v Miláně prezentuje osvětlení. Cloud byl vytvořen ze stovek metrů optických vláken pulzujících světlem, čímž vytvářejí dojem, že je objekt živý. Aby byl zážitek z instalace skutečně pohlcující, nechal Lasvit na zakázku namíchat parfém a složit hudební skladbu od hudebníka Olivera Torra inspirovanou Velčovského instalací.

 

Perly z hlubin tajemného moře

Impozantní instalaci českého sklářského výrobce BOMMA tvořilo 300 křišťálových kusů. Představeny byly čtyři nové kolekce svítidel AMA, BUOY, DIVINA a MUSSELS, na jejichž designu se podílel umělecký ředitel společnosti Václav Mlynář. Všechny kolekce jsou inspirované mořem. AMA připomíná křehké lastury mušlí, BUOX bóje plující na hladině a MUSSELSpůsobí dojmem světla odraženého od hluboké vody. Nové kolekce doplnila speciální edice produktů DE CASTELLI X PYRITE, která vznikla ve spolupráci s italským výrobcem. Výstavní plocha o rozloze 250 m2 byla doplněna nábytkem partnerských společností jako třeba De Castelli, Ton, Polstrin, Bross, Kutnia a další. Vnitřní dělicí příčky byly nahrazeny bohatými závěsy, které podpořily pohlcující zážitek a zároveň vytvářely rafinované pozadí, na němž svítidla mohla skutečně vyniknout.

 

Světelný labyrint

Labyrint třpytivého světla Crystal Beat a křišťálu zachycený v pevných geometrických tvarech navrhli kreativní ředitelé společnosti PreciosaLighting Michael Vasku a Andreas Klug. Tvoří jej 810 ručně foukaných křišťálových tyčí, které vytváří 5 metrů vysokou a 14,5 metrů širokou imerzivní instalaci. Propojení 3D zvuku a světla přineslo nový rozměr vnímání hudby. Když jste se do ní zaposlouchali, mohlo se vám zdát, že slyšíte světlo a vidíte zvuk...

 

 

Vesmírné planety

BROKIS v Miláně představil tři nové kolekce. Mezi vystavenými svítidly nechyběla rozšířená řada Prisma Overlay umělecké ředitelky BROKIS Lucie Koldové nebo Double collection italského studia LCM Marin.

Stánek o rozloze 300 m2 navrhlo designérské duo VRTIŠKA & ŽÁK. Ti zde byli zastoupeni i vlastní kolekcí Planets.  

Zdroj: Wikimedia Commons, archiv značek