Aby barva vydržela: 9 věcí, které po barvení raději nedělejte

To, jak dlouho bude barva na vlasech vypadat perfektně, z největší míry ovlivňujeme sami tím, jak se pak o vlasy staráme. A vůbec největší vinu nesou následující zvyky, případně jejich absence. Na co si tedy po barvení dát pozor?

1) Příliš šamponu

Funguje to stejně jako s oblečením – čím častěji ho perete, tím rychleji bledne. Šampon má na vaše barvené vlasy úplně stejný vliv. Kromě toho však šampon odstraňuje i přirozený kožní maz, a výsledkem je, že jej pokožka hlavy začne produkovat o to víc. Čím častěji tedy vlasy myjete, tím rychleji se také mastí. Zkuste postupně intervaly mezi mytím alespoň o den dva prodloužit, třeba i za pomoci suchého šamponu. Ideální je mýt si vlasy maximálně dvakrát až třikrát týdně. Přejděte také na šampony přímo určené pro barvené vlasy, které neobsahují sulfáty.

Make-up v létě: 6 důvodů, proč nedrží a roztéká se a jak to napravit

elle.cz

2) Okamžitě do sprchy

Bezprostředně po barvení byste měla počkat alespoň tři dny, než si poprvé umyjete vlasy šamponem. Vlasová kutikula potřebuje nějaký čas, aby se po barvení uzavřela, čímž si barva sedne a hned tak se nepustí. Počítejte s tím proto při plánování návštěvy kadeřníka i následujících setkání nebo třeba tréninků.

3) Horká voda

Zvlášť při prvních mytích po barvení je lepší používat jen studenou nebo vlažnou vodu, protože horká otevírá strukturu vlasu, čímž urychluje blednutí barvy. Kromě toho díky studené vodě jsou vlasy také lesklejší.

4) Chlor a sůl

Chlor je zřejmě nejrychlejším zabijákem barvy vlasů, proto si dobře rozmyslete, zda budete vlasy máčet v bazénu. Pokud pravidelně plavete, zvykněte si nosit koupací čepici. O moc lepší ovšem není ani sůl z moře. Jestli se chcete potápět, dejte si pak hned sprchu. Na pláži pak ještě vlasy chraňte před sluncem – jednak speciálním ochranným přípravkem, ale i kloboukem nebo kšiltovkou.

5) Jeden krok navíc

Pokud si barvíte vlasy, měla byste o vlasy vždy pečovat o něco víc než třeba kamarádky, které se nebarví. Po umytí používejte kondicionér pro barvené vlasy, používejte neoplachovací balzámy, chraňte vlasy před teplým vzduchem fénu, kulmy nebo žehličky.

6) Horký vzduch

Zkuste také použití horkého vzduchu při foukání a stylingu omezit, protože i ten způsobuje blednutí barvy. Pokud jste zvyklá používat kulmu pro ležérní vlny, raději si ještě vlhké vlasy zamotejte do širokého copu. Jen ho příliš neutahujte, aby se vlasy nelámaly.

7) Příliš intenzivní maska

Na druhou stranu pokud chcete vlasům dopřát vyživující regenerační masku, proberte její výběr s odborníkem – pokud by totiž byla až příliš intenzivní, mohla by proniknout až hluboko do vlasu a vytáhnout i barevné pigmenty.

Spánek jako pleťová žehlička Aneb jak se vyspat do krásy

elle.cz

8) Tónovací šampon

Barvu může perfektně udržovat tónovací šampon, který použijete jednou týdně – hnědé odstíny udrží tmavé, naopak blond barvu ochrání před žlutými podtóny, ochrání před působením zmíněného chloru, v jehož důsledku se mohou světlé vlasy zbarvit do zelena. V každém případě se poraďte se svým koloristou, jaký produkt bude pro vaše vlasy a váš barevný odstín nejlepší.

9) Příliš mnoho chemie

Dejte také pozor na složení vlasových přípravků, které používáte, a to od šamponu po lak na vlasy. Čím méně chemických složek budou obsahovat, tím lépe pro vaši barvu. Alespoň bezprostředně po barvení zkuste používat co nejčistší produkty.

Zdroj: newbeauty.com, Wikipedia Commons