Mohou být ženy a muži opravdu přátelé? A co když chce jeden víc?

 

Platonické přátelství mezi mužem a ženou je něco velice vzácného, čistého a v podstatě jde o takového jednorožce mezi vztahy. Jde o mýtus, který se však jednou za čas opravdu dokáže zhmotnit, když k sobě heterosexuální muž i žena necítí žádnou lásku ani sexuální touhu... To je však velice obtížné. Z dlouhodobého hlediska je to rarita, jelikož s blízkostí vniká i silnější pouto a objevují se i emoce. Mohou tedy muži a ženy zůstat výlučně přáteli? Na jak dlouho? A jak si takové přátelství zachovat, když jeden z dvojice už nechce být pouze přítelem? Vlastně to není tak těžké, jak si myslíte, jen je nutné dodržovat přísná pravidla. My jsme sepsali alespoň ta základní a podle nás i nejdůležitější. 

Proč to (ne)zkusit se svou dětskou láskou?

elle.cz

1. Buďte si vědomi svých slov i činů 

Když mozek zatemní emoce, někdy je složité uvažovat realisticky. Ať už jste vy tím, kým cloumají pocity nebo tento nával citů musíte odrážet, je důležité si na obou stranách uvědomit, co říkáte a jak se chováte. Nechcete přeci někoho, koho máte rádi - ačkoliv jen platonicky – tahat za nos nebo je naopak stavět do nepříjemné situace.  

2. Mluvte o tom 

Tohle jste pravděpodobně slyšet nechtěli, ale komunikace je zkrátka důležitá. Není snadné ukázat svou zranitelnou stránku, ale pokud se vaše city změnily, ven s tím. Navíc nikdy nevíte, jestli to ten druhý náhodou necítí stejně. A pokud ne, opravdu chcete něco takového dusit v sobě? Ať už jste v jakékoliv pozici, vždy spolu jednejte laskavě a zdvořile.  

3. Stanovte si hranice 

Když už jste si o všem promluvili, je na čase ve vztahu nastavit nějaká pravidla. Možná by pro vás nyní nebylo úplně ideální přespávat jeden u druhého, či chodit do kina na romantické komedie... Je lepší se vyhnout romantickému pokušení. Proč si zbytečně ubližovat? 

Je najít toho pravého otázkou chemie a čísel?

elle.cz

4. Respektujte svého partnera 

Žárlivost je ošemetná věc. Pokud však zjistíte, že se váš platonický přátelský vztah změnil a vy jste ve vztahu, jednejte na rovinu a respektujte přání svého partnera. Nelžete! Vše se dá vyřešit, a to zejména předešlým bodem - opět otevřenou komunikací.  

5. Čas léčí 

Tohle zní možná jako klišé, ale bohužel je to pravda. Pokud zjistíte, že váš kamarád či kamarádka chtějí víc, než jen přátelství a vy tyto city neopětujete, dejte tomu čas. Možná je nasnadě dát si chvíli odstup, nevídat se tak častěji a nechat situaci, ať se uklidní. Nepřerušujte však kontakt úplně, pokud neusoudíte, že je to k lepšímu.  

Ženská vzplanutí – jak je odbavit a nezranit?

elle.cz