Zatočte se závistí jednou pro vždy. A obraťte ji v motivaci

Vůči závisti není nikdo imunní. Je součástí naší přirozenosti, jelikož většinou závidíme těm, se kterými se srovnáváme. Závist není způsobena touhou po hmatatelných věcech jiných lidí, ale je spíše dána pocitem vlastní méněcennosti a frustrace z toho, že tyto věci nejsme schopni získat vlastní silou. Závist tak není ničím jiným než bojem s našim vlastním mindrákem – toužíme po tom, aby se dobré věci děly i nám, a ne pouze našemu okolí. Sociální sítě tomu také moc nepomáhají. Den co den si prohlížíme vyretušované fotografie hvězd, instagramové reels tropických dovolených nebo nekonečné stories plné lahodných jídel a večerních „prosecco party”. V tichosti si pak přejeme, abychom toho byli taky někdy součástí. Paradoxem je, že čím více času věnujeme jiným, tím více se vzdalujeme od svých cílů a osobního úspěchu.

Existuje nicméně možnost, jak tuto závist proměnit na motivaci a produktivitu, která vám pomůže získat sebevědomí a nasměrovat vás na správnou cestu.   

Závist je nakažlivá

Až se budete příště dívat na něčí příspěvek na sociálních sítích a tiše závidět, připusťte si myšlenku, že se stejným způsobem někdo dívá na vás. Ve vašem okolí je spousta lidí, kteří vám závidí vaši práci, partnera, styl nebo postavu. Buďte proto k sobě objektivní a neignorujte všechno dobré, co v životě máte. Buďte právem hrdí na to, čeho jste doposud dosáhli. A buďte za to vděční. Když už jste se dopracovali až sem, existuje jediná cesta – vpřed!  

Stačí odhalit původ...

Když se přistihnete, že někomu něco závidíte, na chvíli se zastavte a zkuste zjistit proč. Závidíte kamarádce, která byla povýšena? Ale proč? Protože chcete její pozici, nebo protože toužíte po povýšení ve vlastní práci? Ve chvíli, kdy budete moci upřímně identifikovat, co vám v životě chybí, bude o to snazší toho dosáhnout.  

 

Je 50 nových 30? Rozhodně ano. Dokazují to hrdinky And Just Like That

elle.cz

 

Analyzujte „cizí” úspěch

Jakým způsobem vaše kamarádka dosáhla povýšení? A jak vlastně získala tu dokonalou postavu, kterou jí tolik závidíte? Je něco, co vám brání dosáhnout toho samého úspěchu? Místo toho, abyste se topili v slzách, zkuste raději analyzovat, zda vám ona snaha a energie stojí za „vytoužený výsledek”. Vidíte nejspíš jen část příběhu – mohou za tím být bezesné noci, pot i slzy. A hlavně dlouhá odříkání každodenních radostí. Poté, co si uvědomíte, že úspěch nepadá jen tak z nebe, bude pro vás snazší radovat se z obyčejných věcí.  

Najděte si vlastní cestu

Neexistuje jeden univerzální recept na úspěch – každý si musíme najít ten svůj. Jedno je však jisté, bez konzistentní práce to nepůjde. Co vám také může pomoct, je bodový plán. Pokud například závidíte své kamarádce to, že je úspěšnou realitní makléřkou, kterou jste chtěla být také, plán je jasný. Jste připravena investovat do svého snu energii a čas? Načrtněte si body a začněte je postupně plnit – zjistěte, zda nějaká kancelář neshání posilu, oprašte svůj životopis a najděte si kurzy, které bude třeba absolvovat.

Radujte se z úspěchů

Nikdy nepodceňujte své schopnosti – úspěch není samozřejmost. Pokud se vám něco podařilo, pochvalte se a buďte hrdí na svá (byť i nevelká) vítězství. Analyzujte, co všechno dnes máte a jak jste toho dosáhli. Zcela jistě to nebyla jen souhra náhod – za každým úspěchem stojí kus práce, což znamená, že jste ji zvládli, a není tak důvod bagatelizovat vaše schopnosti. Věřte, že vše, co mají ostatní, můžete mít i vy.  

 

Zdroj: Elle.ru, Psychologytoday.com

7 typů chování, které vás brzdí od větších pracovních úspěchů

elle.cz