Trápí vás “tech neck”? Poradíme, jak se ho zbavit

 

Podle nedávného výzkumu tráví Britové okolo čtyř hodin denně na svých telefonech. Toto číslo není nijak závratné, ale pokud si k němu připočteme absenci fyzické aktivity, špatné sezení a skloněnou hlavu, můžeme jednoduše pochopit, proč dochází k předčasnému stárnutí našich obličejů a šíjí.  

Stárneme předčasně?

“Mladé dívky okolo třiceti let si stále více stěžují na podbradek či oteklé kontury obličeje, což je něco, s čím se dříve ženy potýkaly až po čtyřicítce,” říká Olga Vondráčková, kosmetička a expertka v oblasti obličejové masáže. "Kvůli špatnému držení těla, kdy hlavu neustále skláníme dolů při sledování telefonu, nám ochabují svaly. Může to také prohloubit tzv. Venušiny kruhy na krku. Byť u nich hraje velkou roli genetika, špatné držení těla tomu rozhodně nenapomáhá,” dodává Vondráčková. V důsledku častého používání moderních technologií tak naše šíje stárnou předčasně.  

 

 

Moderní doba Aneb cesta do pekel

Tech neck má spoustu příčin, tou hlavní je ale nesprávná poloha hlavy při používání gadgetů: obličej je předkloněný, brada je spuštěna nízko, až téměř k hrudníku a svaly ohnuté šíje jsou přetěžovány. Jedná se tak o ideální podmínky pro vznik vrásek, svalového napětí, změny textury kůže a vznik podbradku. Tenká a jemná pokožka v této oblasti stárne vždy jako první, a my tak svými návyky nechtěně napomáháme síle gravitace. Odtud také vznikají bolesti hlavy, migrény, bolesti čelistí a napětí uprostřed zad. Je důležité mít na paměti i vliv tzv. HEV záření, které je hlavním spouštěčem digitálního stárnutí. Fyziologicky dochází k poškození páteře především v krční úrovni. Při nesprávném držení těla v rámci častého sledování telefonů a tabletů dochází k vývoji krční lardózy a následně zatěžování krčních a týlních svalů. 

Ach ta elektronika...

Podle výzkumů z roku 2020 má používání elektronických zařízení negativní dopad nejen na emoční stav, ale také na naše kognitivní funkce: paměť, myšlení, pozornost a úroveň úzkosti. Taktéž zesiluje příznaky ADHD, narušuje emoční a sociální inteligenci, může vést k návykovému chování, zvyšuje sociální izolaci a narušuje vývoj mozku či spánek. Ano, my víme, bez telefonů se v dnešní době zkrátka neobejdeme. Není však na škodu je občas odložit. Alespoň na pár hodin denně...

 

Jak na tech neck?  

Není to zadarmo, ale jde to. Veřte, že i předčasnému stárnutí a nevzhledným vráskám je možné poměrně snadno zabránit. Poradíme vám, jak na to...

1. Cvičit, cvičit a ještě jednou cvičit!

Je důležité mít neustále na paměti správné držení těla. Držet tablet či telefon na úrovni očí, a co nejméně naklánět hlavu. V případě dlouhodobé práce u počítače se doporučuje mít obě nohy pevně na zemi. Je také důležité své svaly udržovat konzistentně ve formě, čehož lze dosáhnout pravidelným cvičením. I malé kroky jako ranní rozcvička či občasné protažení během celodenního sezení u počítače mohou pomoci k posílení svalů a prokrvení těla. Můžete zkusit tzv. farmářskou chůzi – v rámci tohoto cvičení je třeba vykonat alespoň deset kroků s jednoručními činkami, které budou tahat vaše paže dolů. To pomůže zpevnit krční svaly, trapézy a střed těla. Jedná se také účinnou a bezpečnou techniku, která je lepší než hodinová masáž.

2. Zdravý spánek je klíčem k úspěchu

Pokud není při spánku páteř ve správné poloze, hrozí z dlouhodobého hlediska mnohá onemocnění. Podle Harvard Health patří k těm nejbezpečnějším polohám ta na boku a na zádech. V druhém případě je lepší použít měkký polštář, který podpoří přirozenou křivku krku, nebo polštář z paměťové pěny.

3. Nezanedbávejte péči o pleť

Kůže šíje je jednou z nejzranitelnějších oblastí těla. Epidermis je zde poměrně tenká, takže obsahuje i méně kolagenu a elastinu. Je proto klíčové používat každý den krém s vysokým SPF faktorem, a za slunného dne nosit kolem krku šátek, který vás bude chránit před slunečním zářením. Antioxidační séra s vitamínem C pomohou udržet elasticitu a zpevnit tvar obličeje, jež podpoří i hydratační krémy s peptidy, ceramidy a kyselinou hyaluronovou. Přípravky nanášejte vždy směrem nahoru od dekoltu k čelisti. Nezapomeňte také na pravidelné odličování a jemné čištění pleti.

 

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA