Retinol bez vedlejších účinků? Přírodní beauty zázrak bakuchiol

Negativní účinky retinolu

Svou velkou slávu si retinol vysloužil díky tomu, že umí skvěle redukovat jemné vrásky i pupínky. Jde vlastně o derivát vitamínu A a jeho předchůdce – retinoidy používali k léčbě akné dokonce už lékaři v 50. letech. Viditelná účinnost je tedy prokázaná i odbornými výzkumy. Jenže za moji hnědou skvrnu na pravém spánku může také retinol. A to jsem ho používala ve velmi drahém krému, který byl určený na noc, a ráno, než jsem vyrazila ven na slunce, jsem si obličej pečlivě vyčistila. Nejsem bohužel sama, jde o jednu z celkem často popisovaných nevýhod. 

Říká se, že pleť si na retinol po pár týdnech zvykne, a pak by díky rychlé buněčné přeměně mohl pigmentové skvrny opět redukovat, ale riskovat se mi to nechtělo. Pro některou pokožku může být také příliš agresivní nebo jí vysušovat. V takovém případě ho můžete používat třeba jen každý druhý den, nebo raději vyzkoušet jeho přírodní alternativu, která se právem dostává na výsluní – bakuchiol.

Inspirace ájurvédou

Kromě účinků nemá s retinolem vlastně nic společného. Získává se derivací ze semínek a listů rostliny psoralea corylifolia, které se také někdy říká babchi. Už desítky let se používá v ájurvédě a čínské tradiční medicíně k léčbě lupénky a vitiliga.

Bakuchiol je sice o něco slabší než retinol, ale přesto dokáže stimulovat přirozenou tvorbu kolagenu v pleti, zlepšuje její hydrataci a rozjasňuje ji. Podobně jako retinol omlazuje pleť tím, že urychluje obnovu kožních buněk. Má také výrazné antioxidační a protizánětlivé účinky, díky kterým léčí akné i záněty a brání vzniku dalších pupínků. 

Bakuchiol ráno i večer

Skvělé je, že jej můžete používat i při ranním pečujícím rituálu, protože nezvyšuje citlivost pleti na slunce. Jeho výhodou je rovněž to, že jej snese i citlivá pleť a lze ho, narozdíl od vitamínu A, používat také v těhotenství. Samozřejmě ještě neexistuje tolik spolehlivých vědeckých pramenů o účinnosti bakuchiolu, i když i ty se občas objevují. Například studie z roku 2018 publikovaná v britském Journal of Dermatology ukázala, že bakuchiol je stejně efektivní jako retinol při redukci pigmentací a drobných vrásek, bez efektu podráždění.

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA