Breakup sex: Konec kapitoly, nebo začátek horské dráhy?

 

Studie z roku 2020 se pokusila lépe vysvětlit chování lidí po rozchodu, včetně intimních interakcí mezi (ex)páry. Výzkum se skládal ze dvou částí - první zjišťovala, jaké pocity doprovázeli muže a ženy po breakup sexu v minulosti, v porovnání s tím, jak si mysleli, že to v budoucnu ovlivní jejich emoce. Druhá část se soustředila na to, co obecně muže a ženy motivuje k sexu po rozchodu. Vědci zjistili, že motivace je u pohlaví různá. Výsledky první studie (které se účastnilo 212 participantů) ukázaly, že muži mají po rozchodovém sexu lepší pocit sami ze sebe, zatímco ženy mají lepší pocit ze vztahu obecně. Druhá studie (jež se účastnilo 585 participantů) naznačila, že pro breakup sex existují tři hlavní motivace: udržení vztahu, hédonismus a ambivalence. Jinými slovy - pro dobrý pocit, pro rozřešení emocionálního konfliktu vůči druhé osobě a/nebo protože si myslíme, že existuje způsob, jak vztah zachránit. V této konkrétní studii hédonistické a ambivalentní důvody převažovaly ze strany mužů.
 

Carrie Bradshaw jednou ve své kolonce položila zásadní otázku: „Když někoho milujete, kam se po rozchodu poděje láska, kterou cítíte?”. City zkrátka nikam nezmizí, a proces hojení mnohdy trvá dlouhou dobu.

 

Může vám dát falešnou naději

Možná, když spolu strávíte jednu poslední noc, přesvědčí vás, že máte stále silné emocionální i fyzické pouto. Terapeutka Holly Richmond říká, že lidé mohou argumentovat stylem „... podívej, jak je nám dobře, vážně to chceš celé zahodit?”. Není proto překvapením, že se věci mohou následně rychle vymknout kontrole.

Mohlo by se vám líbit

Jak poznat, že vás miluje i po rozchodu?

Rozchody nejsou snadné. Vědomí, že už možná nikdy nebudete s osobu, kterou milujete, je jedno z nejtěžších. Jak lze zjistit, že vás stále miluje, když máte pocit, že jste udělali chybu, kterou byste rádi napravili?
elle.cz

Brání vám pohnout se z místa

Rozchodový sex vám může pořádně zamotat hlavu, a byť se můžete v krátké době cítit dobře díky návalu hormonů (oxytocinu), v delším časovém horizontu, kdy nával pozitivních emocí pomine, můžete být zmatenější než předtím. Nezřídka lidé pociťují stud, který se následně podle terapeutky Rachel Needle mění v emocionální bolest. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Tři tečky za kapitolou

Podle psychoterapeuta Johna D. Moora však může mít i pozitivní přínos. Mezitím, co se mnoho odborníků shoduje na tom, že ukončení vztahu je jednou tlustou tečkou za kapitolou, Dr. Moore tvrdí, že se spíše jedná o dlouhodobý proces. Podle něj může breakup sex pomoci oběma účastníkům zpracovat některé emoce obklopující konec vztahu. Může se jednat o oslavu jedné části vztahu, která fungovala dobře, kterou jste oba milovali, a zároveň způsob, jak opustit vztah kvůli tomu, co nefungovalo. 

Mohlo by se vám líbit

Věčný ex. Proč se vrací znovu na scénu a motá vám hlavu?

Chovají se jako nezvaní hosté a dokáží převrátit zavedený chod věcí naruby. Zpravidla se objevují vždy, když už jsme přesvědčení o tom, že jsme náš rozchod zpracovali. Proč to dělají a jak na „oživlého ex" adekvátně reagovat?
elle.cz

Je to dobrý nápad?

Byť se odborníci na dané odpovědi zcela neshodují, jedno je jasné. Pokud chcete mít breakup sex kvůli tomu, abyste vztah zachránili, bude lepší se mu vyhnout, a eliminovat tak případnou bolest pro sebe či partnera. Jestliže jste však oba odhodláni jít dál, a chcete tak oslavit vše krásné ve vašem vztahu - je to možná closure, který hledáte.  

Mohlo by se vám líbit

Zlatá pravidla pro ten nejskvělejší sex na světě

Máte za to, že váš sexuální život je naprosto v pořádku, že vám to s partnerem v posteli klape víc než dobře a že není co řešit? Ale představte si, že by se vaše milování dostalo nejméně o level výše. S našimi zlatými pravidly poznáte rozdíl mezi dobrým a megaparádním sexem.
elle.cz