Tlak na výkon
Multitasking, produktivita, deep work, flow… To jsou výrazy, které naši rodiče vůbec neznali. Prostě jen chodili do zaměstnání a tam pracovali. My jsme tlačeni ke stále větším výkonům, vyšším číslům, lepšímu zaměření se na výsledek a protože je to pořád málo, každou chvíli absolvujeme kurzy a školení, které nás učí, jak to všechno dělat ještě lépe, soustředěněji a efektivněji. Jsme tak posedlí produktivitou, že v kancelářích nejen pracujeme, ale také ukazujeme, že pracujeme. Paradoxem je, jak popisuje David Robson, autor knihy The Expectation Effect, že nadřízení, kteří neustále sledují výkony svých pracovníků, jim brání v tom, aby mohli rozvinout svou kreativitu, trénovat paměť a také svou práci dělat s menší dávkou stresu. „Pracovní rytmus každého člověka se liší. Někteří lidé mohou pracovat delší dobu bez přestávky, zatímco jiní mohou potřebovat přestávky pravidelněji, aby si dobili mentální baterie. Šéfové by si tuto skutečnost měli uvědomit a umožnit svým zaměstnancům řídit si své plány sami,“ vysvětluje Robson.
Multitasking rozptyluje
Pandemie covid-19 situaci ještě zhoršila. Vzhledem k nemožnosti jednat o pracovních věcech osobně se zvýšil počet videohovorů a on-line schůzek, které tříští plynulost pracovního procesu. „Nadměrné schůzky mohou výrazně ovlivnit produktivitu a celkové zdraví, fyzické i duševní. Mnoho schůzek může generovat stres zvýšením pracovní zátěže a zkrácením času na dokončení úkolů a také koncentrace. Americká psychologická asociace tvrdí, že multitasking má za následek 40 % snížení pracovní produktivity,“ uvedla Elle María Sánchez, manažerka zdravotnické společnosti Cigna Healthcare Spain. Neustálé střídání práce a videocallů může u zaměstnanců navodit pocit ztráty času nebo alespoň jeho špatného využití. Pro udržení pracovní pohody a nesnižování efektivity práce je nezbytné najít rovnováhu mezi schůzkami a časem věnovaným soustředěné práci a odpočinku.
Bílá místa
Takzvaná bílá místa nebo také prázdný čas jsou termíny, které zastřešují různé činnosti pracovního dne. Chvíle, kdy se protahujeme, zajdeme si pro kávu, uděláme si pár cviků, projdeme se na dvůr nebo jen prostě chvíli koukáme do zdi. Tyto malé pracovní pauzy, které lze považovat za poflakování, ale podle expertů zvyšují náš pracovní výkon. A jak je možné, že nám chvíle, kdy nic neděláme, pomáhají být produktivnější? Spisovatel David Robson poukazuje na to, že různé experimenty prokázaly, že krátké 10 až 15 minutové přestávky snižují pocit únavy a naopak zvyšují náš pocit vitality: „Pokud chceme zůstat motivovaní a soustředění po celý den, je dělání takových přestávek nezbytné. Existuje spousta výzkumů, které ukazují, že trávení pracovního času i jinak než prací může zlepšit naši intuici a kreativitu.“
Když je mysl v klidu, aktivuje „síť výchozího režimu“, skupinu oblastí mozku, které zpracovávají informace a vytvářejí nová spojení mezi různými koncepty, aby generovaly nové nápady. To je důvod, proč mnohdy, když jsme na procházce nebo si vaříme kávu, nám v hlavě vyskočí řešení problému, na které jste doteď nemohli přijít, nebo dostaneme nějaký nový nápad. Takzvaná bílá místa jsou nezbytná i k tomu, abychom si mohli uspořádat myšlenky, když přecházíme od jedné činnosti k druhé. Bez těchto okamžiků relativního odpočinku totiž naše myšlenky zůstávají u předchozí činnosti, což snižuje naši schopnost soustředit se na nadcházející výzvy.
Jak v práci stihnout více a lépe?
Namísto toho, abychom se pořád soustředili na kvantitu nebo produktivitu práce, bychom se měli zaměřit spíše na kvalitu. Když mají lidé čas na přemýšlení i odpočinek, odvedou kvalitnější práci a budou cítit také lepší motivaci. Přestaňte se cítit provinile, že část pracovní doby „prolelkujete“. I elitní sportovci vědí, že není možné pořád jen podávat výkony. Jsou si vědomi toho, že regenerace je součástí dobrého výkonu, a že jim tato bílá místa pomůžou k lepším výsledkům. Stejně jako vám v práci.
Zdroj: ELLE.com