Fermentované potraviny: Klenot pro pleť i pevné bříško

Ideální na trávení, hubnutí i imunitu

Fermentace prožívá v posledních letech velkou renesanci. A to zejména proto, že se jedná o velmi starou techniku, díky níž naši předkové zpracovávali přebytky z lovu a později také úrody. Možností tehdy nebylo příliš, potraviny se daly buď chladit nebo vařit. A pokud měly vydržet déle, musely se nechat sušit nebo kvasit, tedy fermentovat. Málokdo si tehdy uvědomoval, jak moc je tento proces užitečný. Kvašení totiž potraviny nejen konzervuje, ale zachovává v nich cenné živiny a formuje je do lépe stravitelné podoby. „Proto tradiční kysané zelí nebo kvašené okurky prospívají trávení, zlepšují funkci střev a celkovou imunitu,“ vysvětluje fitness trenér a výživový poradce Petr Žůček.

Mohlo by se vám líbit

Dash, mind a středomořská: Diety, které fungují a prospívají zdraví

Poznejte diety, které nevznikly jako cesta ke shazování kil. Byly vymyšleny jako způsob, kterým přimět tělo správně fungovat a uzdravit ho. Umí prodloužit vitalitu mozku, paměti, upravit krevní tlak i ostatní tělesné hodnoty. Díky nim uděláte hodně pro své zdraví a ještě si tak mimochodem zhubnete...
elle.cz

Více energie i živin

Fermentované potraviny však v sobě ukrývají mnoho dalších cenných pokladů, což dokazuje řada zahraničních studií. Už při samotném kvašení v nich totiž vzniká spousta prospěšných enzymů, třeba B-vitamíny a omega-3 mastné kyseliny, které jsou velmi důležitou živinou pro sportovce. „Omega-3 mastné kyseliny mají velký vliv na regeneraci těla, protizánětlivé účinky a podle některých studií mohou zlepšit i fungování metabolismu a odbourávání tuků,“ podotýká fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal. Není žádným tajemstvím, že dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin také podporuje vytrvalost.

Mohlo by se vám líbit

Dopřejte si boost pro vaši imunitu, co jen hrdlo a mysl ráčí

Obvykle je to zimní období, kdy se připravujeme na přívaly nachlazení a chřipek. Ještě že existuje hned několik způsobů, jak chránit své tělo před nevítaným nachlazením. Zvyšte svou imunitu, značka: rychle!
elle.cz

Na fermentaci si musíte zvyknout

Neoddiskutovatelný je i pozitivní vliv na pleť a nejrůznější kožní problémy. Stačí přitom málo, zhruba jednou denně malá miska kvašené zeleniny, třeba právě kysaného zelí nebo okurek. Počítají se ale i jogurty, kefíry, některé sýry nebo tvarohy. Důležité je začít pomalu, zvlášť pokud jste dosud fermentovaným potravinám příliš neholdovali. „Je to jako s každou jinou změnou stravovacího režimu. Musíte si zkrátka dopřát čas na adaptaci. Po prvních dnech konzumace se totiž může stát, že vám nebude nejlépe,“ upozorňuje Koukal. Důvodem je přenastavování střevního mikrobiomu. Miliardám bakterií, které tvoří naši střevní mikloflóru, totiž nějakou chvíli potrvá, než se přizpůsobí nové potravině.

Mohlo by se vám líbit

Lednový detox očima toxikologa. Má to smysl nebo jde o drahé placebo?

Poslední týdny roku bývají žalozpěvem za zdravý životní styl. O svátcích a Silvestru má pití alkoholu a bezedné přejídání se oficiální zelenou. O to přísnější postoj ke svému stravování a péči o tělo zaujmeme o pár týdnů později. Má to ale smysl? Opravdu může krátkodobá ozdravná kúra všechno napravit? A potřebujeme to vůbec?
elle.cz

Tajemství asijských jídel

Odradit by vás nemělo ani specifické aroma, kterým se fermentované potraviny vyznačují. Jsou kyselé, mnohdy trochu natrpklé, ale to k jejich chuti zkrátka neodmyslitelně patří. Množství benefitů, které konzumace těchto potravin přináší, je navíc tak obrovské, že to jejich typickou vůni hravě zastře. Orientovat se přitom nemusíte jen na ryze české potraviny, ale třeba na asijské. Právě obyvatelé Japonska nebo Jižní Koreje jsou ve fermentování naprostými přeborníky. Kvašené potraviny konzumují denně, obvykle jako přílohu k hlavním jídlům. Ať už je to kimchi, mirin, shiokoji, natto, tempeh nebo miso, na talíři mají tyto pochoutky pokaždé místo. A kdo ví, možná právě to je jedním z tajemství dlouhověkosti a dobrého zdraví, kterými jsou tyto národy proslulé.

cara

Zdroj: Wikipedia Commons, Healthline.com, Onlinelibrary.com