Chcete dát sbohem věčným hádkám? Zkuste mindfulness!

Mindfulness, neboli moc přítomného okamžiku, je o rozvíjení soucitného, neodsuzujícího uvědomování si každé chvíle. Vychází z premisy, že bychom se měli soustředit na to, co se děje v přítomnosti. Nekoukat do budoucnosti a neohlížet se do historie. Také patříte mezi ty, kteří úzkostně omílají každou minutu své minulosti a stresují se tím, co přijde zítra nebo za týden? Mindfulness je technika, díky které zakotvíte v současnosti, její praktikování vám pomůže zbavit se břemena ve formě stresu. Když si osvojíme mindfulness, zvýšíme svoje vnitřní i vnější uvědomění, což ovlivní nejen vás samotné, ale i vaše vztahy.

Bez ohledu na to, v jaké fázi vašeho vztahu jste, kultivace lásky, intimity a napojení s vaším protějškem je nekončící proces. Praktikování mindfulness jde ruku v ruce s prohlubováním vašeho vztahu a může vám přinést mnoho pozitivního. Vztahy, které jsou založené na vědomém vnímání, vykazují více otevřenosti, zvědavosti, trpělivosti, soucitu a pochopení. Nezapomínejte, že být více vědomý, bude pozitivně ovlivňovat jak vaše partnerské vztahy, tak i ty přátelské a rodinné. 

Jak podpořit takový vztah? Jelikož nejsme všichni stejní a každý máme jiné potřeby a touhy, nedá se sepsat jednotný návod, podle kterého by se mohl řídit každý a každému by se na základě něj začalo  zázračně dařit v práci i v soukromí. Pokud se však pokusíte implementovat do vašeho každodenního soužití těchto šest mindfulness technik, budete na dobré cestě vylepšit a upevnit váš vztah.

1. Vyjadřujte vděčnost

Jednou z obohacujících mindfulness praktik, je uvědomování si toho, za co jsme v našem životě vděční. Pokud jde o vztahy, tuto techniku můžeme aplikovat tak, že vyjádříme vděčnost za lidi v našem životě. Můžete blízkému člověku říct, za co si ho vážíte nebo mu napsat nějaký pěkný dopis.

2. Nezapomeňte dýchat

Mindfulness pracuje s dechovými cvičeními, která pomáhají uklidnit mysl a lépe se soustředit na daný okamžik. Možná se vám to zdá banální, ale nezapomínejte hluboce dýchat například během náročných konverzací a diskuzí s vaším partnerem. Vězte, že vám dech pomůže zklidnit emoce a uvolnit tělo. Konflikt tak vyřešíte s větší grácií.

3. Dejte stranou mobil

V dnešním světě plném digitálních technologií je občas těžké udržet pozornost. Snadným způsobem, jak zlepšit přítomný okamžik s partnerem, je uvědomovat si čas, který trávíme na mobilech a počítačích. Zkuste si každý den stanovit konkrétní čas, kdy dáte všechny technologie pryč a budete se opravdu věnovat jen své drahé polovičce. Ideální to bude brzy po ránu, případně večer.

 

 

4. Poslouchejte tak, abyste druhého pochopili

Vnímejte to, co vám váš partner říká ne proto, abyste mu odpověděli, ale abyste ho lépe pochopili. Mindfulness je o pozornosti – věnujte ji plně partnerovu sdělení a s reakcí nespěchejte.

5. Dejte si vzájemně prostor

Trávit čas spolu je skvělé, ale každý potřebuje občas prostor pro sebe. Dovolte si vzájemný restart a věnujte se občas každý svým koníčkům. Když spolu nebudete 24/7, užijete si společné chvíle daleko víc. Začnete se na sebe těšit a mnohem víc si pak budete vážit času stráveného s vaším protějškem.

6. Ptejte se více

Na závěr můžete posílit jeden z principů mindfulness, kterým je zvědavost. Více se svého partnera ptejte. Co o něm ještě nevíte? Nechte svoji mysl otevřenou vůči jakékoliv odpovědi. 

Zdroj: Wikipedia Commons, Mindful.org

Tištěný magazín

Elle cover
REKLAMA