Sparring vztahu: Jaké lekce vám dá kouč?

V tomto případě rozhodně neplatí, že je špatně, když je někdo další ve vztahu. Kouč je mentorem s nadhledem. Nejde o klasického poradce z manželské poradny, navede vás na cestu, k řešení však musíte dojít vy sami, abyste si osvojili správný vzorec chování. Pomáhá lidem nejen řešit životní problémy, rovněž je motivuje. Jde skutečně o sparring partnera, jenž podporuje váš rozvoj, nikoli o soupeře. 

Mohlo by se vám líbit

Sugar baby: Iluze bohatství nebo život ve zlaté klícce?

Jsou mladé, krásné a ze života si berou to nejlepší, co nabízí. Za bezstarostný přepych oplácí svou společností a náklonností. Alespoň tak si jejich život představují ostatní. Je cukrovým dívkám opravdu co závidět nebo je jejich svět blýskavý pouze v našich očích?
elle.cz

Pohodlně se usaďte a povídejte

Ocitla jste někdy s partnerem v manželské nebo vztahové poradně? Pak si jistě vybavujete, že na sezení jste oba byli nejspíš podrobeni psychoanalýze. Koučování je pro mnohé příjemnější, protože protistrana vám naslouchá, jeví o vás zájem, cítíte se příjemněji, protože nečekáte na „diagnózu“. Pozitivní je i skutečnost, že se příliš nezabýváte minulostí. Žít se má přítomností, plánovat se má do budoucnosti, minulost již nezměníme. I když má bezesporu vliv na jisté skutečnosti, které se nám v životě dějí, neměli bychom se na ni příliš upínat. Vadí vám, že vám byl partner nevěrný? Je to nepříjemné, ale už se s tím nedá nic dělat. Pokud jste společně u kouče, projevil ochotu nyní pracovat na vztahu, aby byl nadále skvělý i do budoucna. Nemusíte půl hodiny rozebírat, proč vám byl nevěrný, jen vás to může bolet ještě víc.

Kouč vás nesoudí

Na rozdíl od jiných terapeutů koučové nevynáší soudy. Někdy se v poradnách může stát, že v případě krize je jeden z partnerů nebo oba z něčeho obviňováni. Proč vyvolávat takové pocity? Lepší je motivovat partnery k tomu, aby hledali způsob, jak mít vztah pestřejší a nevinit je, proč je zatím spíš zašedlý. Cestou vás provede právě mentor, který vám ukazuje nové způsoby, k nimž dojdete vy sami s partnerem.

Jak najít vztahového kouče?

Určitě je dobré dát na zkušenosti druhých, protože koučů není málo. Vy sami se ovšem musíte s daným terapeutem cítit dobře. Pokud vám ve společnosti sebelepšího profesionála není fajn, výsledný efekt nebude dobrý. Koučování je o vzájemných vztazích a pocitu důvěry. Velkou roli hraje i prostředí, v němž budete řešit své potíže. Někdo se uvolní v tiché místnosti, jiný dá alespoň na začátku přednost neutrální půdě, jakou je kavárna. Pokud vás brzdí stud, můžete počáteční konverzaci zahájit přes videohovor. A jeden postřeh – vztahový kouč se netýká pouze párů. I single lidé touží po vztahu. Proto, pokud se jim nedaří, pomůže kouč. Podívá se na chyby, které dotyčný dělá a opět ukáže ideální cestu a klíč k úspěchu.

Mohlo by se vám líbit

5 varovných znamení, podle kterých poznáte sociopata

Opravdu dokonale ho pozná jen psycholog nebo psychiatr, ale protože se se sociopatem nedá dlouhodobě žít, ani navazovat blízké vztahy, neuškodí znát pár znamení, které vás mohou varovat, že jste narazili na ne úplně snadnou osobnost.
elle.cz

Proměňte své „já“ v něco lepšího

Vztahový kouč neřeší pouze problémy ve vztahu, zaměří se i na vlastnosti, které nám komplikují vztahy. Mohou to být pocity méněcennosti i přílišné sebevědomí. Také vás může limitovat přílišná důvěřivost. Kouč je mentor, který vám nastavuje zrcadlo a učí vás měnit některé stereotypy a vzorce chování, jež vám komplikují život. Naopak si osvojíte přínosné způsoby jednání, na něž si přijdete sami. S trochou pomoci vašeho guru.

Zdroje: Somaticaninstitute.com, Noomi.com, Postivepsychology.com