REKLAMA

#ELLEtravelblog: Bali podle Aki Votrubové

REKLAMA

V poslední době stále populárnější exotická destinace, Bali, se objevuje snad ve všech feedech instagramových cestovatelů a cestovatelek. Možná je všude toho Bali tak trochu moc. Já sama jsem byla “Bali skeptik” a říkala jsem si, proč zrovna na Bali všichni tak houfně jezdí. Vlastně náhodou jsem se v loňském roce ocitla na tomhle šťastném ostrově a upřímně mě okamžitě okouzlil. Rozhodla jsem se ho poznat víc a jinak než jak ho známe z těch dokonalých fotek na internetu a na konci loňského roku jsem se sem přestěhovala na (zatím) pět měsíců. A právě díky tomu jsem mohla Bali poznat úplně jinak.

Já sama většinu času trávím v Canggu, což je oblast na břehu oceánu necelou hodinu od letiště v Denpasaru, kde najdete zkrátka všechno, co mladý člověk ke štěstí potřebuje. Restaurace se spoustou zdravého jídla, obchůdky s módou od místních a australských značek, kavárny, kde mají skvělá ice cappuccina, ale i jóga centra a crossfit "gymy", kam se můžete jít během dovči trochu vybít. Možností je tu nespočet a nedojdou vám ani po týdnech na Bali. A abych vám ten neturistický každodenní život na Bali přiblížila lépe, rozhodla jsem se vám ukázat, jak trávím svůj (ideální) den v Canggu na Bali já…

Na Bali se vstává brzy!

Na nejslavnějším z více než 17 000 indonéských ostrovů se vstává za kuropění. Slunce vychází před šestou a ihned po východu už bývá oceán podél surfařských pláží plný nadšenců do tohoto sportu. Brzká ranní “surf session” je totiž vůbec to nejlepší, jak můžete svůj den na Bali odstartovat. Nejen, že jsou skvělé podmínky pro surfování, ale ostrov je ještě klidný a tichý a není nic hezčího než chytat vlny za brzkého ranního slunce. A že jste to nikdy nezkoušeli? Nezoufejte, protože pláže jsou doslova lemovány půjčovnami surfů, kde si můžete zaplatit i učitele, který vás trpělivě naučí bojovat s vlnami a většina lidí, kteří zkouší na Bali surfovat, se po prvních pár hodinách na surf postaví nebo alespoň chytnou svou první vlnu. A věřte mi, že to je pocit k nezaplacení, který zkrátka chcete zažít!

aki

Snídaňových spotů je tu jako máku

Po pořádné surfovačce vyhládne, jen si nemyslete, bojovat se silami oceánu hodinku, dvě je pořádná makačka a za to si zasloužíte nějakou vydatnou dobrotu. Můžete si dát snídani ve slavném Crate café, oblíbeném podniku, kde se potkávají surfaři, fotografové a cestovatelé z celého světa na ranní kávu a poctivou porci ranních proteinů, třeba slavný avokádový sendvič “Veto” s feta sýrem a sázenými vejci a mandlový flat white, za který by se nestyděli ani v pražském Vnitroblocku. Pokud vás baví spíše sladké snídaně, nesmíte vynechat sweet potato waffles v Motion café, podniku, kde nejen skvěle vaří, ale jejich turmeric juice a protein bars jsou základem jídelníčku snad každého fitnessáka na Bali!

Na výlet nebo třeba na koupačku?

Přes poledne je nejlepší se zrelaxovat někde u bazénu. Vybrat si můžete z obrovského množství beachclubů, které najdete po celém pobřeží indického oceánu. V Canggu jsou slavné podniky Finns, La Brisa nebo třeba v nedalekém Seminyaku plážový bar Mrs. Sippy, kde si můžete vyzkoušet skok do vody z pětimetrové věže. Pokud vás spíš než DJové u bazénu a koktejly na přímém slunci láká sůl ve vlasech a odpočinek v písku, můžete si s kokosem v ruce užít pláže Berawa či Batu Bolong. A jestli jste akčnější, navštivte třeba chrám Tanah Lot tyčící se na útesu uprostřed oceánu, projděte se mystickým městem Ubud či se můžete ztratit ve spleti chodníčků rýžových teras Tegalalang. 

Nejlepší dovolená je aktivní dovolená!

Holdujete tomuto heslu? Já musím říct, že jsem teprve na Bali pochopila, jak moc príma je cvičit, ideálně každý den. A není náhodou, že je tento ostrov místem, kde se setkávají jogínky, ale i nadšenci do fitness a crossfitu ze všech koutů planety, aby se od sebe navzájem učili a motivovali se. Pokud se chcete před večeří příjemně protáhnout a zameditovat si na józe, zajděte si do Yoga Practice, slavné shally (jóga centra) na meditační “Restorative class”.

Chcete se raději pořádně zničit a těšit se pak o to víc na skvělouvečeři? Můžete si užít crossfit trénink ve slavném Wanderlustu nebo v mém domovském gymu, Canggu Nest, kam mě před časem vzala místní trenérská hvězda Gabriela Mackaničová a pohltilo mě to tak, že si den bez crossfitu už nedovedu představit. Ve všech těchto místech potkáte úžasné lidi, jak expaty, kteří tu žijí a jsou na sportu závislí, ale i turisty, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového. Tak či tak jsou to vždy setkání plná inspirace a už jen kvůli tomu doporučuji alespoň jednou zatnout zuby a jít si zacvičit, místní aktivní komunity jsou vůbec ty nejzajímavější!

Se západem slunce ta pravá legrace teprve začíná

Západy slunce jsou na Bali velice brzy, kolem šesté až půl sedmé večer a funguje tu taková hezká tradice “sejít se na sunset” na pláži, po celém dni se pozdravit s přáteli, připít si s nimi čerstvým kokosem či místním pivem Bintang a domluvit se na společné večeři, případně na plánu na večer. A že je opět z čeho vybírat!

V Canggu si můžete dát doslova cokoli z lokální i mezinárodní kuchyně ve všech cenových relacích, jaké si dovedete představit. Jedete lowcost? Dejte si smaženou rýži Nasi Goreng s kuřecím Satay za pár desítek korun. Máte chuť na pizzu? Rozhodně nevynechte italskou restauraci La Baracca nebo Luigi’s a pokud zrovna neholdujete masu, můžete si vybrat jeden z doslova milionu vegetariánských a vegan-friendly podniků na Bali, třeba slavný Shady Shack, bistro situované v krásné zahradě, kde jsem si oblíbila halloumi burger s domácími hranolkami.

Po večeři si ještě můžete dát drink v jednom z nočních podniků. Do Oldman’s si jděte zatancovat na popové songy, do Deus ex Machina je dobré zajít v neděli na živý koncert a do lehce dražšího podniku The Lawn zase směřují milovníci deep house a techno muziky a nebo jako já, fanoušci jejich kokosového Mojita, které je zde podle mě nejlepší v Canggu. Pokud vás zajímá skateboarding, skočte se podívat do baru Pretty Poison v jehož středě je veliký bazén na skatování, kde jezdí jen ti největší borci, protože je to údajně jedno z nejnáročnějších skatových míst v okolí. Nezůstávejte ale venku příliš dlouho, protože nezapomeňte, že v šest ráno opět vstáváte na surf ;-)

aki

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA