Nejlepší designéři roku 2022 podle cen EDIDA. Známe vítěze!

Interiér roku

Na nejvyšší příčce v kategorii Interiér roku se usídlil víkendový apartmán z Jizerských hor, který MARKÉTA BROMOVÁ navrhla s vytříbeným smyslem pro detail. Tradiční teplo domova, představované kachlovým obložením krbu, připomíná atmosféru starých horských chalup a originálně se pojí se severským minimalismem. Užíváme si české pojetí hygge, tleskáme a voláme: „Vzhůru do hor!”

 

EDIDA 2022

 

Designér roku

Nejvíce hlasů dvacetišestičlenné poroty, složené ze členů redakce a jejích dlouhodobých spolupracovníků, získal experimentální designér TADEÁŠ PODRACKÝ za sadu zrcadel, lamp, křesla, chaise lounge, podnožky a poliček z kolekce METAMORPHOSIS. Původní idea vychází z Podrackého diplomové práce na Design Academy Eindhoven, která eskalovala během první vlny pandemie. Tadeáš se tehdy zavřel ve svém žižkovském ateliéru a měl tak limitovaný přístup k materiálu. Tohle omezení ale přetvořil v příležitost a nábytek začal ručně vyřezávat ze dřeva, kombinovat s textilem, barvami a dalšími odpadními materiály, jako jsou náhradní díly automobilů, kusy rozbité keramiky či skla. Kolekce postupně rozvíjel a celek nakonec odprezentoval na veletrhu sběratelského nábytku Design Miami v rámci sólové výstavy španělské Side Gallery, která jeho práce ve světě zastupuje.  

 

EDIDA 2022

 

Kuchyňské DOPLŇKY & nábytek roku

Sada skleniček OPALÍN konceptuálního skláře LUKÁŠE NOVÁKA je vyrobená ze speciálního opálového skla, které má vedle typického mléčného zabarvení i schopnost rozptylovat světlo. Coby vítěz kategorie Kuchyňských doplňků vyzdvihují dalšího šampiona, tentokrát z kategorie Nábytek roku: prostřednictvím kolekce víceúrovňových kávových stolků SWELL zkoumá designérská dvojice LEXOVÁ & SMETANA technologii i limity lisování a ohýbání dýhy. Vlnění ve spojení s touhou zkoušet neustále něco nového prostě funguje! 

 

EDIDA 2022

 

Osvětlení & textil roku

Talentovaná interiérová designérka NINA MAKELBERGE navrhla pro svoji značku MÉDECINE vlněný koberec, který jako by vylétl z obrazu Henriho Matisse, aby rozehrál struny naší fantazie a po právu ovládl kategorii Textil roku. Svítí na něj futuristický měsíc – tedy pardon, přesněji lustr LUNA z kolekce ručně vyrobených stmívatelných svítidel JIŘÍHO KREJČIŘÍKA, s nímž zvítězil v kategorii Osvětlení.     

 

EDIDA 2022

 

Sedací nábytek & interiérový doplněk roku

Hrdě doširoka se jako vítěz kategorie Sedací nábytek roku rozkročilo křeslo Hiroi z dílny MATĚJE JANSKÉHO A CYRILA DUNDĚRY. Má japonské jméno (znamená doslova „široký“), i když se pro
něj tvůrci inspirovali také orientálními a skandinávskými vlivy. Navrhli ho čeští designéři pod křídly
italské firmy CAPPELLINI a prodává se po celém světě. Globalizace v tom nejlepším slova smyslu!
Interiérovým doplňkem roku 2021 je kolekce váz MOOD INDIGO designérského dua HONZOVÁ & COSTANTINO. Vyrábějí se průmyslovou technikou sametování, proto jsou úžasně hebké,
zajímavé, něžné – a ručně foukané z křišťálového skla.

 

EDIDA 2022

 

Mladý talent roku

Značka SPACE OF SPACE se loni poprvé představila širší veřejnosti, a hned z toho je vítězství v kategorii Mladý talent roku! Českou firmu založili bratři Jakub a Martin Klimešovi teprve v roce 2020, ale už si získala naše srdce. Pokud jste ještě neokoukli jejich nábytek a interiérové doplňky, rychle to napravte. Přesvědčíte se o tom, že ocel a hliník jsou nadčasové, v interiéru mohou působit hřejivě a umějí balancovat mezi hravostí a funkčním purismem. Všechny produkty Space of Space se vyrábějí lokálně, vydrží dlouhá (ale opravdu dlouhá!) léta a jsou plně recyklovatelné. A ty barvy!

 

EDIDA 2022