Watsu, výjimečná aquaterapie, která otevře bránu vašim emocím

Zvolna se pokládám na vodní hladinu, moje světlé vlasy rozvířené proudem na tyrkysovém podkladu vyhřívaného bazénu vypadají jako z filmu Wese Andersona nebo Larse von Triera. Stropním průzorem na mě dopadají paprsky poledního slunce a já jsem připravena na to, že se každou chvíli můžu stát svědkem zázraku. Terapeutka Šárka Laura Tůmová z organizace Watsu for Health mě jemně drží za ramena. Na nohou mám floaty (gumové pásky, které se starají o to, aby tělo ve vodě příjemně plulo a neklesalo ke dnu)… Tím ale bohužel veškerá idyla končí. Ve skutečnosti se mi točí hlava tak, že chci okamžitě utéct. Jsem zahlcená pohybem vody, proudem svých myšlenek, možná i dotekem cizích rukou… Tohle přece nemůžu přežít! Namísto pokojného spočinutí na vodní hladině se cítím jako na centrifuze. „Ale nejela jsem skoro dvě stě kilometrů proto, abych to po deseti vteřinách vzdala,“ říkám si v duchu a snažím se celý ten zmatek v sobě prodýchat jógovým dechem, který mě posledních pár let učí moje učitelka jógy.

Nádech, výdech. Zas a znova. Po chvíli přichází konečně uvolnění a já si začínám terapii užívat. Vlastně až příliš. Ale o tom za chvíli.

 

A tak jsem poznala watsu

Šárka mé tělo jemně navádí do pohybů, které vycházejí z principů shiatsu. Tato starobylá terapie pracuje s akupunkturními dráhami a obnovuje přirozený tok vitální energie v těle. Ale my na rozdíl od klasického shiatsu nejsme na souši, ale ve vodě, za což může shiatsu mistr a básník Harold Dull, jež počátkem 80. let minulého století tento koncept zkusil zkombinovat s pohyby v horkých vodních pramenech, a objevil tak neuvěřitelný terapeutický potenciál tohoto spojení (odtud vychází watsu neboli water shiatsu). Počátkem 90. let se tato metoda rozšířila do západní Evropy a už déle než dekádu na ni můžete narazit i u nás.

Všichni jsme energie

Zhruba stejně dlouhou dobu se jí věnuje i Šárka Laura Tůmová, rukama jí prošly stovky lidí. „Nejčastěji se jedná o ženy od pětatřiceti let výš, které cítí potřebu se psychicky uvolnit, ale trápí je i napětí na úrovni fyzického těla. Ať už jsou to třeba bolesti zad, zablokovaná žebra, bolesti v tříslech nebo několik let nemohou otěhotnět,“ říká terapeutka. Mě na jih Čech, kam jsem na terapii vyrazila, dostaly změny v osobním životě včetně toho, že se po čtyřicítce učím znovu poznávat sama sebe.

Meditace podle slavných: Ticho, tma i terapie chladem

elle.cz

Je to jako kdybych se blížila orgasmu

Zatímco se vznáším ve vodě, Šárka se mnou pomalu prochází sestavu, kterou intuitivně doplňuje podle toho, jak na ni moje tělo protipohyby odpovídá. Počáteční strnulost po pár minutách vystřídá jemnost a měkkost, která pohybům dovoluje větší rozsah a mně přináší čím dál tím větší uvolnění. Cítím, že mě opouštějí starosti a úzkosti a zalévá mě vlna klidu. Následujících několik desítek minut mám dokonce podobně intenzivní pocit, jako když se blížím k orgasmu. Jsem z toho trochu nervózní, ale nechávám vše plynout a užívám si emoce, které přicházejí. To poslední, co bych chtěla, je ovládat se a držet pocity na uzdě. O chvíli později, když Šarka ve vodě provádí několik mobilizačních pozic a následně mě během jedné bere de facto do náruče, propukám v neutišitelný pláč. Všechno jde ven. Veškeré smutky, zmatky, stesky, křivdy a strachy. Brečím tak, že se voda musí vylévat přes okraj bazénku. Když ze sebe všechno vypláču, dostaví se pocit volnosti a lehkosti, kterou mi vyplavené slzy poskytly. Cítím v sobě klid a mír a vychutnávám si pocit uvolnění.

Několik desítek minut mám podobně intenzivní pocit, jako když se blížím orgasmu.

 

Odemkněte se

„Pomocí watsu lze postupně uvolnit nejenom fyzické tělo, ale i vzorce na mentální úrovni,” vysvětluje mi terapeutka, když spolu po konci terapie děláme zhodnocení. „Díky watsu lze zažít proudění energie, uvolnění, znovu objevit svoje emoce, ale také si dovolit být aktivním tvůrcem svého života. Je to transformační nástroj, který vám pomůže odblokovat traumata a začít nový život,“ dodává Šárka, která společně se zakladatelkou jihočeské pobočky Watsu for Health Ditou Linhartovou tuto metodu hojně využívá při péči o zdravotně a tělesně postižené a založily pro ně také sbírku Watsu pomáhá, kam můžete přispět. Ještě předtím ovšem zkuste stejně jako já restartovat svůj život.

Teplá nebo studená voda? Jak a kdy vodu v péči o pleť a tělo používat

elle.cz

Zdroj: autorský článek