Retinol je derivátem vitamínu A, což znamená, že je od něj odvozený. Je tolik populární, protože účinně napomáhá zrychlit obnovu buněk v pokožce(tzv. „cell turnover“), zmírňuje hyperpigmentaci, stimuluje produkci kolagenu, redukuje vrásky a jemné linky a díky tomu má pokožka viditelně zlepšenou texturu. Retinol také napomáhá při léčbě akné, kdy pomocí svých exfoliačních vlastností čistí póry a redukuje bakterie, které mohou být v akné přítomné. Produkty s retinolem snadno najdete v jakémkoliv obchodu s kosmetikou, a to v různých typech produktů, jako jsou krémy, oční krémy či séra. Retinol se doporučuje aplikovat večer a pravidelně každý den nanášet spf, jelikož je po něm pokožka citlivější na UV záření.
Metoda retinolového sendviče
Nicméně retinol není pro každého. Může způsobovat podráždění pokožky, její vysušení, začervenání nebo zhoršení akné, pokud je používán nesprávně či v příliš vysoké koncentraci. Je důležité tedy vědět, jak používat retinol bezpečně a efektivně, aby bylo dosaženo optimálních výsledků. Proto přichází na scénu metoda retinolového sendviče, která spočívá jednoduše v tom, že retinol navrstvíte mezi dvě vrstvy hydratačního krému, které mají za cíl zmírnit podráždění a napomoct hydrataci pleti.
Jak na to?
1. Nejdříve si důkladně vyčistěte pleť po celém dni a na ještě lehce mokrou pokožku aplikujte tenkou vrstvu hydratačního krému.
2. Nechte krém plně vstřebat a na suchou pleť naneste retinolové sérum.
3. Dejte mu čas pro jeho úplné vstřebání, a nakonec naneste ještě jednu vrstvu hydratačního krému.
4. Pokud trpíte na velmi suchou pokožku, tak doporučujeme nanášet jako poslední krok hydratační olej.
Odvrácená strana retinol sandwich method
Opravdu tato metoda zmírňuje nechtěné podráždění pokožky? Odpověď je ano, ale i ne. První vrstva hydratačního krému sice funguje jako bariéra, která napomáhá zmírnit podráždění a zlepšit toleranci na retinol, zároveň tím ale výrazně redukuje účinnost retinolu jako takového. Také neexistují žádné studie potvrzující funkčnost této metody. Hydratační krémy obsahují různá okluziva, jako jsou petroleum, minerální oleje, dimethcone, squalane, lanolin, shea butter a mnoho dalších, které mají za úkol vytvářet právě tu fyzickou bariéru, aby se tak náročně získaná hydratace udržela v pokožce. Proto tedy skrze tuto bariéru vaše pokožka absorbuje minimální množství retinolového séra, a to pak ztrácí na efektivitě.
Nezbývá, než to zkusit
Pokud tedy trpíte na suchou či citlivou pokožku, je nejlepší používat retinol a retinolová séra, která jsou již formulovaná s hydratačními ingrediencemi a retinol jako takový „enkapsulují“. Díky tomu je mnohem stabilnější než tradiční retinol a umožňuje tuto aktivní látku postupně uvolňovat přes noc bez známek podráždění. Pokud ale metodu chcete zkusit a otestovat její účinky – možná nadobro změní způsob, jak používáte retinol – tak doporučujeme jako první vrstvu krému použít nějaký lehký krém na vodní bázi. A pokud s retinolem teprve začínáte, tak si vyberte sérum, které obsahuje menší procento retinolu, například 0,25 % nebo 0,5 % a sérum aplikujte zprvu jenom jednou až dvakrát týdně. Nezapomeňte ale na vrstvu hydratačního krému po aplikaci séra a přes den nosit spf!
Zdroj: popsugar.com, spaceNK.com, Byrdie