Mindfulness v posteli

Střízlivé odhady tvrdí, že denně uděláme asi 35 tisíc rozhodnutí, ty ambicióznější mluví až o 70 či 90 tisících. Žijeme v doě, která na nás klade vysoké nároky a nutí nás k závratnému tempu. Není tedy divu, že po ulehnutí ještě dlouho přemýšlíme nad uplynulým dnem a sex už se nám jaksi do rozvrhu nevejde. Když už se ‚k akci‘ odhodláme, ne vždy se nám u ní podaří v myšlenkách setrvat. Klišé z komedií, kdy žena komentuje snažení svého partnera poznámkami o nutnosti umýt nádobí, se tak stává smutnou realitou.

Mohlo by se vám líbit

SEXUÁLNÍ UNIVERZITA: Hodina dějepisu při které se budete červenat

Toto jsou dějiny, které píše samotný život i naše libido. Ponořte se s námi do tajů sexuální historie. Půjdeme na to chronologicky...
elle.cz

Snažíme se proto vrátit svým životům přirozený rytmus a jednou z cest za tímto cílem, na které se dnes upírá pozornost (a o pozornosti to celé vlastně je), je mindfulness. Učí nás, jak se vědomě, bez jakýchkoli soudů zaměřit na přítomný okamžik, na to, co vnímáme svými smysly, co se nám děje v hlavě a jak se u toho cítíme. A co že to má společného se sexem? Možná víc, než si myslíte. „Když netrénujeme mindfulness, tedy schopnost být bděle přítomni, jsme vlastně v režimu autopilota, kdy naše mysl nasedá na desetitisíce myšlenek, které nám denně prolétnou hlavou. To jsou ty známé situace, kdy při večeři místo naslouchání partnerovi v duchu formulujeme mail pro šéfa.

Mindfulness je schopnost uvědomit si tuto rozěkanost a následně vrátit mysl tam, kam chceme,“ vysvětluje Jitka Pouzarová, kvalifikovaná lektorka mindfulness a MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction). Zenoví mistři si toho, že se jim mysl někam zatoulala, všimnou okamžitě, trénovaný člověk s mindfulness praxí poměrně brzy a amatér možná vůbec ne. Pokud tedy člověk tyto techniky trénuje, dříve si uvědomí, že se mu při sexu třeba do myšlenek vkradla fantazie o pohledném herci nebo krásné modelce, a má možnost rozhodnout se, jak s tím naloží zda se nechá unést na vlnách představivosti, nebo se vrátí do přítomnosti k partnerovi, k prožitku těla.

Naše tělo existuje jen právě teď. Za pár chvil bude úplně jiné.

Z pohledu tréninku mindfulness sexualitě také pomáhá, že se do přítomného okamžiku učíme nalaďovat skrze vlastní tělo. Tím se dostáváme k jednomu ze žhavých problémů západní civilizace – k odpojení od vlastního těla, které vede k tomu, že vůči jeho jemným signálům nejsme citliví a ignorujeme je. Interocepcí, tedy schopností vnímat vlastní tělo zevnitř, se přitom vědci v poslední době intenzivně zabývají. Z výzkumů totiž vyplývá, že má zásadní vliv na naše zdraví.

Chcete vědět víc? Celý článek si přečtete v dubnovém vydání ELLE, které si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze. Nově si ELLE můžete také přihodit k nákupu na Rohlik.cz.

Mohlo by se vám líbit

Dubnová ELLE vám ukáže sílu detailu

Na více než 40 stranách představí dubnová ELLE ty nej doplňky ve velkém speciálu, ale najdete toho v ní samozřejmě i mnohem více! Vezmeme vás do zákulisí módního světa, ale podívaté se i do nejintimnějšího prostředí vaší ložnice, kde vás naučíme, jak využít mindfullnes pro lepší sex. Kromě toho také zjistíte, co je to "skinimalismus".
elle.cz