Specialistka na pleť Vendula Ficelová vyvrací mýty o skincare

Kdy začala vaše cesta světem kosmetiky?

Ke kosmetice jsem se dostala tak trochu náhodou, ale absolutně mě tento svět pohltil. Úplně poprvé to bylo ještě při studiu, kdy jsem absolvovala jeden semestr předmětu Úvod do kosmetiky. Poté se dlouho nedělo nic a během závěrečných let mého studia biochemie jsem měla několik brigád a dostala jsem se k práci pro kliniku estetické medicíny, poté i pro prodejce kosmetiky. A protože se mi tam zalíbilo a ráda se snažím tématům porozumět do hloubky, studovala jsem i Cosmetic Science britské kosmetologické společnosti, což byl velmi důležitý zdroj mých současných vědomostí.

Skincare svět se se na první pohled může zdát velmi chaotický. Co byste poradila někomu, kdo je na samém začátku péče o pleť?

Zaprvé je důležité vědět, že více neznamená více. Na samotném začátku nevěnujte pozornost koncentracím látek v produktech a nesnažte se o přehnaně komplexní sestavu produktů v rutině. Začněte tím nejdůležitějším základem, a to je čištění pleti (hlavně večer, ale pokud nemáte velmi suchou pleť, tak i ráno), hydratace (ať už krém nebo sérum) a ranní ochrana proti slunci.

Jaký je podle vás skincare step, na který lidé nejčastěji zapomínají?

Bohužel mám stále pocit, že se nejvíce zapomíná na ochranu proti slunci. Možná to není ani zapomínání jako spíše pocit, že v naší zemi tento krok není tak nezbytný, protože máme krátké léto, ale slunce přece jenom svítí celoročně, nehledě na to, jaká je teplota. Musím ale uznat, že edukace na toto téma je stále častější a věřím, že se posouváme dále směrem ke kožnímu zdraví, nehledě na to, jak moc opáleně vypadáme.

Jitka Nováčková: „Na piedestalu dokonalosti bych stála nerada“

elle.cz

Produkt, na který nedáte dopustit?

Moji favoriti se dost často mění, protože ráda objevuji nové produkty, ale k některým se stále dokola vracím. Dvoufázový olejíček Skin Therapy od Erborian, SPF krém od Beauty of Joseon – Relief Sun Rice + Probiotics nebo exfoliační polštářky od Instytutum.

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se člověk při péči o pleť dopouští?

Častou a základní chybou je, že lidé volí produkty, které nejsou vhodné pro jejich typ pleti a proto tedy nemusí být s výsledkem spokojeni. Na pleti se daný produkt nechová tak, jak by měl, a investice se tak mine účinkem. Tomu se dá ale úplně snadno předejít a pro ty, kteří si neví rady, stačí konzultovat výběr produktů třeba u kosmetičky, která vždy dokáže klienta nasměrovat. Dále hodně vidím to, že spousta lidí není zvyklá používat séra, ale sáhne mnohem raději po krémech. A ačkoli to není velký prohřešek, mou filosofií je raději investovat do sér, protože ta často bývají plná intenzivnějších formulací a rychleji s nimi dosáhnete kýžených výsledků. Do třetice zmíním neodličování se. Odstranění make-upu, nečistot, zbytků SPF je nezbytný krok večerní péče pro regeneraci pokožky... Nerada slyším, když jej někdo vynechává.

Jaký je váš názor na tzv. přírodní a rostlinnou kosmetiku, většinou značenou jako „neobsahující žádné zlé chemikálie“?

Tady vidím 2 body, nad kterými bych se chtěla pozastavit. Protože pokud máme kosmetiku, která je označována jako přírodní, nemám s tím problém. Pokud se ale značka prezentuje tak, že neobsahuje doslova žádné „zlé chemikálie“, to už je zavádějící, protože slovo chemikálie jako takové má negativní konotaci, ačkoli chemikálie jsou vše – včetně např. biasabololu, látky obsažené v heřmánkovém extraktu, nebo samotné vody, a ani jednoho se nebojíme. A zlé látky, ty přece do kosmetiky dávat nechceme. Vše, co se do produktů přidává, je prověřováno a příslušnými kontrolními úřady schvalováno. Takže abych to shrnula, nemám problém s přírodní kosmetikou, každá kosmetika si najde svého zákazníka. Vadí mi zavádějící terminologie a značkami tvořené slogany se zakázanými nebo naopak povolenými látkami, které nereflektují legislativu.

Naomi Adachi: Věřím, že krásu nelze ničím definovat

elle.cz

Proč si myslíte, že jsou lidé tak vyděšeni z parabenů a různých konzervantů v kosmetice?

Myslím si, že se jedná v souhru toho, že málokdo těmto látkám rozumí, což je pochopitelné, ne každý je chemikem zdatným natolik, aby rozuměl všemu a ne každý dokáže interpretovat vědecké studie a porozumět jejich závěrům. A právě to neznámé a neuchopitelné, co v nás tyto skupiny látek vzbuzují, může představovat obavy.Zároveň tomu určitě nepomáhají média, která si myslí, že vědecké studie interpretovat dokáží a vzniknou pak články poukazující na nebezpečí parabenů a jejich vliv na rakoviny prsu a podobně, které se málokdy už opírají o fakta představené právě v samotných studiích.

Máte osobně radši chemické či minerální SPF krémy?

Nejsem fanouškem tohoto rozdělování, protože na něm upřímně vůbec nezáleží. V dnešní době už ta hranice mezi nimi navíc mizí, protože v tradičně minerálních filtrech se objevují „chemické“ boostery anebo najdeme často přímo kombinace obou druhů filtrů ve složení jednoho produktu. Díky novým technologiím se tak už dají vytvářet příjemné elegantnější konzistence, než tomu bývalo ještě pár let zpátky. Pokud se ale zaměříme na ty tradiční vlastnosti „chemických“ versus „fyzikálních“ filtrů, byla bych na straně chemických, protože historicky to bývaly příjemnější produkty, daly se snadno roztírat, oproti minerálním a fyzikálním nezanechávaly bílý film a to, že se získávají synteticky, je za mě velkou výhodou oproti neekologické těžbě oxidů zinku, ačkoli to znamená, že se jedná o přírodní zdroj.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Botox – ano nebo ne? A hlavně proč?

Zastávám názor, že všeho s mírou. Nejsem proti, pokud někoho tíží vzhled vrásky a po jejím vymizení zmizí i psychická nejistota, proč ne. Více se mi však líbí přístup tzv. baby botoxu, kdy si po ošetření zanecháte svou mimiku, jen se mírně zjemní, protože samotná dávka je nižší. Benefity botoxu ale sahají i dále než jen korekce vzhledu, dokáže pomoci při bolestech hlavy, nadměrném pocení nebo skřípání zubů... A tady už vidím větší benefit než jen péče o vzhled...

Je nějaká ingredience či produkt, který byste doporučila na oživení denní skincare rutiny? Klidně takový obyčejný krok navíc, který ale může mít člověk jen pro radost?

Nedám dopustit na masky. Zejména ty plátýnkové, které si navíc dáte na chvíli před použitím do lednice a tak máte z běžného nedělního večera vyloženě wellness zážitek. Bonus tip: masku zpracujte ještě masážním rolerem nebo guasha kamenem.

Pokud by vám na cestách po světě ztratili v letadle zavazadlo s vaší kosmetikou, po čem byste ihned sáhla v nejbližším obchodně se skincare a bez čeho byste se absolutně neobešla?

Okamžitě bych běžela pro cleanser, bez čištění se prostě neobejdu, to by mi má pokožka hned oplatila. A bez čeho se ještě neobejdu jsou rtěnky. Kdekoli cestuji si beru vždy alespoň dvě, abych měla na výběr.

Vendulu Ficelovou můžete najít na Instagramu pod jejím pseudonymem @biochemicka.vendy či na jejích stránkách skinfakta.cz. Osobně se s ní můžete setkat již tuto sobotu 4. listopadu v rámci beauty festivalu ELLEphoria, kde bude od 14:00 rozebírat na hlavní stagi přírodní alternativy retinolu. Více informací a vstupenky naleznete na webových stránkách festivalu krásy ELLEphoria.

ELLEphoria

Zdroj: autorský rozhovor