Jak letos cestovat? Udržitelně!

Udržitelnost je v poslední době skloňované téma, které se týká veškerých sfér naší existence. Asi nikoho nepřekvapí udržitelnost, která je spojená s módou, nakládáním s odpadem, recyklací a celkového zpomalení našich životů a více uvědomělého lifestylu. Co možná není tak často proklamované, je udržitelné cestování. Ten pocit, když čekáme na letadlo je doslova k nezaplacení, ale každým naším letem zvyšujeme uhlíkovou stopu. Když se k tomu přidá pobyt v resortech u moře, tak z toho moc udržitelně nevyjdeme. Pokud byste chtěli trochu snížit svoji uhlíkovou stopu a ulevit tak planetě, máme pro vás pár tipů, jak začít cestovat udržitelněji.

Letět na druhý konec světa bude vždy na vrcholu našich oblíbených činností, často ale zapomínáme, jak krásná místa máme doslova za rohem. Proč letos nevyrazit objevovat více míst po České republice? Nadcházející měsíce jsou pro objevování Česka přímo stvořené. Pokud byste chtěli být ještě udržitelnější, zkuste protentokrát nechat auto zaparkované doma v garáži a vyražte na cestu vlakem. Nezapomeňte si také přibalit láhev na vodu a kelímek na kávu, které můžete opakovaně naplnit. Vyberte si z našeho průvodce tipů na lokální výlety po Česku.

 

5 tipů, jak změnit svůj přístup k cestování

elle.cz

Křehký Mikulov

Každoroční oslava designu se vrací na prosluněnou jižní Moravu. Město Mikulov poslední víkend v květnu po dvouleté pauze ožije designem a uměním. Proběhne již tradiční výstava designu na mikulovském zámku, která bude k vidění do 5. května a letos také v domě U Divokého muže, sídle ateliéru Daniela Piršče, který stál u zrodu festivalu. Slavit bude v Mikulově také samotná značka Křehký, která se na české scéně pohybuje již 15 let. Krásné umění ve vinařské oblasti? My této kombinaci říkáme velké ano a už se nemůžeme dočkat!

 

Veronika Jirousková, Křehký Mikulov 2019

 

Long Story Short

Užívat si designové pohodlí hotelu můžete i v Česku. Udělejte si výlet třeba do Olomouce, kde načerpáte nové síly v originálním Long Story Short. Profiluje se sice jako hostel, ale nabízí i privátní pokoje. Historické prostory části původního opevnění historické Olomouce ze 17. století byly citlivě zrekonstruovány v nadčasovém pojetí. V Long Story Short určitě nevynechejte kavárnu s dokonalou snídaní!

 

Long Story Short

 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

V Orlických horách, téměř až u polských hranic, se nachází významné poutní místo ze 17. století – Neratov, které se pyšní netradičně zrekonstruovaným kostelem. Barokní chrám, jehož architekt je neznámý, byl vystavěn začátkem 18. století. Během 2. světové války byl poškozen, komunistický režim ho měl v plánu zdemolovat, což se naštěstí nestalo. V roce 1992 byl zapsán na seznam kulturních památek a od té doby se pracuje na jeho obnově. Kostel získal neotřelý skleněný strop dle návrhu architektů P. Dostála a J. Starého. 

 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

 

Hrad Helfštýn

Nad údolím Moravské brány, na skalnatém vrchu, se tyčí druhý největší hradní komplex v Čechách. Řeč je o hradu Helfštýn z 16. století, jehož zřícenina dostala druhou šanci. Roku 2014 byl chátrající hrad pro veřejnost uzavřen, od roku 2017 na něm probíhala rekonstrukce dle návrhu architektonického studia Atelier R. Neobvyklá realizace s moderními prvky taktně doplňujícími historickou budovu, získala mnoho architektonických ocenění. Toto jedinečné propojení současné a dobové architektury nesmíte minout!

 

Zdroje: Wikipedia Commons, Sdružení Neratov, helfstyn.cz

 

Hrad Helfštýn