Multitasking je mýtus. Objevte proto singletasking!

Občas můžeme mít pocit, že je potřeba dělat více věcí najednou. Jinak se to nedá přece zvládnout! Ovšem to má svá úskalí. Multitasking je často spojován s úspěšností. Jenomže vede k chybám. Přesouvání pozornosti snižuje produktivitu a zároveň se jím zvyšuje počet hodin potřebných pro dokončení úkolu. Kolem a kolem, zas až taková výhra to s multitaskingem není.

Skok od jednoho k druhému

Většina neurovědců potvrdí, že mozek se v jednu chvíli dokáže zaměřit jen na jednu věc. To, čemu se říká multitasking, je pouze „přepínání“ mezi jednotlivými úkoly. Výkon trpí, když se pozornost přesouvá sem a tam. To platí u složitých úkolů, pokud kombinujeme velmi jednoduché úkoly, tak jistě existují situace, kdy provádění dvou navzájem nevýlučných aktivit může být velmi přínosné. Mačkání antistresového balónku při psychicky náročné situaci nebo poslouchání povzbudivé hudby u cvičení, to je rozhodně přínos. Win win. 

Mohlo by se vám líbit

7 typů chování, které vás brzdí od větších pracovních úspěchů

Nejenže vám ještě nenabídli lepší pozici, ale navíc máte pocit, že si vás v práci dostatečně neváží a jen málokdy vaši snahu ocení? Ještě než se začnete poohlížet jinde, ujistěte se, že vás v úspěchu nebrzdí vaše vlastní zlozvyky. Čemu je tedy lepší se v práci i v přístupu k ní raději vyhnout?
elle.cz

Kdy multitasking praktikovat?

Při poslouchání podcastů za jízdy autem. V případě, že vás potká dopravní zácpa, bude pro vás při poslechu zajímavého obsahu méně bolestivá.

Squaty při čištění zubů. I také dvě minutky, kdy si čistíte zuby, vám mohou zaručit záviděníhodný zadek

Při odpovídání na maily s maskou na obličeji. Hýčkejte se, když pracujete! Pozornosti při psaní zpráv to neubere.

Mohlo by se vám líbit

Jak správně číst emoce druhých a ovládnout ty vlastní

Emoce vůbec nejsou špatná věc. Pomáhají nám vyrovnat se s důležitými životními okamžiky, umocňují naši radost, ale někdy také způsobují problémy. Proč a jak se tomu vyhnout?
elle.cz

Multitasking je mýtus. Objevte singletasking!

Stačí si rozvrhnout správně den a činnosti jako odpovídání emailů zahrnout například ke své skincare rutině. Je ovšem opravdu jen málo situací, kdy vykonávání dvou činností neovlivní váš výkon. Prováděním jednoho jediného úkolu v jeden okamžik dosáhnete lepších výsledků a za kratší čas, pojďte s námi singletaskingovat. Být teď a tady. Singletasking vyžaduje vaši plnou pozornost, velké množství energie, vaše naprosté ponoření se do úkolu a následně nese nevídané výsledky.

Buďme si přítomni

Jak se vám líbí, když s někým vedete konverzaci, ale vidíte, že v hlavě přemýšlí nad něčím jiným nebo vás prosí, abyste opakovali, co jste říkali? Mentálně nepřítomni napůl nasloucháme těm, kdo jsou fyzicky přítomni, abychom s těmi, kdo fyzicky přítomni nejsou, mohli vést elektronickou konverzaci. Není to smutné? Jestli si tohle uvědomíte, budete mít v životě opravdovější vztahy i interakce. Díky zaměření vaší pozornosti na jeden úkol budete produktivnější, ponoříte se do úkolu naplno a omezíte rušivé vlivy. Buďte teď a tady, kreativnější a s volnou hlavou. Rozptylování nám neslouží k ničemu dobrému. Ovšem odolávat kulturnímu očekávání, že budeme neustále online a přijímat přemíru informací z médií, to není snadný úkol.

Mohlo by se vám líbit

Co vás brzdí v úspěchu, ve štěstí i v lásce? Vaše vlastní výmluvy

Někdy je to zásah vyšší moci, jindy okolnosti, které nemůžete ovlivnit, ale velmi často vás brzdí a zdržuje jen kolotoč vlastních výmluv. Jak z něj konečně vystoupit?
elle.cz

Proč si to děláme? 

Neustále jsme lákáni toužit po něčem novém. Nedokážeme sledovat v televizi pořad bez přepínání, když skočí pauza. Pokušení neustále objevovat něco jiného... Nahrne se do žil adrenalin bez ohledu na to, jestli je to něco dobrého nebo špatného. A my si nemůžeme pomoct.

Jak se z toho vymanit? 

Rozhodně se, na čem vám nejvíce záleží. Rozdělte si to do jednotlivých úkolů a činností. Udělejte si rozvrh. A pojďte do toho!

Mohlo by se vám líbit

Monk mode: Nová metoda úspěchu a nevyčerpatelné energie

Máte čím dál častěji pocit, že nežijete svůj život tak, jak byste si přáli? Tápete v organizaci svého času a na konci každého dne máte pocit, že jste ho promrhali víc, než jste chtěli? Ke svému cíli jste se nepřiblížili ani o milimetr a nemáte ani energii ztracené body nahnat. Přestaňte se motat ve spirále bezmoci a zkuste z ní vystoupit pomocí režimu monk mode.
elle.cz

Zdroj: Singletasking od Devory Zackové, Healthline

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24