Multitasking je mýtus. Objevte proto singletasking!

Občas můžeme mít pocit, že je potřeba dělat více věcí najednou. Jinak se to nedá přece zvládnout! Ovšem to má svá úskalí. Multitasking je často spojován s úspěšností. Jenomže vede k chybám. Přesouvání pozornosti snižuje produktivitu a zároveň se jím zvyšuje počet hodin potřebných pro dokončení úkolu. Kolem a kolem, zas až taková výhra to s multitaskingem není.

Skok od jednoho k druhému

Většina neurovědců potvrdí, že mozek se v jednu chvíli dokáže zaměřit jen na jednu věc. To, čemu se říká multitasking, je pouze „přepínání“ mezi jednotlivými úkoly. Výkon trpí, když se pozornost přesouvá sem a tam. To platí u složitých úkolů, pokud kombinujeme velmi jednoduché úkoly, tak jistě existují situace, kdy provádění dvou navzájem nevýlučných aktivit může být velmi přínosné. Mačkání antistresového balónku při psychicky náročné situaci nebo poslouchání povzbudivé hudby u cvičení, to je rozhodně přínos. Win win. 

7 typů chování, které vás brzdí od větších pracovních úspěchů

elle.cz

Kdy multitasking praktikovat?

Při poslouchání podcastů za jízdy autem. V případě, že vás potká dopravní zácpa, bude pro vás při poslechu zajímavého obsahu méně bolestivá.

Squaty při čištění zubů. I také dvě minutky, kdy si čistíte zuby, vám mohou zaručit záviděníhodný zadek

Při odpovídání na maily s maskou na obličeji. Hýčkejte se, když pracujete! Pozornosti při psaní zpráv to neubere.

Jak správně číst emoce druhých a ovládnout ty vlastní

elle.cz

Multitasking je mýtus. Objevte singletasking!

Stačí si rozvrhnout správně den a činnosti jako odpovídání emailů zahrnout například ke své skincare rutině. Je ovšem opravdu jen málo situací, kdy vykonávání dvou činností neovlivní váš výkon. Prováděním jednoho jediného úkolu v jeden okamžik dosáhnete lepších výsledků a za kratší čas, pojďte s námi singletaskingovat. Být teď a tady. Singletasking vyžaduje vaši plnou pozornost, velké množství energie, vaše naprosté ponoření se do úkolu a následně nese nevídané výsledky.

Buďme si přítomni

Jak se vám líbí, když s někým vedete konverzaci, ale vidíte, že v hlavě přemýšlí nad něčím jiným nebo vás prosí, abyste opakovali, co jste říkali? Mentálně nepřítomni napůl nasloucháme těm, kdo jsou fyzicky přítomni, abychom s těmi, kdo fyzicky přítomni nejsou, mohli vést elektronickou konverzaci. Není to smutné? Jestli si tohle uvědomíte, budete mít v životě opravdovější vztahy i interakce. Díky zaměření vaší pozornosti na jeden úkol budete produktivnější, ponoříte se do úkolu naplno a omezíte rušivé vlivy. Buďte teď a tady, kreativnější a s volnou hlavou. Rozptylování nám neslouží k ničemu dobrému. Ovšem odolávat kulturnímu očekávání, že budeme neustále online a přijímat přemíru informací z médií, to není snadný úkol.

Co vás brzdí v úspěchu, ve štěstí i v lásce? Vaše vlastní výmluvy

elle.cz

Proč si to děláme? 

Neustále jsme lákáni toužit po něčem novém. Nedokážeme sledovat v televizi pořad bez přepínání, když skočí pauza. Pokušení neustále objevovat něco jiného... Nahrne se do žil adrenalin bez ohledu na to, jestli je to něco dobrého nebo špatného. A my si nemůžeme pomoct.

Jak se z toho vymanit? 

Rozhodně se, na čem vám nejvíce záleží. Rozdělte si to do jednotlivých úkolů a činností. Udělejte si rozvrh. A pojďte do toho!

Monk mode: Nová metoda úspěchu a nevyčerpatelné energie

elle.cz

Zdroj: Singletasking od Devory Zackové, Healthline