Únava, vztek a vzájemná kritika: 5 největších zabijáků vztahu

Myslete pozitivně

Je to jednoduchá matematika. Ve zdravém vztahu by měl poměr pozitiv převažovat nad negativy. Alespoň v poměru 3:1. Fakt, že svého partnera vnímáte v pozitivním světle, je základ úspěchu. Pod nikdy nekončícími kritickými poznámkami hasnou nejen úsměvy, ale hlavně koroduje vztah. Uvědomte si, co je na vašem partnerovi dobré, a toho si na něm važte. Uvidíte, že v podobném světle začne vnímat i on vás.

Komunikujte, nepředpokládejte

Vzájemná tajemství, která před sebou skrýváte, rovněž nikomu neprospějí. „Vztah je o vzájemné synchronizaci. Měli byste být schopni mluvit jeden před druhým, pracovat spolu, řešit problémy spolu,“ vysvětluje vztahový kouč David Wygant. Malá tajemství nemusí škodit, mohou se ale stát odrazovým můstkem pro ta větší a mnohem nebezpečnější. A odtud je už jen malý krůček ke ztrátě důvěry…

Mohlo by se vám líbit

Dohoda o nevěře: Může fungovat, nebo je to cesta do vztahových pekel?

Smlouva o nájmu, o pojištění auta, nemovitosti, smlouva pracovní, smlouva s telefonní společností. Během života jich uzavřeme nespočet. Může ale doopravdy fungovat dohoda, v níž se dva domluví, že budou mít milence? Nebo z ní bude profitovat vždy jen jeden z páru?
elle.cz

Mějte vzájemné rituály

Udržet si v dlouhodobém svazku jiskru a vášeň je hodně těžké. Možná dokonce nemožné. „Žádná dlouholetá manželství si počáteční chemii neudrží,“ říká dokonce psycholožka Carly Snyder. Ale nejde tak úplně o chemii. Jistý odstup je možná v dlouhodobém vztahu přirozený, nikdy by se ale neměl zájem o druhého člověka zcela vytratit. Pokud nechcete jít rozchodu naproti, mějte rituály, při nichž se budete věnovat jeden druhému. Ať už je to hodina denně u odpolední kávy či víkend v nějaké malé chatce na horách. Důležité je nebrat partnera jako samozřejmost.

Udržujte rovnováhu

Dopřejte si vzájemnou svobodu – samozřejmě v rámci mezí. Nezakazujte si večery s přáteli, neomezujte se v práci a nebuďte na sobě materiálně závislí. Nestojíte přece o to, aby z vašeho vztahu vyprchala rovnováha a vy jste jeden druhému vyčítali každou maličkost. Nic neposílí váš vztah tolik, jako když mezi sebou budete pěstovat vzájemnou nezávislost, jak emoční, tak materiální. Mějte své zájmy, přátele, práci a ve vztahu buďte proto, že chcete. Ne proto, že musíte.

Mohlo by se vám líbit

Vy & on: Jak velký věkový rozdíl je moc velký?

Když je váš partner výrazně starší, posloucháte, že je to váš sugar daddy. Když je mladší, slyšíte, že si držíte kolouška. Jaké předsudky ohledně věkového rozdílu partnerů panují? Kdy je to ještě ok a kdy už je to moc?
elle.cz

Ve vztahu zapomeňte na slovíčko „ne“

Podobně jako stereotyp ničí vztah i laxnost a negace. Pokud nemáte zájem spolupracovat, nechcete se o ničem bavit, natož se hrnout do nějakých inovací, nápadů nebo zlepšení, máte zcela jistě našlápnuto k rozchodu. „Tento typ stagnace zabraňuje jakémukoliv pozitivnímu pohybu a je úplně jedno, zda je strnulý jen jeden partner, nebo oba,“ podotýká sexuální terapeutka Jacqueline Hellyer. Užíváte-li výrazy „nechci“, „nemám zájem“, „neřeknu“ či snad „je mi to úplně jedno“, pak je jakákoliv práce na budování a posouvání vztahu nemožná.

Mohlo by se vám líbit

Jste mikronevěrní? Nedopouštíte se zrádné nevěry na sítích i vy?

Současná doba k tomu jednoduše vybízí. Chatujeme, flirtujeme, posíláme si „nevinné“ smajlíky a fotky, přidáváme komentáře. Je to doslova návykové. Navíc zábavné a nijak nebezpečné… Nebo je to s mikronevěrou právě naopak?
elle.cz

Zdroje: Yourtango.com, simplypsychology.com, The Lancet