Elixír věčné lásky? Odpověď zní: emoční intimita

Fyzická versus emoční intimita

Působí jako zázračný lék na všechny vztahové trable. Jako elixír věčné lásky a záruka toho, že to, co si slíbíte před oltářem, jednoduše vyjde. Stejně jako na fyzické intimitě, ale musíte pracovat i na té emoční. Právě vzájemná blízkost se totiž postupem času ze vztahu vytrácí. „Velké množství párů zažívá na začátku vztahu silnou fyzickou intimitu, jakmile ale přijde první problém, nezvládnou ho. To je dáno tím, že nemají dostatečně rozvinutou emoční intimitu,“ vysvětluje Sofia Robirosaová, autorka bestselleru The Business of Marriage. Pocit sounáležitosti a porozumění je přitom základním kamenem spokojeného vztahu. Tak si ho budujte, posilujte a hýčkejte. Jen tak něco pak s vaším partnerstvím nezamává.  

Respekt ano, věčná vášeň nikoliv. Na co máte ve vztahu nárok?

elle.cz

Na elixír věčné lásky jste dva

Emocionální intimita ale není jen obyčejná blízkost. Není to pouhé pohlazení, dotek ruky či vřelé objetí. Je to mnohem víc. „Intimita, která je ve vztahu tak důležitá, zahrnuje vzájemné hluboké poznání, kdy se snažíte poznat svého partnera nebo přátele na opravdu hluboké úrovni. Chcete vědět, s čím bojují, s čím se ve svém nitru perou. Co jim naopak dělá radost, jak se cítí, když se jim v životě přihodí různé věci,“ vysvětluje manželská terapeutka Beverly Engel. Je to cosi reálného, jakási opravdovost, kterou se nebojíte skrývat. Vztah, který má fungovat, je totiž postaven nejen na tom krásném a pozitivním, ale i na tom, o čem se občas zdráháte mluvit. Tím, že své slabosti odhalíte a budete je s partnerem vzájemně sdílet, vám pomůže v mnohém. Najednou na to břímě totiž nebudete sama, budete na to dva.

Swingeři mezi námi: místo rozvodu swingers party?

elle.cz

Mluvte spolu

Nedostatek hlubší komunikace a lidské blízkosti je přitom hlavním problémem dneška. Koučka Kelly Sinningová proto dává svým klientům často jediný úkol: mluvte spolu. „Člověka často běžné denní povinnosti a zdánlivě stereotypní režim zcela vyčerpají a nedají mu šanci probrat se svým protějškem základní a důležité věci,“ zmiňuje se expertka. To podle ní vede k odcizení a k pocitu, že je každý na všechno úplně sám. Najděte si proto každý den aspoň chvilku, deset nebo patnáct minut, a vyposlechněte si názory toho druhého. Nasloucháním a vcítěním se do svých pocitů totiž budete udržovat partnerské pouto živé. Dejte ale pozor na styl komunikace, který máme nutkání občas měnit, a to hlavně v dlouhodobém vztahu. Humor nahrazuje sarkasmus, vlídnost kritika a výsměch. Podobné komunikační chování nejenže nevyřeší daný problém, ale navíc je hozenou rukavicí pro oslabení emoční intimity.

Nebaví vás sex s partnerem? Problém je možná ve vaší hlavě. Co s tím?

elle.cz

Zdroje: huffpost.com, The Business of Marriage