Sparring vztahu: Jaké lekce vám dá kouč?

V tomto případě rozhodně neplatí, že je špatně, když je někdo další ve vztahu. Kouč je mentorem s nadhledem. Nejde o klasického poradce z manželské poradny, navede vás na cestu, k řešení však musíte dojít vy sami, abyste si osvojili správný vzorec chování. Pomáhá lidem nejen řešit životní problémy, rovněž je motivuje. Jde skutečně o sparring partnera, jenž podporuje váš rozvoj, nikoli o soupeře. 

Sugar baby: Iluze bohatství nebo život ve zlaté klícce?

elle.cz

Pohodlně se usaďte a povídejte

Ocitla jste někdy s partnerem v manželské nebo vztahové poradně? Pak si jistě vybavujete, že na sezení jste oba byli nejspíš podrobeni psychoanalýze. Koučování je pro mnohé příjemnější, protože protistrana vám naslouchá, jeví o vás zájem, cítíte se příjemněji, protože nečekáte na „diagnózu“. Pozitivní je i skutečnost, že se příliš nezabýváte minulostí. Žít se má přítomností, plánovat se má do budoucnosti, minulost již nezměníme. I když má bezesporu vliv na jisté skutečnosti, které se nám v životě dějí, neměli bychom se na ni příliš upínat. Vadí vám, že vám byl partner nevěrný? Je to nepříjemné, ale už se s tím nedá nic dělat. Pokud jste společně u kouče, projevil ochotu nyní pracovat na vztahu, aby byl nadále skvělý i do budoucna. Nemusíte půl hodiny rozebírat, proč vám byl nevěrný, jen vás to může bolet ještě víc.

Kouč vás nesoudí

Na rozdíl od jiných terapeutů koučové nevynáší soudy. Někdy se v poradnách může stát, že v případě krize je jeden z partnerů nebo oba z něčeho obviňováni. Proč vyvolávat takové pocity? Lepší je motivovat partnery k tomu, aby hledali způsob, jak mít vztah pestřejší a nevinit je, proč je zatím spíš zašedlý. Cestou vás provede právě mentor, který vám ukazuje nové způsoby, k nimž dojdete vy sami s partnerem.

Jak najít vztahového kouče?

Určitě je dobré dát na zkušenosti druhých, protože koučů není málo. Vy sami se ovšem musíte s daným terapeutem cítit dobře. Pokud vám ve společnosti sebelepšího profesionála není fajn, výsledný efekt nebude dobrý. Koučování je o vzájemných vztazích a pocitu důvěry. Velkou roli hraje i prostředí, v němž budete řešit své potíže. Někdo se uvolní v tiché místnosti, jiný dá alespoň na začátku přednost neutrální půdě, jakou je kavárna. Pokud vás brzdí stud, můžete počáteční konverzaci zahájit přes videohovor. A jeden postřeh – vztahový kouč se netýká pouze párů. I single lidé touží po vztahu. Proto, pokud se jim nedaří, pomůže kouč. Podívá se na chyby, které dotyčný dělá a opět ukáže ideální cestu a klíč k úspěchu.

5 varovných znamení, podle kterých poznáte sociopata

elle.cz

Proměňte své „já“ v něco lepšího

Vztahový kouč neřeší pouze problémy ve vztahu, zaměří se i na vlastnosti, které nám komplikují vztahy. Mohou to být pocity méněcennosti i přílišné sebevědomí. Také vás může limitovat přílišná důvěřivost. Kouč je mentor, který vám nastavuje zrcadlo a učí vás měnit některé stereotypy a vzorce chování, jež vám komplikují život. Naopak si osvojíte přínosné způsoby jednání, na něž si přijdete sami. S trochou pomoci vašeho guru.

Zdroje: Somaticaninstitute.com, Noomi.com, Postivepsychology.com