Vztah s narcisem vás zraní. Jak poznat, že jste uvízli v jeho spárech?

 

Název závažné psychologické poruchy se odvíjí od antické báje o Narcisovi, který se zamiloval do vlastního odrazu, až spadl do vody a utopil se. Člověk, který tímto neduhem trpí, je v podobném bludném kruhu. Ačkoliv na okolí působí velmi sebejistě až arogantně, ve skutečnosti je velmi přecitlivělý na zraněné sebevědomí. Mnohdy je to následek neempatické, kritické a ponižující výchovy rodičů, kdy dítě si vytváří přesvědčení, že má hodnotu pouze pokud je úspěšné.

V dospělosti se takový jedinec snaží utéct vnitřnímu tlaku a pocitu prázdnoty sobeckým chováním, kdy se postaví do absolutního středu svého vesmíru. Jeho blízcí vnímají tuto osobnost jako někoho, kdo je do sebe nekriticky zamilován, ale zdání klame. Narcistní osobnosti mají to nejnižší sebevědomí, jaké si dovedete představit.

Narcistní partneři se ve vztazích chovají velmi podobně: ve fázi dvoření vás ohromí. Je to ten nejzajímavější, nejpřitažlivější člověk, který si umí získat každou společnost. Přes fázi zamilovanosti si ani nevšimnete, že jste spadli do závislého vztahu, ve kterém jste uvězněni. Základním projevem chování narcise je totiž nepředvídatelnost: dva dny vás miluje nejvíc na světě, ale pak se najednou chová odmítavě či agresivně. Používá na vás metodu cukru a biče, kdy jste nejdřív vynášeni do nebes, pak najednou kritizováni za sebemenší maličkost. Od vzhledu po to, jakou máte rodinu či kariéru.

10 otázek, které si položit před rozchodem

elle.cz

Zlobit se ale dlouho nevydrží, protože potřebuje k životu váš obdiv a lásku. Takže za pár dnů je vše zase zpátky a narcis se chová jako pozorný, milující partner. Nevypočitatelný přístup narcise vás zbaví sebevědomí a úcty k sobě. Začínáte si říkat, že svému protějšku musíte pomoct, skrytě se obdivujete za to, že s ním dokážete být, i když vám zrovna ukazuje svou temnou stránku. Hledáte racionální vysvětlení své milostné nestability, chytáte se hezkých chvilek, ale mezitím se noříte stále hlouběji do nezdravého vztahu.

 

Nevypočitatelný přístup narcise vás zbaví sebevědomí a úcty k sobě.

 

O vztahu s narcisem se nedá hovořit jako o partnerství v pravém slova smyslu, je to závislost. Okolí si začíná všímat, že se měníte k horšímu. Přizpůsobujete se svému egocentrikovi, snažíte se vyhovět a přestáváte si rozumět s rodinou a přáteli. Zachránit se můžete leda rozchodem, ale k podobnému rozhodnutí se ze závislostního vztahu dostává jen těžko. 

Může to trvat dlouhé měsíce i roky, než k takovému kroku dospějete. A bude to jedna z nejtěžších životních zkoušek, protože od vás bude vyžadovat všechnu vnitřní sílu. Připomínejte si stále, proč ze vztahu s narcisem chcete odejít: cítíte se vysátí, ponižuje vás, zneklidňuje, prožíváte prázdnotu a dojem, že vaše bytí nestojí za nic.

Nikdy proto nedávejte „ještě poslední šanci", ale ani dopředu rozchod neoznamujte. V opačném případě vás narcistický partner začne zavalovat pozorností, manipulací, nebo naopak ještě zvýšenější agresí. Pamatujte, že navzdory tomu, jak náročné období právě prožíváte, máte na výběr. Odejít, být zase svobodní, zahojit se a navázat vztah s člověkem, který vás bude respektovat.

Chcete štěstí v lásce? Bez psychologa to nepůjde

elle.cz